Tre nga plazhet më të bukura në botë

ishulli-i-galerisë_parë_të-shpirtit-të-shenjtë-madhësia2

Flisni për plazhet dhe detin në një artikull dhe përmendni kualifikuesin e bukuri Isshtë si të ecësh mbi hirin që digjet ende. Shtë një artikull totalisht subjektiv dhe ndoshta jo të gjithë lexuesit do ta pëlqejnë, sidomos ata bregdetarë që shijojnë plazhet e qytetit të tyre gjatë gjithë vitit, duke qenë për ta më i bukuri. Por me siguri të gjithë ju që na lexoni do të pajtoheni me ne që këto pesë plazhe që ju tregojmë se janë më shumë se të bukura dhe se ata meritojnë një vend në këtë listë të 'top 3' të plazheve në botë.

Gjiri i konçave (Parku Tayrona. Santa Marta, Kolumbi)

bahia-concha_galeria_ principal_size2

Me këtë plazh nuk do të keni situatën ndonjëherë të vështirë të keni nevojë të zgjidhni Plazhi apo mali. Shtë e përsosmja për ata që shijojnë të dy peizazhet.

Shtë një plazh shumë i ndryshëm nga ato që jemi mësuar të shohim: ka rërë shumë të bardhë, shkëmbinj të mëdhenj dhe pothuajse të rrumbullakosur dhe shumë bimësi, të gjithë së bashku në një vend.

Beachshtë plazhi perfekt për tu shkëputur totalisht nga gjithçka, për t'u çlodhur, fikur celularin dhe thjesht për të pushuar. Bukuria e këtij plazhi të pazakontë do t’ju ​​hedhë mendjen.

Ishulli i Shpirtit të Shenjtë (Meksikë)

ishull-shpirt i shenjtë

Ky ishull është me një bukuri të jashtëzakonshme dhe është larg kanuneve të plazheve që ne zakonisht i njohim. Ndodhet saktësisht në skajin verior të Gjiri i Paqes dhe përbëhet nga 99 kilometra katrorë.

Përveç që ka një ujë shumë transparent, ai është i rrethuar nga formacione shkëmbore në të cilat mund të shohim nga luanët e detit lart vulat.

Etretat (Normandi, Francë)

etretat-plazhi-norman-që-frymëzoi-monetën_parë_galeri të madhësisë2

Një plazh në Oqeanin Atlantik që mahnit të gjithë ata që e vizitojnë, përfshirë edhe piktorin Claude Monet, e cila e përjetësoi atë në vaj në më shumë se një nga pikturat e tij të famshme.

Shtë një plazh përrallor: shkëmbor, me një vegël shumë karakteristike për zonat e lagështa dhe me rërë me guralecë.

Ju nuk mund të humbni këtë plazh të bukur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*