Turizmi në Detin e Vdekur

Një nga vendet më të çuditshme në botë është Deti i Vdekur. Me siguri ju keni dëgjuar për të dhe keni parë fotografi të rastit të njerëzve që notojnë në ujërat e saj, duke u argëtuar me çuditshmërinë e asaj situate.

Deti i vdekur ndahet nga Izraeli dhe Jordania dhe të dy vendet ofrojnë lehtësi turistike në brigjet e tyre. A e njihni këtë destinacion dhe gjithmonë keni dashur të shkoni personalisht? Atëherë mos e humbni këtë artikull me informacione turistike dhe praktike për vizitoni Detin e Vdekur.

Deti i vdekur

Kjo është një liqeni me ujë të kripur që është 430 metra nën nivelin e detit, ka disa 304 metra thellësi dhe nuk është i kripur por super i kripur: Kripësi 34% (gati dhjetë herë më shumë se vetë oqeani). Dhe kjo është arsyeja pse njerëzit notojnë në ujërat e saj? Pjesërisht, është se përveç që është super i kripur ujërat janë shumë të dendura. Kjo gjë që është kaq kurioze për njerëzit është e tmerrshme për jetën e kafshëve dhe bimëve, kështu që po, është një det Muerto.

Duke folur teknikisht është një liqen që ndodhet në Luginën e Jordanit dhe degë e tij më e madhe është vetë lumi Jordan. Nuk kullon përmes ndonjë përroi ose lumi dhe pasi praktikisht nuk ka shi, e gjithë zona është shumë e thatë. Por Nga jeni?

Pothuajse katër milion vjet më parë zona ku është liqeni shpesh përmbytej me ujëra nga deti Mesdhe, duke formuar përfundimisht një gji të lidhur me detin që me kalimin e kohës filloi të kishte depozitat e kripës shumë i trashë

Rreth dy milion vjet më afër me kohën, tokat midis luginës dhe Detit Mesdhe nuk u arritën më nga ujërat e oqeanit, kështu që zona ndaloi përmbytjet. Kështu, laguna e madhe u mbyll dhe u shndërrua në një liqen. Lëvizjet tektonike të pllakave dhe ndryshimet klimatike bënë pjesën tjetër.

Vizitoni Detin e Vdekur në Izrael

Në hebraisht ai njihet si Yan Ha Melakh, the Deti i kripës. Ajo është e rrethuar nga peizazhi i bukur i shkretëtirës Negev dhe është pjesë e kufirit natyror midis Izraelit dhe Jordanisë. Nga Jeruzalemi mbërrini me makinë në një orë udhëtim dhe është një destinacion shumë i popullarizuar për të kaluar ditën, për t'u çlodhur, për të bërë një piknik ose për të provuar një trajtim Wellness.

Ka disa plazhet publike në bankat dhe ndër më të njohurat është Një bokek. Ka të tjera plazhet privateShumë i përkasin hoteleve dhe tarifat e hyrjes tarifohen. Mund të ndodhë që të shkoni një vit dhe të ketë një plazh tjetër dhe një vit tjetër, një më pak. Kjo është për shkak të ndryshimeve në nivelin e Detit të Vdekur, në një normë prej një metër ose një metër e gjysmë të faturimit në vit. Pastaj plazhet lëvizin.

La Plazhi i Kalias Shtë ai që ndodhet në veri, ka një bar, restorant, dyqan dhuratash dhe shumë baltë për hyrjen e turistëve. Isshtë plazhi i parë nga Jeruzalemi kështu që mund ta gjeni pas 25 minutash udhëtimi, dhe pamjet 360º që ofron shkretëtira dhe deti janë të shkëlqyera. Një plazh tjetër është biankini, në jug të Kalia.

Isshtë një vendpushim i stilit Marok, me një restorant të madh në stilin Marok dhe disa akomodime. Nëse shkoni gjatë festave kombëtare, mund të ketë shumë njerëz, por përsëri është argëtuese.

La Plazhi Neve Midbar është në të njëjtën rrugë hyrëse me Biankini dhe është tregtia më e vogël nga tre plazhet veriore të Detit të Vdekur në anën e Izraelit. Ka një plazh të mirë, zona për Barbecue, një bar, një dyqan dhe një atmosferë rinore.

La Plazhi publik Ein Gedi Freeshtë falas, ka dushe dhe pak rërë, por edhe shumë gurë, kështu që nuk është më i përshtatshmi për të ecur. Ajo gjithashtu ka baltë natyrore dhe shumë hapësira për piknik dhe pushim. Ein Bokek është një tjetër plazh në jug të Detit të Vdekur që ka vendpushime dhe është mjaft popullor në sezonin e lartë. Më në fund, ndonjë prej këtyre plazheve mund të gjendet momentalisht i mbyllur për riparime.

