Tre vendpushime të rekomanduara në Maldive

A ka pushime më perfekte se ato që zhvillohen në një plazh të qetë, me rërë të bardhë dhe ujëra bruz të qetë dhe të ngrohtë? Të paktën në imagjinatën popullore kjo kartolinë është ajo që mund të gjithë të tjerët.  Një destinacion i mirë plazhi janë Maldivet, afër Indisë dhe jo shumë larg me aeroplan nga Bali ose Dubai.

Kjo do të thotë, vendndodhja është shumë e mirë dhe gjithashtu në morinë e ishujve të saj ka diçka për të gjithë: nga ishuj të vegjël dhe privatë deri në vendpushime më të mëdha dhe ato që ofrojnë pushime shumë aktive me sporte ujore. Kjo është, është zgjedhja juaj të qëndroni duke ngrënë një kokosit nën palmën ose të lëvizni gjatë gjithë ditës. Le të shohim tre vendpushime në Maldive për tre xhepa të ndryshëm:

Kokosi Bodu Hithi

Kjo është një vendpushim i shkëlqyeshëm me bungalot klasike të ndërtuara në det të cilat dalin si një strukturë ovale nga ishulli i vogël. Ka gjithsej 100 vila, të gjitha janë të bukura, luksoze dhe private.

Disa janë në det dhe të tjerët janë ndërtuar direkt në ishull në formë loti, jeshile si një parajsë tokësore. Nga vilat në det, të cilat në shikim të parë duken shumë dhe njëra afër tjetrës, ju keni një pamje 360º të ujërave të Oqeanit Indian. E çmuar! E vërteta është se mes vilave ka mure prej druri kështu që sapo të hyni në parajsën e tyre të vogël nuk shihni më askënd.

Çdo vilë gjithashtu ka pishinën e vet të pafundësisë, e cila duket se bashkohet me detin, një banjo me Jacuzzi, një dush të jashtëm dhe një dhomë gjumi të madhe në dru dhe stil lokal, por me detaje moderne të tilla si një TV i sheshtë, DVD player, kasafortë, aparat ekspres dhe një sistem stereo. Tarraca me shezlong është më e mira për të shijuar perëndimin e diellit.

Vilat në ishull janë pak a shumë të ngjashme edhe pse ato shtojnë një zonë të dhomës së ndenjes me një divan, TV dhe bar. Ata kanë dy zona të hapura, jashtë, për t'u çlodhur. Ekziston një tarracë që shikon nga plazhi që shikon nga deti i pamundur dhe ata kanë një kopsht privat me shezllone, pishinë dhe dush të jashtëm. Ata gjithashtu kanë një makinë të sigurt, ekspres dhe DVD player.

Ekskluziviteti ka një hapësirë ​​tjetër këtu: Arratisja Villa Villa, me dritare prej xhami nga dyshemeja në tavan dhe hapa larg nga një lagunë ku mund të zhyteni ose të notoni, një pishinë pafundësie, më shumë hapësirë ​​të brendshme, një krevat king size dhe një bar me gjithçka që dikush mund të ketë nevojë për pushime.

Keni më shumë para për të shpenzuar? Kështu që opsioni i fundit është Vendbanimi CocoLuksoze, vend i shenjtë privat, një grup i vogël vilash me dritare të mëdha, mobilje më të mira, zgjedhje jastëkësh, bodrum vere private, dhomë ndenjeje, tarracë, shkallë që zbresin në lagunën plot jetë detare, shezlong dhe pishinë luksoze.

Coco Bodu Hithi ka shtatë restorante dhe bare, të brendshme dhe të jashtme, duke shërbyer nga ushqimi japonez në Barbecue. Gjithashtu ofron shërbim spa, në një banjë të veçantë ose në vilën tuaj, dhe më në fund mund ta bëni snorkeling ose zhytje, ekskursione, mësimi se si Maldivet e ruajnë mjedisin ose sportet e tjera ujore. A po mendoni nëse mund të bëni një martesë këtu? Përgjigja është po, ka pako të veçanta martesash.

