Rheilfford Talyllyn, tren me avull përmes Uellsit

historike-tren-rheilffordd-talyllyn

Mbretëria e Bashkuar është djepi i Revolucionit Industrial dhe i hekurudhave, kjo është arsyeja pse si në Angli dhe Skoci, Irlandë apo Uells ekzistojnë linja të vjetra hekurudhore që sot ofrojnë turne për ndonjë gjë interesante. Për adhuruesit e trenave, ky është parajsa.

Në rastin e Uellsit ka shumë turne historike trenash çfarë mund të bëjmë. Një prej tyre, që kalon nëpër fshatin e gjelbër dhe piktoresk Uells, është Treni Rheilfford Talyllyn. Ky është një tren me avull që fillon udhëtimin e tij në bregdetin e Tywyn, duke u përdredhur në këmbët e Calder Idris drejt Ujëvarave Dolgoch, Abergynolwyn dhe Nant Gwernol. Një pjesë e rrugës është në anë të kodrës dhe nëpër pyje të trasha.

kjo tren historik në Uells e bën udhëtimin e saj nostalgjik në një orë, një orë në një drejtim, një orë mbrapa dhe bileta ju lejon të zbrisni, të bëni turne, të eksploroni shtigje nëpër pemë, të shihni ujëvarat ose të vizitoni plazhin. Gjithashtu në stacionin e nisjes është një muze hekurudhor, Muzeu hekurudhor me matës të ngushtë, muze që tregon saktësisht historinë e trenave të vegjël që kalonin në Angli. ka edhe një kafene ku mund të pini çaj ose drekë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*