Tre Gorges Diga, një mrekulli kineze

Zona Turistike e Digave Kineze

Kina është një nga vendet më të mëdha në botë dhe gjithashtu një nga civilizimet më të vjetra. Ka shumë thesare, historike, kulturore dhe fetare. UNESCO i ka dhënë asaj shumë Vende të Trashëgimisë Botërore por gjithashtu disa nga projektet e saj të inxhinierisë civile janë pothuajse në kulmin e faltoreve ose pallateve të tij antike dhe të bukura.

Isshtë rasti i Diga e tre grykave, një digë përrallore e ndërtuar në shtratin e lumit Yangtze, arteria kryesore e civilizimit kinez. Diga ka dy stacione të gjenerimit të energjisë dhe i gjithë projekti mori 17 vjet për të përfunduar. Kishte tre faza, nga 1992 në 1997, nga 1998 në 2003 dhe nga ai vit në 2009. Hap pas hapi, pak nga pak, kjo e jashtëzakonshme kryevepër e inxhinierisë civile Kinë mori formë.

Për fat të mirë, për të njohur historinë e saj të mrekullueshme, autoritetet e lejojnë këtë sot turistët vizitojnë Digën e Tri Grykave.

Histori e shkurtër e Digës së Tri Grykave

Ndërtimi i Digës së Tri Grykave

Lumi Yangtze ka qenë gjithmonë i rëndësishëm dhe kjo është arsyeja pse kontrolli i rrjedhës së tij dhe rrjedha e përmbytjeve të tij ishte çështje shtetërore.. Inxhinieria moderne bëri të mundur formësimin e një projekti ambicioz që e ka arritur atë qëllim. Faza e parë në ndërtimin e kësaj dige kineze zgjati pesë vjet dhe e dyta zgjati gjashtë. Pusi, kanali, korniza e digës, portet dhe kanalet e lundrimit filluan të shfaqen në ato vite. Stacioni i gjenerimit të energjisë hidroelektrike, si dhe pjesa tjetër e makinerisë dhe pikat përfundimtare të digës morën formë në fazën e tretë dhe të fundit. Rezervuari i ujit gjithashtu, një pellg përrallor që është një nga më të mëdhenjtë në botë.

Ndërtimi i digës krijoi polemikë për shkak të madhësisë dhe kostos së saj ekonomike dhe mjedisore.. Ndër pikat në favor janë kontrolli i përmbytjeve, prodhimi i energjisë, i dobishëm në një vend në zhvillim, turizmi dhe pajisjet e lundrimit në lumë. Ndër problemet e shkaktuara nga diga janë sedimentimi i lumit, problemet mjedisore, migrimi i punëtorëve dhe humbja e peizazhit natyror të zonës. Pse Rritja e nivelit të ujit, në disa pjesë, ndikon në peizazhe të caktuara ose relike kulturore kaq shumë janë zhvendosur, megjithëse të tjerët kanë mbetur edhe më larg turizmit.

Nuk ka marrëveshje se sa ka humbur ose fituar në këtë fushë, por sot ideja e përgjithshme është që ndërsa disa peizazhe janë humbur, të tjerët janë fituar jo më pak tërheqës.

Karakteristikat e Digës së Tri Grykave

Diga e Madhe e Kinës

Diga është e vendosur në provincën Hubei, në qytetin Yichang. Damshtë diga më e madhe e energjisë hidroelektrike në botë dhe gjeneron 84.7 miliard kilovat orë. Kompleksi përbëhet nga diga, një sistem mbylljesh ose portash dhe impianti i gjenerimit të energjisë. Diga është e gjatë 2300 metra dhe e gjerë 115 metra dhe mund të mbajë deri në 39.3 miliardë metra kub ujë.

Rezervuari i tij i madh 1000 kilometra katrorë ndihmon në kontrollin e përmbytjeve të Yantzé dhe është gjithashtu pjesë e një peizazhi të ri të mrekullueshëm.

Vizitoni Digën e Tri Grykave

Diga e tre grykave

 

Zona Skenike e Digës së Tri Grykave është destinacioni i turistëve. Isshtë një hapësirë ​​e madhe prej 15 kilometrash katrorë e përbërë nga një ekspozitë e veçantë për projektin, Risco Tanzi, Platforma 185, Pika Panoramike e Digës dhe Kopshti Memorial.

Risco Tanzi ndodhet në pothuajse 270 metra lartësi dhe është padyshim vendi më i mirë për të pasur një panoramë të plotë të digës. Shapedshtë formuar si një bretkocë, tanzi në kinezisht do të thotë vetëm kjo. Ai ka tre kate, secili në lartësi të ndryshme dhe mund të shihni shtresa toke të antikitetit të ndryshëm, nga toka e shtratit të lumit e më tej.

Turistët në digën Yangtze

Platforma 185 është një tjetër vend i mirë për të parë digën. Shtë në atë lartësi, e cila është ekuivalente me lartësinë e digës. Një sit tjetër është vetë Pika Skenike e Digës dhe nga atje mund të shihni kur hapen portat dhe uji evakuohet në sasi të paimagjinueshme. Kjo zakonisht ndodh në periudhën e përmbytjes, midis korrikut dhe gushtit, kështu që nëse shkoni për ato data mund të shihni atë mrekulli në veprim: 36 mijë metra kub ujë në sekondë që del në nëntë avionë 50 metra të gjatë, e cila formon një mjegull e lagësht që mbështjell gjithçka.

Lundrime për të parë Digën e Tri Grykave

Lundrim Lumi Yangtze

Ka lundrime me pamje në lumin Yangtze që vizitojnë digën. Ka prej tyre me kategori dhe çmime të ndryshme dhe ato janë një mundësi e mirë për ta njohur atë. Ka lundrime nga një javë në dhjetë ditë që prekin qytete të ndryshme si Chongqing, Yichang, Shanghai, Guilin, Hong Kong, Xian, Pekin, etj. Ju mund të bashkoheni me turne të shumta për ndonjë gjë në anijen e lundrimit dhe të vrisni zogj të shumtë me një gur. Në përgjithësi ka katër rrugë lundrimi:

  • nga Chongqing në Yichang, në rrjedhën e poshtme. Threeshtë tre netë dhe katër ditë.
  • nga Yichang në Chongqing, ngritës. Fourshtë katër netë dhe pesë ditë.
  • nga Chongqing në Shangai, në rrjedhën e poshtme. Duhen gjashtë net dhe shtatë ditë.
  • nga Shangai në Chongqing, ngritës. Duhen tetë net dhe nëntë ditë.

rrugë-dalje në det-yangtze

Nëse nuk do të bëni një dalje në det dhe doni që thjesht të dilni dhe bëni vizitën turistike në digë atëherë mund të shkosh në qytetin Yichang. Ka shumë autobusë turistikë që ju çojnë në vend në çdo kohë të ditës. Çmimi është 105 juan për të rritur për të hyrë dhe përfshin transportin në minibus që ju çon në zonën turistike dhe largohet çdo 20 minuta.

Dhe duke përfituar nga fakti që jeni në zonë mund të shtoni atraksione të tjera. Mos harroni se emri i digës është Diga e tre grykave Kështu që ne kemi grykat ose kanionet vetë për të njohur: Kanionin Xiling, Wu dhe Qutang, pjesët më të bukura të të gjithë lumit Yangtze. Ekziston edhe Muzeu i Sturgeon, një sit kushtuar ruajtjes së breshkave kineze që jetojnë në këtë lumë dhe tempulli Huangling, një nga më të vjetrit në zonë me më shumë se 2500 vjet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*