Traditat e Kinës

Traditat e Kinës

La Kultura kineze është një nga më të vjetrat në botë dhe gjithashtu një nga më të gjerat dhe komplekse. Impossibleshtë e pamundur të mbulosh gjithçka që nënkupton kjo me kaq pak fjalë, por ne do të fillojmë thjesht me disa nga traditat më të njohura kineze që padyshim kanë zgjuar kureshtjen e vizitorëve në të gjithë botën. Disa janë tradita që janë festuar për qindra vjet dhe kjo kulturë gjithmonë na befason pasi jemi kaq të vjetër dhe kaq të ndryshëm nga e jona.

Ne do ta dimë disa nga traditat e Kinës që janë pjesë e kulturës së tyre dhe për të cilat ndoshta kemi dëgjuar. Para se të vizitoni ndonjë vend është gjithmonë e rëndësishme të pyesni për zakonet dhe kulturën e tij në mënyrë që të mbërrini me një ide se çfarë do të gjejmë.

viti i Ri kinez

Të gjithë kanë dëgjuar për Vitin e Ri Kinez sepse ata e festojnë atë në data të ndryshme sesa pjesa tjetër e botës. Isshtë një traditë që tërheq shumë vëmendje, pasi në të gjithë botën përqendrimi është në 31 Dhjetor si fundvit për të filluar numërimin edhe një vit, ndërsa në Kinë nuk është kështu. Në Kina drejtohet nga kalendari hënor, me fillimin e vitit në ditën e parë të muajit hënor të cilat mund të ndryshojnë nga viti në vit. Isshtë brenda 45 ditëve pas solsticit të dimrit dhe 45 ditë para mbërritjes së pranverës. Me sa duket kur fillon viti, kinezët duhet të hapin dyert dhe dritaret e tyre për të lënë vitin e kaluar të dalë dhe të hapin rrugën për gjithçka të re që do të vijë.

Festa e Fenerit

Pas 15 ditësh të vitit të ri e famshmja e festival i mahnitshëm i fenerëve në pjesë të ndryshme të Kinës. Në këtë festival, gjithçka është e veshur me fenerë tipikë kinezë që i kemi parë qindra herë dhe që janë ndriçuar për të mbushur gjithçka me dritë dhe ngjyra. Për t'i dhënë fund festimeve të Vitit të Ri, paradat mbahen me simbole të tilla si dragoi dhe mbahen ekspozita që ndonjëherë paraqesin kafshën që qeveris shenjën e zodiakut atë vit.

Dragoi kinez

Traditat e Kinës

El Dragoi kinez është një kafshë tradicionale mitologjike e Kinës. Isshtë gjithashtu pjesë e kulturave të tjera aziatike dhe ka pjesë të ndryshme të kafshëve të tjera të tilla si brirët e një dreri, feçka e një qeni, luspat e një peshku ose bishti i një gjarpri. Tashmë gjatë Dinastisë Han dragoi shfaqet si pjesë e kulturës, qindra vjet më parë. Me kalimin e kohës ajo ka marrë fuqi të ndryshme dhe ka të bëjë me kontrollin e motit si shiu. Ai gjithashtu u bë një simbol i autoritetit perandorak. Sido që të jetë, ne të gjithë e lidhim dragoin me kulturën kineze sot.

Ceremonia e çajit kinez

Ceremonia e çajit në Kinë

Kur flasim për ceremoninë e çajit zakonisht mendojmë për Japoninë, por në Kinë kjo pije gjithashtu ka një rëndësi të madhe në traditat e tyre. Konsiderohet në parim një pije medicinaleMë vonë u miratua nga klasat e larta për t'u bërë më në fund një ceremoni. Në këtë ceremoni përdoren tre çajnik. Në të parën uji zihet, në të dytën gjethet lihen të futen dhe në të tretën pihet çaji.

Veshje tradicionale kineze

Veshje kineze

Veshja mund të jetë një tjetër nga traditat më të njohura kineze. Ka shumë rroba që identifikohen qartë me kulturën kineze. qipao është një shembull i shkëlqyeshëm, është një kostum një copë që kishte mëngë të gjata dhe ishte më pak e ngushtë. Përdoret në shumë raste me ngjyrën e kuqe, e cila sjell fat. Si një kuriozitet për të ditur se kishte disa ngjyra të ndaluara për këto veshje të tilla si e verdha dhe ari që kishin të bënin me perandorin, vjollca që ishte për familjen perandorake, e bardha që ishte toni i zisë ose e zeza që konsiderohej një ngjyrë që i detyrohej mosbesim

Festa tradicionale

Përveç Vitit të Ri të lartpërmendur Kinez ose Festivalit argëtues të Fenerit, ka festivale të tjerë të rëndësishëm në Kinë për të parë. Festa e Qinming ose Dita e Të Gjithë Shpirtrave është një datë tjetër e rëndësishme për ta. Kremtohet në fillim të Prillit për të nderuar paraardhësit duke sjellë oferta dhe temjan në varreza dhe tempuj. Festa e Hënës ose Festa e Mes-Vjeshtës festohet gjithashtu në datën e hënës së plotë të tetë, kur është në shkëlqimin e saj. Ato festohen në qytete dhe tema përqendrohet në hënë, me fenerë, drita, dekorime dhe parada. Alsoshtë gjithashtu një festë në të cilën hahen ëmbëlsira të hënës, pasta të mbushura që përgatiten posaçërisht për këtë rast.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*