Tri përvoja që nuk mund t’i humbni në Sidnei

Ngjiteni në Urën e Sidneit

Nëse destinacioni ynë është rajoni Azi-Paqësor, ekziston një vend që nuk mund të humbasë në rrugë: Australia. Ky kontinent i madh ishull është shtëpi për peisazhe të bukura dhe të larmishme, nga malet e mbuluara me borë dhe pyjet e shiut në shkretëtirat e kuqe, kanionet dhe shkëmbinj nënujorë koralorë shumë tropikalë.

Qyteti më i popullarizuar në Australi është Sidnei. Nuk është kryeqyteti dhe megjithatë është më i njohuri ndërkombëtarisht dhe ai që tërheq më shumë turizëm. Padyshim që do të jetë destinacioni juaj, dera juaj e përparme, kështu që mendoj se nuk mund ta lini pa i jetuar këto përvoja, përvojat më të mira turistike në Sidnei:

Ngjiteni në Urën e Sidneit

Bridgeclimb Express

Ura e Sidneit është ura emblematike e këtij, qyteti më i madh në Australi. Isshtë një urë tipike harqesh që kaloni portin dhe mbani makina, këmbësorë, biçikleta dhe trena midis bregdetit verior dhe të ashtuquajturit rrethi financiar. Së bashku me Shtëpinë e Operas të Sidneit ajo përbën kartolinën më klasike të qytetit.

Ngjitja e Urës së Sidneit natën

Ura është ndërtuar në vitin 1932 nga një kompani angleze që u frymëzua për modelin e saj nga Ura e Hell Gate në New York. Shtë një nga urat me hark më të gjatë në botë.oy është 134 metra midis pjesës më të lartë dhe ujit dhe gati 50 metra e gjerë. Ajo mbështetet nga shtylla betoni të ankoruara me granit dhe të gjithë punimet zgjatën gati një dekadë. Dhe aty është, duke pritur të ngjiten nga turistë entuziastë.

Mostër e Ngjitjes në Urë

Ekzistojnë disa lloje të ngjitjeve siguruar nga e njëjta kompani e quajtur Bridge Climb. Ka ngjitje të përditshme, ngjitje për ngjarje të veçanta që pranojnë një numër të kufizuar njerëzish dhe ngjitje edhe më të veçanta që kanë të bëjnë me ditëlindjet, propozimet për martesë, etj. Të parat janë në dispozicion gjatë gjithë vitit dhe nga ana tjetër ka katër nënkategori: Bridgclimb, Bridgeclimb Express, Bridgclimb Sampler dhe Bridgeclimb Mandarin.

  • Ngjitje ura: 360º pamje panoramike të qytetit dhe një shëtitje që të çon përgjatë unazës së jashtme të strukturës së urës drejt majës. Kushton midis 228 (204 euro) dhe 363 dollarë për të rritur (325 euro), dhe 158 dhe 263 për fëmijë. Biletat përfshijnë një fotografi në grup, një windbreaker, një kalim falas në Panoramic Point of Pilón dhe një certifikatë ngjitje. Zgjat rreth tre orë e gjysmë dhe grupet janë me 14 persona. Ju ngjiteni mbi 1300 shkallë dhe mund të bëhet në muzg, ditën ose natën.
  • Bridgclimb Express: ecje e shpejtë në majë duke u ngjitur në zemrën e brendshme të urës midis çelikut dhe thumba. Ka të njëjtat çmime si ai i mëparshmi, por zgjat dy orë e çerek dhe ngjitesh një mijë shkallë dhe më shumë. Onlyshtë vetëm dita.
  • Modelues i ngjitjes në urë: ngjitja zgjat një orë e gjysmë dhe ju ngjitni harkun e brendshëm të urës, e cila në mes të saj na jep kartolina të mrekullueshme. Theshtë më e rekomanduara nëse nuk ju pëlqen shumë lartësia dhe dëshironi të ndiheni më të sigurt. Lindja eshte me e lire: midis 158 (141 euro), dhe 173 dollarë për të rritur (155 euro), dhe midis 128 dhe 143 për fëmijë. Biletat përfshijnë pallton dhe foton e grupit. Ngjitja zgjat një orë e gjysmë, grupet janë me maksimum 12 persona dhe ju ngjitni 556 shkallë dhe ecni më shumë. Eshte dite.

