Traditat irlandeze

Traditat irlandeze

Irlanda, e njohur si Republika e Irlandës shquhet për një kulturë dhe traditë të shënuar. Kryeqyteti i saj është në Dublin, por ka qytete të tjerë të rëndësishëm si tape, Limerick ose Galway. Në këtë rast do të flasim për traditat e Irlandës, pasi është një vend që tërheq vëmendjen për disa prej tyre, siç është Dita e Shën Patrikut.

Kur flasim Irlanda ne flasim për një ishull krenar për kulturën dhe traditat e tij. Edhe pse shekuj më parë, e gjitha ishte unifikuar në Mbretërinë e Bashkuar, aktualisht i takon vetëm pjesa veriore, e cila gjithashtu ka çuar në shumë konflikte. Por përtej historisë së saj ka shumë gjëra që e karakterizojnë këtë tokë.

Dita e Shën Patrikut

Shën Patriku

Ju nuk mund të flisni për Irlandën pa folur për Ditën e Shën Patrikut, e cila festohet pothuajse në të gjithë botën sot. Kjo ditë e ka zanafillën në një Festa e krishterë dhe synon të nderojë Shën Patrikun, shenjt mbrojtës i Irlandës. Kremtohet në 17 Mars dhe gjithçka zbukurohet me jeshilen tipike të fortë që shoqërohet me këtë ditë. Isshtë një festë kombëtare në Republikën e Irlandës, kështu që është një ditë e mirë për të shijuar festimet nëse jemi në ishull. Një nga paradat më të famshme zhvillohet në kryeqytet, Dublin, dhe festimet zakonisht zgjasin disa ditë. Kudo do të shohim kasollen që simbolizon mësimet e Trinisë së Shenjtë që Shën Patriku solli në Irlandë dhe që sot është e lidhur me imazhin e Irlandës.

Leprechaunët

Leprechaun

Nga ana tjetër, është e mundur të shohësh njerëz të veshur me kostume të gjelbra dhe si leprechaun në festën e Saint Patrick, sepse gjithçka është e lidhur me traditat irlandeze. Këto leprechauns janë leprechauns që i përkasin mitologjisë irlandeze dhe se ata janë të veshur gjithmonë me një kostum tipik jeshil dhe me një kapelë karakteristike. Këto personazhe janë pjesë e disa përrallave të njohura që kanë argëtuar breza të tërë dhe thuhet se fshehin arin, prandaj ndonjëherë karakterizohen me një tenxhere ari.

Dasma tradicionale në Irlandë

Dasma irlandeze

Edhe në këtë vend ka tradita rreth ceremonisë martesore. Një martesë irlandeze ka disa hapa që janë tradicionale dhe që janë larg dasmave që jemi mësuar. Lidhja e nyjës është një traditë shumë e bukur në të cilën çifti bashkon duart ndërsa reciton fjalë në të cilat betohen se do të jenë së bashku. Në të njëjtën kohë, kushdo që drejton ceremoninë i lidh duart me një fjongo shumëngjyrëshe që do të simbolizojë atë bashkim. Ekzistonte edhe tradita e veshjes së një patkoi që ishte me fat, por që sot ndonjëherë është shndërruar në një simbol patkoi të veshur nga nusja. Thuhet gjithashtu se ditën e dasmës pata do të gatuhet në shtëpinë e nuses dhe se nusja dhe dhëndri duhet të hanë kripë dhe miell tërshëre në fillim të banketit për të qenë me fat.

Hurling, sport irlandez

Hurling

kjo sporti ka origjinë kelte dhe mund të mos tingëllojë e njohur për ne në vendin tonë, por atje është mjaft e rëndësishme. Ajo luhet me një top dhe një shkop ose shkop që është i ngjashëm me hokej por më i gjerë. Ju mund të vraponi duke mbajtur topin në tokë, duke u mbështetur në shkop ose në dorën tuaj, por në rastin e fundit mund të bëni vetëm tre hapa me të. Një tjetër nga sportet në Irlandë që ka gjithnjë e më shumë ndjekës është futbolli Galik, një lloj loje midis futbollit që ne njohim dhe regbisë.

Muzikë dhe vallëzim irlandez

Nuk mund të shkoj te Irlanda pa shijuar muzikën dhe vallëzimet e saj tipike. Kjo muzikë popullore është e njohur në shumë vende si muzikë e stilit kelt. Ka shumë tinguj dhe melodi që janë ruajtur gjatë gjithë shekujve. Në Irlandë duhet të kërkojmë edhe disa shfaqje vallëzimi irlandez me valle tradicionale.

Lulëzimi

Lulëzimi

Bloomsday nuk është nga ato tradita që kanë të bëjnë me Celtët dhe që shkojnë shumë me shekuj, por është atje dhe po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. 16 qershor është kur festohet kjo festë, që nga viti 1954, në të cilën bëhen homazhe për personazhin e romanit Uliksi nga James Joyce. Një nga traditat është të hash njësoj si protagonisti atë ditë. Por ai është përqendruar gjithashtu në ndjekjen e gjurmëve të Dublinit. Ka disa takime në qytetin e njerëzve që gjithashtu vishen për këtë rast.

Pub-et dhe Guinness

Ekziston edhe një gjë tjetër që mund të jetë një e tërë tradita në mënyrën irlandeze të jetës. Nëse vizitoni Dublin nuk mund të mungojë në Temple Bar, ku mund të shijoni pubet tipike irlandeze, vendet për të shijuar muzikë, biseda dhe natyrisht një Guinness të mirë, birrë par ekselencë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*