Trasmoz, qyteti spanjoll i mallkuar dhe i shkishëruar

kalaja e trasmozit

Një atmosferë misterioze dhe sekrete ka rrethuar Trasmoz përgjatë shekujve. Në rrëzë të Moncayo, pak kilometra larg manastirit Cistercian të Veruela, ndodhet ky qytet i Zaragozës i famshëm për të qenë qyteti i vetëm i mallkuar dhe i shkishëruar në Spanjë. Halloween është afër qoshes, çfarë kohe më e mirë se tani për të zbuluar pse Trasmoz u shkishërua?

Ishte shekulli i XNUMX-të kur ndodhi shkishërimi. Sipas legjendës, në atë kohë aktiviteti i shtrigave ishte në aktivitet të plotë dhe, brenda mureve të kalasë së tyre, besëlidhjet dhe të gjitha llojet e veprimeve pagane ishin një konstante, pavarësisht nga kontrolli i fortë që Manastiri Veruela kishte nga rrethinat e këtij territori.

Trasmoz ishte i pavarur, për shembull, në përdorimin e ujit që kur Kurora i kishte dhënë asaj një seri të drejtash që e vendosnin atë në një pozitë më të favorshme sesa pjesa tjetër e komunave. Përveç kësaj, ka nga ata që tregojnë se në kështjellën e tij ajo që u bë me të vërtetë ishte prerja e monedhave false që minonin të ardhurat e Veruela dhe e gjithë kjo bëri që Trasmoz të shkishërohej me urdhër papal.

Se poeti popullor spanjoll romantik Gustavo Adolfo Bécquer u frymëzua nga Kalaja e Trasmozit Për legjendat e tij rreth magjisë dhe zakoneve gjatë qëndrimit të tij në manastirin e Veruela, ai ndihmoi në përhapjen e famës së qytetit si të mallkuar.

Aktualisht ka 80 banorë të regjistruar këtu dhe ata nuk preken nga kjo situatë. Për më tepër, falë këtyre historive të errëta, qindra turistë vizitojnë Trasmoz çdo vit. Qyteti ka një muze kushtuar magjisë dhe çdo verë a panair kushtuar shtrigave, bimë magjike dhe medicinale që tërheq shumë kuriozë.

Sidoqoftë, nëse ka një datë të treguar në kalendar, ajo është kremtimi i Të Gjithë Shenjtorëve, Dita e të Vdekurve dhe, në Trasmoz, nata e shpirtrave. Një festë shumë e vjetër që ka origjinë kelte, e cila festoi ardhjen e perandorisë së errësirës, ​​sjellë nga netët e gjata të dimrit.

Shoqata Kulturore El Embrujo ka rikuperuar një pjesë të ritualit paraardhës të kësaj nate magjike dhe misterioze dhe çdo 31 Tetor feston «Drita e shpirtrave»Dhe fton vendasit dhe turistët të përjetojnë një natë të tmerrshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*