Ecni nëpër urën e Sidneit

Ecni nëpër urën e Sidneit

Ky është një mundësi tjetër. Meqenëse jeni në urë mund të shijoni ta njihni në një mënyrë tjetër. Ura ka një vendkalim për këmbësorët plus Shtë opsioni më ekonomik pasi ngjitja në urë nuk është. Pamjet nuk janë të njëjta por janë panoramike dhe shumë të bukura. Kalojeni atë nuk kushton një dollar australianose edhe pse nëse dëshironi të përdorni Pylon Panoramic Point, atë në shtyllë, do të duhet të paguani 11 dollarë australianë (12 euro). Ia vlen sepse ka tre nivele ekspozitash këtu dhe ju mund të mësoni rreth historisë së urës.

Cikloni nëpër urën e Sidneit

Ju ngjitni 22 shkallë për të arritur këtë pikë, e cila ndodhet rreth 87 metra mbi nivelin e detit. Hapet shtatë ditë në javë nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 5 të pasdites, megjithëse mund të hyni deri në orën 4 e 45 pasdite. Pranimi i përgjithshëm është 13 AU dollarë.

Lundrime në Portin e Sidneit

Lundrime në Sidnei

Vazhdojmë me pamjet fantastike të qytetit. Nëse doni të ecni përgjatë ujit dhe të mendoni për horizontin urban, mund të regjistroheni në një nga lundrimet. Disa nisen në perëndim të diellit, ato janë të vogla dhe private dhe secili mbart një maksimum prej 12 personash, kështu që ju nuk ndiheni aq shumë për të qenë në një turne. Ka disa kompani që ofrojnë këto turne dhe disa udhëtojnë me grupe më të mëdha dhe ka edhe lundrime natën me darkë të përfshirë.

Shëtitje me varkë në Portin e Sidneit

Një prej kompanive, për shembull, është Captain Cook: ofron lundrime ditore dreke, lundrime mëngjesi, luksoze luksoze dhe udhëtime darke. Ai llogarit që çmimet nuk i kalojnë 209 AU dollarë dhe se shëtitja ndërsa dielli perëndon, muzika luan dhe Sidnei ndizet është e pavlefshme. Ju gjithashtu mund të merrni varka me vela dhe motobarka që shkojnë shumë shpejt.

Fluturime me helikopter mbi Sidnej

Fluturime me helikopter mbi Sidnej

Nuk është një opsion i lirë, por në fund të fundit gjërat e mira gjithmonë kushtojnë më shumë. Të ngjitesh në urën Sidney nuk është as, por nëse do të duhej të shpenzoja para për përvoja që do të më linin diçka, padyshim do të investoja në këto që po ju tregoj sot.

Një fluturim me helikopter mbi Sidnei do t'ju japë një pamje e mrekullueshme e qytetit, qendrës së tij urbane, plazheve të tij, portit, urës edhe me shume. Edhe pse është një përvojë më e shkurtër, fluturimet zgjasin rreth 20 minuta, pamjet janë të shkëlqyera dhe ndikimi i asaj që shihni është më i madh.

Fluturime me helikopter në Sidnei

edhe ka disa kompani që janë të përkushtuara për të bërë fluturime piktoreske mbi Sidnei dhe një nga më të njohurat është Red Balloon, një kompani që ofron gjithçka në të gjithë Australinë. Një kompani tjetër është Blue Sky Helicopters. Ju mund të udhëtoni vetëm ose të bashkoheni në një grup: vetëm dhe deri në katër persona kushton 150 dollarë australianë (135 euro), secili në një fluturim të përbashkët, tani, nëse fluturoni në grupin tuaj kushton 200 dollarë për person (179 euro) , dhe shkon duke ulur çmimin nëse grupi është më i madh. Jo më shumë se gjashtë persona.

Fluturimet zgjasin midis 15 minutash dhe një ore, por nëse përfshini Malet Blu, për shembull, ato mund të jenë më të gjata. Gjithashtu, nëse shtoni një drekë në një restorant, çmimet janë më të shtrenjta dhe lehtë mund të paguani 600 dollarë për person. Unë do të kërkoja opsionin më të thjeshtë dhe më të lirë, por mbase vërtet ju pëlqen të fluturoni.

Siç mund ta shihni, ju mund ta përjetoni Sidnein në shumë mënyra dhe imazhet e këtij qyteti të madh australian që mbeten në kujtesën tuaj do të jenë të paharrueshme. Për mua këto janë tre përvojat kryesore në Sidnei. Ka më shumë, por këto janë më të veçantat.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*