Por, për sa kohë mund të dilni për disa ditë në këtë parajsë në Maldive? Epo ju duhet të llogaritni disa 20 mijë dollarë në javë.

Resort & Spa Meeru Island

Ky vendpushim është i rrethuar nga një lagunë e bukur dhe plazhe me rërë të bardhë. Isshtë vendpushimi i vetëm në këtë ishull, Meerufenfushi, Atoll i Mashkullit Verior. Ishulli është 1200 metra i gjatë dhe 350 metra i gjerë, përreth 60 hektarë të parajsës.

Atje jane Dhomat e kopshtit I ndërtuar në formë U pranë pishinës, do të ketë 20 në total, me banjo private, tarracë dhe një zonë me palma që mbikëqyr kopshtet tropikale. Ata kanë një krevat me madhësi të madhe, kondicioner, tifoz, TV kabllor, telefon ndërkombëtar, portik privat me tavolina dhe karrige, minibar dhe internet me bandë të gjerë falas, për shembull.

Këto dhoma ndërmjet 6 janarit dhe 30 prillit kanë një çmim prej 436 dollarë për një bazë dyshe natën. Dhjetë dollarë më shumë për një teke dhe 734 për një treshe. Pastaj çmimet ulen shumë. Shkalla përfshin të tre vaktet e ngrënies: mëngjes, drekë dhe darkë dhe gjithashtu taksa.

Nga ana tjetër janë Vila plazhi, më të mëdha, më individuale, me hyrje të drejtpërdrejtë në plazh dhe lagunën e tij. Ata kanë në thelb të njëjtat komoditete dhe shërbime, por ato janë më të shtrenjta: për të njëjtën datë, domethënë, nga 6 janari, bazë e dyfishtë Dollarit amerikan 503. Ka edhe dhoma të tjera, Jacuzzi Beach Villas, the Villa Villas and the Jacuzzi Water Villas, me çmime të tjera.

Ky vendpushim gjithashtu ofron restorante shuplakë, restorante a la carte, bare, mundësia e ngrënies në plazh ose në Habitacion. Ndër aktivitetet për të bërë ju mund të përdorni snorkel, zhytje, sporte ujore, në tokë si të luani golf apo të bëni ekskursione. Ajo gjithashtu ka një spa. Për fat të mirë ofron një paketë all inclusive dhe këtu duhet të llogaritni disa 12 dollarë në javë.

Dallimi midis vendpushimit të parë dhe të dytë që pamë, përveç çmimit, është se ka më shumë njerëz në Meeru.

Coco Prive

Opsioni ynë i tretë dhe i fundit është më ekskluzivi nga të gjithë. Isshtë një ishull 100% privat Kur e merrni me qira, ajo është e mbushur me 16 njerëz të shërbimit që janë plotësisht në dispozicionin tuaj. Ishulli është i vogël, shumë i gjelbër dhe është i rrethuar nga ujëra të gjelbërta dhe blu.

Rezidenca është zemra e saj dhe është e rrethuar nga të gjitha anët nga a pishinë pafundësi dhe kopshte të bukura. Vetëm disa hapa larg keni plazhin dhe brenda tij ka një dhomë të gjallë të gjërë, një dhomë gjumi luksoze, një dhomë ngrënie me një tavolinë të gjatë për të pritur mysafirë, bodrum privat, një kat i dytë ku ndodhet dhoma e gjumit për të shijuar pamje më të mirë dhe një pishinë tjetër pikërisht atje, dhe natyrisht, shërbimet e një shefi kuzhinier i cili do të gatuajë çfarë të doni për ju.

Ky luks ekstrem ka një çmim: rreth e rrotull 15 mijë dollarë në ditë. Po, e lexove mirë. Dita! Kostoja nuk mund të krahasohet as me çmimet e dy të tjerëve, por ajo që ofrohet është krejtësisht e ndryshme. Ju vendosni: 20 mijë në javë, 12 mijë në javë… .. ose 15 mijë në ditë. Çfarë pushimesh doni ose çfarë pushimesh mund të keni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*