Tri ndërtesat më të larta në Hong Kong

Hong Kong është një nga qytetet më magjepsëse në botë. Unë e dua atë, sepse nuk ka të bëjë vetëm me rrokaqiejt, por me ujë kudo dhe ishujt përreth, udhëtime me tragete, plazhe, pazar të mirë dhe kuzhinë të shijshme. Por unë kam thënë që këtu ka rrokaqiej dhe është e vërtetë. Një ditë me stuhi dhe Hong Kongu di për stuhitë, nuk është për të gjithë që të jenë në katet e sipërme, por ia vlen. Ndërtesat e larta ka me të vërtetë shumë, por sot do të flas për tre ndërtesat më të larta në Hong Kong:

. Qendra e Tregtisë Ndërkombëtare: Kjo ndërtesë ka një lartësi prej 484 metra me 118 kate ku ka zyra dhe një hotel. Ajo u përfundua vitin e kaluar dhe është ndërtesa e katërt më e lartë në botë dhe ndërtesa e tretë më e lartë në Kinë. Isshtë ndërtuar në majë të Stacionit Kowloon dhe është pjesë e Union Square. Hoteli është një degë e zinxhirit Ritz-Carlton dhe zë katet 102-118. Pishina dhe bari më i gjatë në botë janë në katin e fundit të gjithçkaje. Mund ta imagjinoni? Kuverta e vëzhgimit nuk është aq e lartë, ajo është në katin e 100-të dhe quhet Sky 100. scheduledshtë planifikuar të hapet këtë prill 2011.

. Dy Qendra Ndërkombëtare e Financave: Kjo ndërtesë është 416 metra e lartë dhe ka 88 kate plot zyra. Wasshtë ndërtuar në vitin 2003 dhe është ndërtesa e shtatë më e lartë në botë dhe deri vitin e kaluar më e larta në qytet. Në të vërtetë përbëhet nga dy rrokaqiej, IFC Mall dhe HK's Four Season, por Kulla 2 është ndërtesa e dytë më e lartë në qytet. Ajo ka 86 dyqane disa dysheme të padeklaruara prania e të cilave konsiderohet një ogur i mirë në kulturën kineze. Kjo ndërtesë është e zënë nga subjektet financiare

. Plaza Qendrore: Kjo ndërtesë është e lartë 374 metra dhe ka 78 kate në të cilat ka vetëm zyra. Buildingshtë ndërtesa e njëmbëdhjetë më e lartë në botë. Ka një formë trekëndëshi sepse në këtë mënyrë mund të shijoni më shumë pamjen e portit dhe të fitoni hapësirë ​​të brendshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*