Toledo, qyteti verbues i tre kulturave

Toledo Castilla-La Mancha Spanjë

I ndodhur në një kep që rrethon lumin Tagus është qyteti historik i Toledo (Castilla-La Mancha, Spanjë), një qytet unik që me më shumë se dy mijëvjeçarë histori që përfaqëson një simbol të vërtetë të takimit të kulturave në Gadishull është padyshim një nga qytetet turistike më interesante në Spanjë. Vetëm duke vizituar Qytetin e Vjetër të Toledos, vizitori mund të zbulojë trashëgiminë e madhe monumentale që ky qytet Castilian strehon, i konsideruar si një muze i vërtetë urban, dhe i cili për shkak të rëndësisë së tij të jashtëzakonshme ishte një kompleks historik-artistik në vitin 1940. Më vonë u përfshi si një Trashëgimi Kulturore e Njerëzimit nga UNESCO në 1986.

Me emrin e duhur Qyteti i Tre Kulturave Ai verbon vizitorin i cili fillon ta vizitojë atë nga qyteti i tij i vjetër, qyteti historik i Toledos, i cili është padyshim një pasqyrim besnik i stilit të tij multikulturor, ku ndërtesat fetare, qeveritare dhe private të stileve më të ndryshme janë të përziera, të tilla si arabisht Romanesque, Mudejar, Rilindja dhe Gotik, ndër të tjera.

Një trashëgimi e tërë historike që formon një kompleks mbresëlënës monumental që konsiderohet si një nga më të rëndësishmet në Spanjë dhe gjithashtu në të gjithë Evropën. E vendosur në komunitetin e Castilla-La Mancha, Toledo është shumë afër Madridit, vetëm 70 kilometra dhe nga kryeqyteti spanjoll, turistët mund ta arrijnë atë në vetëm 30 minuta duke hipur në trenin me shpejtësi të lartë që i lidh ata.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*