Çfarë duhet të bëjmë tre ditë në Shanghai

Një nga qytetet më kozmopolit në Azi është Shanghai. Nëse disa javë më parë kemi folur për Hong Kong dhe numri i njerëzve që jetojnë atje Shanghai nuk është shumë mbrapa dhe Shtë një nga qytetet me numrin më të madh të banorëve në botë.

Porti, qendra financiare dhe qendra kulturore e kësaj pjese të botës është një destinacion i shkëlqyer për udhëtime. Ju mund të mendoni se fama e tij është e re, por në të vërtetë Shangai ka shkëlqyer për më shumë se një shekull, prandaj ka shumë histori. 72 orë nuk është një kohë e gjatë, por ndonjëherë është gjithçka që kemi, kështu që këtu është një udhëzues se çfarë të bëjmë tre ditë në Shanghai.

Dita 1 në Shangai

Qyteti është i ndarë në dy pjesë: në njërën anë të lumit Huangpu është Puxi dhe tjetra Pudong Puxi është në perëndim dhe Pudong në lindje. Gjëja më e habitshme nga peizazhi modern urban është Zona e Lujiazui, në Pudong, ku ndërtesat më emblematike janë: Qendra Botërore Financiare e Shangait, Kulla Jin Mao, Kulla TV Oriental Pearl dhe Kulla e Shangait, për shembull. Gjithashtu këtu është Tuneli i Turizmit, një tunel nëntokësor me një shfaqje të lehtë dhe të shëndoshë që ia vlen të vizitohet.

  • Kulla e Perlave Orientale: Isshtë 468 metra e lartë dhe ishte struktura më e lartë në qytet midis 1994 dhe 2007. isshtë një antenë transmetimi radio dhe TV me pesëmbëdhjetë platforma vëzhgimi, midis të cilave kapsula hapësinore dallohet në 350 metra. Ka një restorant rrotullues, midis dy sferave, dhe natyrisht, pamje të mrekullueshme.
  • Qendra Botërore Financiare: Buildingshtë ndërtesa e tetë më e lartë në botë dhe është e lartë 492 metra. Observatori ka një dysheme xhami dhe dritare që ofrojnë pamje 360º.
  • Kulla Jin Mao: Gjithçka këtu sillet rreth numrit me fat, 8, sepse në kinezishten mandarin, tetë tingëllon si fjala "prosperitet". 88 kate dhe një bar xhaz.
  • tunel Waitan: është tuneli turistik i gjatë 647 metra që kalon nën lumin Huangpu që lidh Bund me Lujiazui. Një faqe goditëse dhe e çuditshme.

Këtu mund të ecni pak, të ndjeheni shumë të vegjël në bazën e këtyre ndërtesave monstruoze ose, më mirë, të ngjiteni në observatorin e qendrës financiare për të bërë foto nga një lartësi e mirë. Kjo është kartolina më klasike e Shangait dhe nëse e njihni qytetin më parë është për t'u habitur sepse në vitet '80 kjo zonë nuk ishte zhvilluar vështirë ... Nëse nuk qëndroni në zonë mund të arrini atje me metro.

Duke folur për akomodimin, nëse shkoni të vizitoni zonën më të rekomanduar është ajo ngjitur me lumin Huangpu sepse është prej andej nga keni pamje përrallore të tij. horizont nga Shangai. Zonat e vjetra janë piktoreske, për shembull Koncesioni Francez, por gjithçka varet nga ajo që ju po kërkoni.

Dita 2 në Shangai

A është dita për ec në tufë, një zonë me shumë histori. Peisazhi ka ndërtesat e fillimit të shekullit të XNUMX-të, buzë lumit. Nëse hapni sytë, ju keni shekujt e njëzetë dhe njëzet e një në të njëjtën pamje panoramike, pasi profili i Luhiazu është atje, në anën tjetër, nëse koha është e mirë ose nuk ka shumë ndotje.

