Treni Zorrilla, një mënyrë tjetër për të zbuluar Valladolid

Midis 3 Shkurt dhe 24 Nëntor 2018, Treni Zorrill do të qarkullojë midis Madridit dhe Valladolid çdo të Shtunëa, një iniciativë e Renfe Viajeros dhe këshillit të qytetit Valladolid për t'i bërë udhëtarët të shijojnë një ditë të ndryshme kulturore, turistike dhe gastronomike në qytetin Castilian-Leon.

Isshtë një plan i shkëlqyeshëm dimëror për tu realizuar në shoqërinë e miqve ose të familjes. Përveç kësaj, Valladolid kohët e fundit përfundoi festimin e 200 vjetorit të lindjes së poetit dhe dramaturgut José Zorrilla Pra, në rast se nuk jeni në gjendje të merrni pjesë në festime, të bësh një udhëtim në Valladolid me Trenin Zorrilla mund të jetë një ide e shkëlqyeshme.

Si është udhëtimi në Trenin Zorrilla?

Ashtu si me Trenin Mesjetar Renfe për në Sigüenza, në Trenin Zorrilla ne gjithashtu mund të shijojmë një udhëtim teatral ku një aktor i karakterizuar si poet do të argëtojë udhëtarët ndërsa i informon ata për përmbajtjen dhe mundësitë që Valladolid mund t'ju ofrojë gjatë ekskursion.

Udhëtimi i dramatizuar zhvillohet të Shtunën e parë të çdo muaji dhe më 24 Nëntor. Sapo të hyni në qytet do të jeni në gjendje të mendoni për një trashëgimi të shkëlqyer monumentale si dhe duke shijuar hapësirat e saj të ndryshme kulturore dhe ofertën e saj gastronomike.

Akademia e Kalorësisë Valladolid

Ku të blini biletën e Zorrilla Train?

Biletat për të hipur në Trenin Zorrilla duhet të blihen paraprakisht në stacionet hekurudhore që kanë shitje paraprake, në makinat e shitjeve automatike ose në linjën telefonike të shërbimit të klientit Renfe.

Cili është çmimi i biletave të Trenit Zorrilla?

Çmimi i biletës për të rritur është 46,60 euro ndërsa fëmija është 34,90 euro. Fëmijët nën moshën katër vjeç që nuk zënë vend do të udhëtojnë falas.

Udhëtarët duhet të blejnë një biletë vajtje-ardhje por ata mund të bëjnë kthimin të njëjtën të shtunë ose ta shtyjnë atë për të dielën në të njëjtën kohë.

Udhëtimi vajtje-ardhje bëhet në një tren Avant që largohet nga stacioni Madrid - Chamartín në 12.00 të mesditës dhe arrin në Valladolid në 13.05:20.35 pasdite. Treni i kthimit niset nga Valladolid në 21.40:XNUMX pasdite dhe arrin në Madrid-Chamartín në XNUMX:XNUMX pasdite.

Çfarë të shihni në Valladolid?

Shtëpia-Muzeu i José Zorrilla

Valladolid është një qytet që ka shumë për t'i ofruar vizitorit, por për një pamje të shkurtër, nga pikëpamja historike-kulturore gjërat e domosdoshme janë: Katedralja, Kryebashkiaku i Plazës, Muzeu Kombëtar i Skulpturës, Iglesia de la Antigua, Manastiri dhe Kisha e San Benito, Akademia e Kalorësisë, Kisha e San Pablo, Muzeu Patio Herreriano, Plaza del Viejo Coso, Shtëpia-Muzeu i José Zorrilla dhe Campo Grande.

Duke paraqitur në Zyrën Turistike të Valladolid (Calle Acera de Recoletos s / n) biletën Renfe për Trenin Zorrilla, do të keni Kartën Turistike të Kartës Valladolid falas. Me këtë kartë, ju do të keni qasje të lirë në muzetë e Valladolid, autobusin turistik dhe do të keni qasje në Shtëpinë-Muzeun José Zorrilla.

Ku të hani në Valladolid?

Në të gjithë qytetin ka vende të panumërta shumë interesante për të ngrënë. Rreth Plaza Mayor, numri më i madh i bareve dhe restoranteve në Valladolid mblidhen për të shijuar tapat dhe pinchos më të mirë në qendër të qytetit.

Sidoqoftë, që nga përurimi i tij në 2013, Stacioni i Gourmet Valladolid është një nga më të njohurit. Ndodhet pranë stacionit të trenit të qytetit dhe është bërë një hapësirë ​​referimi gastronomike ku mund të shijoni produktet më të mira me Emërtimin e Origjinës dhe pasuritë e tjera të kuzhinës.

Stacioni Valladolid Gourmet karakterizohet nga shumëllojshmëria e gjerë e produkteve dhe nga liria e përdoruesit kur zgjedh pjatat e tyre duke përdorur një sistem inovativ të provës së provës. Nga ana tjetër, gjithashtu klasa e re shumëfunksionale Escuela Gourmet synon të sjellë gastronominë më afër përdoruesit përmes shfaqjeve të gatimit të drejtpërdrejtë, provave të produkteve ose nënshkrimeve të librave në lidhje me gastronominë.

Ky treg gastronomik erdhi për të përfunduar ofertën e pabesueshme të Valladolid për sa i përket tapas dhe pinchos. I konvertuar prej vitesh në një nga kryeqytetet kryesore të tapave spanjolle, nuk mund të humbisni këtë enklavë të re ushqimore në rrugën tuaj përmes Castilla y León.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*