Trinidad, qyteti-muze i Kubës që dashurohet

Trinidad

Zhbllokimi i fundit ekonomik nga Shtetet e Bashkuara, rimodelimi i qytetit si një destinacion turistik dhe hapja e linjave të reja ajrore janë disa nga faktorë që kanë pozicionuar Kubën si një nga destinacionet e preferuara për 2016 për mijëra turistë.

Ndërtesave koloniale u shtohet rikuperimi i trashëgimisë arkitektonike të Art Deco, vitet e klubeve të xhazit dhe artistëve nga e gjithë kontinenti Amerikan. Kuba është një vend i mbushur me jetë, tani më shumë se kurrë, kështu që është një kohë e mirë për t'u njohur me ishullin më hollësisht.

Nëse Kuba shquhet për diçka, është për të qenë një nga vendet Spanjollo-Amerikane ku ndërtesat koloniale të ndërtuara më shumë se pesë shekuj më parë janë ruajtur më së miri. Një shembull është Villa de la Santísima Trinidad, e themeluar në 1514 nga Adelantado Diego de Velázquez, i cili u shpall një Trashëgimi Botërore në 1988 nga Unesco. Gjendja e saj e mirë e ruajtjes i ka dhënë asaj nofkën "qytet-muze" të Kubës.

Origjina e Villa de la Santísima Trinidad

Siç kemi treguar, ajo u themelua në 1514 nga Adelantado Diego de Velázquez, duke qenë qyteti i tretë i krijuar nga Kurora Spanjolle në ishull. Me kalimin e kohës u bë një nga më të begatshmit dhe rrugës për pushtimin e territoreve të reja në Amerikë. Ajo u vendos përgjatë brigjeve të lumit Guaurabo, ku Spanjollët gjetën toka pjellore dhe porte të shkëlqyera për përgatitjen e ekspeditave të ardhshme.

Çfarë të shihni në Villa de Trinidad

Vila Trinidad

E vendosur midis detit dhe maleve të Guamuahaya, në fushat e tij është e mundur të shijoni një ditë në plazh, aktivitete në natyrë dhe të thithni kulturën Kubane. Ecja në rrugët e saj me kalldrëm ju lejon të udhëtoni pesëqind vjet mbrapa për të përjetuar shkëlqimin kolonial të qytetit.

Në qendrën historike të Trinidadit mund të shihni përzierjen e stileve të ndërtimit nga shekujt XNUMX, XNUMX dhe fillimi i shekujve XNUMX, me rrugë të ngushta të rrethuara nga ndërtesa të zbukuruara me pyje të çmuar, hekur dhe mure të pikturuara.

Vendet me interes në Trinidad

Trinidad Kubë

Në Kryetarin e Plaza të Trinidadit ndodhet një statujë e Terpsícore (muza e vallëzimit dhe muzikës) pranë kisha e Trinisë së Shenjtë, në të cilën ruhen pjesë të rëndësishme të thesarit fetar të Kubës. Midis tyre, shquhet Cristo de la Vera Cruz, së bashku me një altar mermeri kushtuar kultit të Virgjëreshës së Mëshirës, ​​i vetmi në llojin e tij në vend. Sheshet Santa Ana dhe Tres Cruces, Këmbanorja e San Franciskos dhe pallate të shumta i japin qytetit një pamje të bukurisë unike.

Fortesa të tilla si San Pedro dhe Boca del Guaurabo u ngritën për të mbrojtur hyrjet në qytetin shekullor nga piratët, e cila është bërë një atraksion unik për adhuruesit e historisë.

Ata që kërkojnë të dinë në thellësi Kultura Trinidadiane dhe Kubane mund t'i afrohen secilit prej këtyre pesë muzeve pasi ato kanë dokumente të rëndësishme dhe objekte të vlefshme për të kuptuar origjinën e qytetit dhe transformimin e tij gjatë shekujve.

  • Muzeu Historik: Në të mund të gjeni copa dhe dokumente historike të qytetit Trinitar. Ajo është e vendosur në Pallatin e vjetër Cantero, i cili ia ka borxh emrin e tij Don Justo Germán Cantero, burri i pronarit të pallatit në 1841.
  • Muzeu Romantik: Ai zë pallatin e vjetër të Kontëve të Casa Brunet, i vendosur në Kryetarin e Plaza të qytetit të Trinidad. Ndërtesa është një shembull i arkitekturës së brendshme nga shekujt 26 dhe 1974. Muzeu Romantik u përurua më XNUMX maj XNUMX dhe rikrijon si ishte një rezidencë tipike koloniale Trinitare e mesit të shekullit XIX me një model mobiljesh dhe artesh dekorative të kohës.
  • Muzeu i Arkitekturës Koloniale: Ndodhet në shtëpinë e vjetër të familjes së pasur Sánchez Iznaga. Ajo ka shtatë salla ekspozitash ku zhvillimi arkitektonik i qytetit tregohet ndër vite.
  • Muzeu i Arkeologjisë Guamuhaya: Ndodhet në Casa de Padrón të vjetër dhe u themelua në maj 1976 për të reklamuar objektet që u përkisnin popujve indigjenë të cilët jetonin në rajonin jug-qendror të ishullit gjatë kohërave para-kolumbiane, si dhe disa pjesë të vlefshme nga qyteti Dhe luginat aty pranë gjatë periudhës koloniale.

Trinidad Valle Ingenios

Disa kilometra në lindje të qytetit të Trinisë së Shenjtë do të gjeni Valle de los Ingenios, një muze të vërtetë në ajër të hapur për prodhimin e sheqerit. Gjelbërimi i saj ju fton ta eksploroni atë për të soditur mbetjet e më shumë se pesëdhjetë fabrikave të sheqerit që e bënë zonën prodhuesin më të madh në botë të këtij produkti në kohën e saj dhe një nga enklavat më të prosperuara në ishull.

Valle de los Ingenios ka 65 zona arkeologjike, duke përfshirë disa ferma që kanë akoma kaldaja, kullat dhe sistemet e tyre industriale tipike të prodhimit të sheqerit të shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Plazhet e Trinidadit

Plazhi Trinidad Ancón

Kuba është e famshme për plazhet e saj të bukura të lara nga Oqeani Atlantik në bregun verior dhe nga Deti Karaibe në jug. Vendi ofron më shumë se 300 plazhe natyrore ku mund të shijoni diellin dhe zhytjen falë klimës së tij subtropikale.

Në Trinidad ka disa plazhe ku mund të kaloni një ditë të këndshme jashtë: La Boca, María Aguilar dhe Playa Ancón, bregu më i mirë jugor i Kubës i përkryer për not, zhytje ose snorkeling për shkak të ujërave të tij të kristalta.

  • Plazhi Ancón: Ndodhet vetëm 13 kilometra nga Trinidad, është i njohur si plazhi më i mirë në jug të Kubës, në sajë të peizazheve të tij verbuese malore, rërës së imët dhe ujërave të tij të pastër.
  • Gojë: Ky plazh i veçuar shkëmbor ofron pamje mahnitëse të maleve Escambray.
  • Maria Aguilar: Ujërat e ngrohtë të këtij plazhi të vendosur në Gadishullin Ancón janë perfekte për not ose snorkelling.

Si të hyni në Trinidad

Për të hyrë në qytet, ka rrugë që e lidhin atë me pjesën tjetër të vendit dhe ka një aeroport ku mund të veprojnë aeroplanë të vegjël dhe të mesëm. Në rast se duam të bëjmë udhëtimi nga Havana me makinë, distanca është 315 kilometra dhe kohëzgjatja e përafërt është 4 orë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*