Ju mund të shëtisni këtu, të uleni për mëngjes në një kafene dhe të shëtisni për ca kohë. Pastaj keni stacionin e metrosë East Nanjing Road disa hapa larg. Ju hipni në Linjën 10 dhe zbritni në Xhennete Yuyuan. Ju mund të humbni pak ndërsa ecni midis ndërtesave kineze ose provoni gastronominë lokale, e cila është e mrekullueshme. Kopshtet u krijuan në fund të shekullit të 20-të dhe zënë XNUMX mijë hektarë.

Pranimi kushton 40 ose 30 CYN, varësisht nga koha e vitit, dhe hapet nga ora 8:30 e mëngjesit deri në 4:45 pasdite. Nëse keni qëndruar për drekë mund të ktheheni më vonë në metro dhe të shkoni në Rruga perëndimore e Nanjingut për të vizituar Tempulli Jing'an, fillimisht nga shekulli i XNUMX-të por i rindërtuar dhe shumë i bukur, i vendosur mes rrokaqiejve. Koncesion francez Shtë një vend i mirë për të kaluar pasditen, për të gjetur një restorant simpatik dhe për të parë ato kontraste midis Lindjes dhe Perëndimit.

Më në fund, mund të marrësh përsëri metronë dhe të shkosh në Sheshi i qytetit. Nëse jeni të interesuar të vizitoni Muzeu i Shangait , Mos ju mbyll! Kur dielli shkon në rrugë Rruga Nanjing është një vend i mirë për të qenë. Kryesisht sektori i lindjes, i cili është vendi ku ka bare dhe restorante dhe shumë dritë.

Dita 3 në Shangai

Nëse keni rënë në dashuri me qytetin mund të mos dëshironi të largoheni nga ai, por nëse doni të mbuloni më shumë atëherë Ditën e fundit duhet të udhëtoni pak më larg nga qendra. Ka qytete historike, si Suzhou o Hangzgou (një orë nga Shangai, në bregdetin e liqeneve dhe shumë e bukur), është Anji Bambu Forest, ku mbërrini me tren ose taksi dhe ku është filmuar Përkuleshin Tiger, Hidden Dragon, dhe ekziston edhe Rezervati Natyror Ishullit Chongming.

Ju mund të shkoni në Anji me metro, duke përdorur Linjën 1 ose 3 për të arritur në Stacionin Hekurudhor të Jugut Shanghai. Pranë tij është terminali AUTOBUSES dhe sa më herët aq më mirë, para orës 9 të mëngjesit sepse më pas nuk ka autobusë. Në arkë bleni biletën dhe më pas udhëtimi zgjat rreth katër orë vajtje-ardhje. Udhëtimi nuk do të ju entuziazmojë, por destinacioni do. Ju arrini në qytetin e Anji, largoheni nga stacioni dhe merrni me qira një taksi ose një tuk-tuk për të arritur në pyll për gjysmë ore më shumë.

Pranimi është rreth 55 juan. Ka disa restorante në hyrje dhe mund të hani bambu, çfarë mendoni? Brenda ju mund të humbni në peisazhe të bukura dhe madje mund të ngjitni një slitë rul për 50 juanë më shumë për të fluturuar mes pemëve të vogla. Kthimi është po aq i lehtë. Nëse arrini dhe nuk ka më autobusë për në Shangai, mund të shkoni në Hangzhou dhe prej andej në Shangai me tren ose autobus.

Padyshim që gjatë këtyre tre ditëve ka shumë cepa të Shangait për të vizituar (muze, tempuj, tregje), por si shtyllë kurrizore ky turne 72 orësh është shumë i dobishëm.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Carlos dijo

    Përshëndetje, unë jam Carlos, unë jetoj në Monte Grande, Buenos Aires, Argjentinë. Informacioni që ata ofruan është shumë i vlefshëm për udhëtimin tim të ardhshëm në Kinë. Faleminderit