Nëse shkoni në një udhëtim në Izrael, por nuk merrni me qira një makinë, gjithmonë mund të regjistroheni një nga një udhëtim ditor nga Jeruzalemi i cili përfshin autobusin dhe hyrjen në plazhin privat. Nga Eilat ose Tel Aviv ka edhe këtë lloj ditë udhëtime dhe pasi që jeni mund ta shtoni vizitën në Masada. A e keni parë ndonjëherë atë film klasik të Hollivudit? Për Masada është emri i një fortese hebreje që u rrethua nga romakët dhe të gjithë pushtuesit e saj bënë vetëvrasje për të mos rënë në duart e tyre.

Në të vërtetë, ka shumë udhëtime ditore të mundshme, prandaj sigurohuni që të vizitoni faqen zyrtare të turizmit në Izrael.

Vizitoni Detin e Vdekur në Jordan

Një nga peisazhet më të bukura në Jordan është bregu lindor i Detit të Vdekur, një zonë që ka arritur të ndërthurë çështjet fetare dhe turizmin shëndetësor njësoj. Ka rrugë të mira, të mira hotele, vende arkeologjike dhe shumëllojshmëri etnike këtu përreth kështu që është një destinacion i mirë për pushime.

Një nga plazhet kryesore është Aman e cila është në rrugën kryesore, rruga lidh Amanin me Detin e Vdekur, dy kilometra pas zonës së hotelit. Shtë një plazh turistik me pishina dhe dhoma për të ndërruar rrobat me çmime të ulëta. Greatshtë shumë mirë të shkosh për të kaluar ditën dhe shumë shkojnë për të festuar ditëlindjet, për shembull.

La zona hoteliere Ajo është e përbërë nga një yjësi e hoteleve të kategorisë katër dhe pesë yje me llixhat, pishinat, burimet e nxehta, kopshtet e bukur dhe të tjerët. Mos harroni se ky vend ka mungesë uji, kështu që një vend si ky, në një mjedis të thatë, është i mrekullueshëm. Zona në cepin më verior të Detit të Vdekur ka plazhet më të mira jordaneze dhe hotelet këtu zakonisht lejojnë që jo-vizitorët të kalojnë nëse paguajnë rreth 25 JD në ditë.

Norma përfshin peshqir, dush dhe qasje në pishinë. Asgje e keqe. Nëse nuk doni të paguani asgjë, atëherë mbani mend plazhi i amanit që është dy kilometra në jug, një orë apo më shumë. Është plazh me kosto te ulet më të arritshëm dhe autobusët arrijnë këtu dhe ka pemë që japin hije. Plazhi ka dy sektorë në det, të dy me dushe me ujë të freskët, zona për lojë dhe restorante. Sektori kryesor nuk ka pishinë dhe është shumë i thjeshtë.

Zona tjetër ka një pishinë dhe është më mirë. Ndërsa në sektorin kryesor gratë duhet të jenë të mbuluara mirë, këtu ato mund të veshin bikini, shezlongët dhe peshqirët janë me qira dhe madje ka dollapë. Më në fund, dy kilometra nga plazhi i Amanit ndodhet plazhi O, me rërë të bukur dhe shumë dridhje moderne: Loungers mbushur, pishinë infinity, bare, spa luksoze, dhe katër restorante. Nëse shkoni gjatë ditëve të javës nuk ka not, por gjatë fundjavave ajo bëhet e mbushur me njerëz dhe nëse nuk keni rezervuar një hotel nuk mund të gjeni një shtrat askund.

Këto janë plazhe, por ka edhe gjëra të tjera në zonë që nuk mund t'i humbni: rreth pesë kilometra nga plazhi i Amanit është vendi Panorama e Detit të Vdekur, mbi male dhe nëntë kilometra lart. Isshtë një ndërtesë e vendosur mbi një shkëmb me pamje spektakolare të Detit të Vdekur. Ekziston edhe një qark rrethor që fillon nga parkingu dhe ju lejon të njihni vendin.

Brenda punon Muzeu i Detit të Vdekur Ai përfshin ekologjinë, gjeologjinë, arkeologjinë dhe historinë e vendit. Epo, tani ju duhet të zgjidhni nëse do të vizitoni Detin e Vdekur në Izrael apo në Jordan. Çfarë ju pëlqen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*