Turizmi i diellit dhe plazhit në Kolumbi

Ata që nuk kanë shkelur kurrë Kolumbi, ata mund të dinë për të vetëm pak më shumë sesa reflekton seriali super i njohur Netflix, Narcos. Sidoqoftë, Kolumbia është shumë më tepër se kaq. Kolumbia është një destinacion i shkëlqyeshëm, veçanërisht për ata që duan të shijojnë diellin dhe plazhin, disa ditë shkëputje dhe kryesisht, pushim.

Kolumbia, destinacioni i pushimit dhe relaksimit

Në Kolumbi, kilometra të plazhe me rërë të bardhë, të verdhë dhe / ose të zezë, në varësi të atij ku shkojmë. Kjo varet mbi të gjitha nga ajo që ne zgjedhim për kohën e caktuar në të cilën është më e vetmuar dhe e qetë. Prandaj, një veshje thelbësore në valixhen tonë kur shkojmë në Kolumbi, do të jetë rroba banje dhe / ose bikini. Më mirë akoma: merrni disa prej tyre sepse do të jetë veshja që përdorni më shumë.

Ju do të keni një listë mjaft të gjerë kur bëhet fjalë për gjetjen e vendeve për tu nxirë në Kolumbi: Santa Marta, ishujt e San Andrés dhe Providencia, Cartagena dhe ishujt Rosario, Capurganá ...

Por pse është Kolumbia destinacioni më i mirë për të qëndruar para një plazhi në diell? Për shkak se i plotëson këto kushte thelbësore:

  • Temperatura e mirë: Temperatura në Kolumbi dhe uji në plazhet e saj është ideale për banjot. Falë klimës së saj të mirë tropikale, nuk keni nevojë për një rrobë të veshur për të shmangur ngrirjen.
  • Strehim i mirë: Pothuajse e gjithë zona bregdetare e Kolumbisë është më se e gatshme për të akomoduar turistë në hotelet dhe kabinat e saj, megjithatë, San Andrés dhe Santa Marta janë destinacionet e Karaibeve Kolumbiane që kanë infrastrukturën më të mirë për të pritur udhëtarët.
  • Lidhje të mira ajrore: Në vitet e fundit, lidhjet e ndryshme ajrore ndërkombëtare janë rritur shumë në mënyrë që udhëtarët të kënaqen plotësisht me Kolumbinë (nëpër ishujt e saj të ndryshëm).

Çfarë është e veçantë për plazhet e saj?

Në Kolumbi, ajo që është më e bollshme është padyshim brigjet dhe ishujt. Në to është një detyrë e lehtë të mbjellësh ombrellën, të biesh në një karrige në shesh dhe të harrosh problemet e botës, të paktën për disa ditë ose javë. Të gjithë e meritojmë atë pushim.

Dhe po, është e vërtetë që në Spanjë kemi një numër të madh plazhesh dhe limanesh për të shkuar dhe shijuar atë pushim, por ujërat e kristalta të bregdetit të saj tropikal, me më shumë se 1.600 km vijë bregdetare në Karaibe y 2.100 në PaqësorAta kanë një gamë të gjerë plazhesh përveç tonës (as më të mirë as më keq). Asgjë më shumë dhe asgjë më pak se përreth 300 plazhe Prej të cilave të shijojmë dhe të zgjedhim në përputhje me faktin nëse duam të rrethohemi nga më shumë njerëz dhe të kemi një atmosferë bregdetare ose duam të shijojmë heshtjen e valëve dhe kohën tonë të vogël të paqes. Ky do të ishte tashmë vendimi juaj: A preferoni të shijoni festën tipike të Karaibeve apo preferoni të largoheni nga zhurma?

Për t'ju dhënë një shembull të bukurisë natyrore, në arkipelagun San Andrés y Providencia ne mund të vizitojmë një akuarium natyral. Aty mund të shohim peshk të kuq edhe pa vënë maskë pa pasur nevojë të vishni syze zhytjeje ose enë të tjera ... Atje uji është më i pastri dhe i pastri. Një kënaqësi që shijohet vetëm disa herë në jetë.

Dhe nga ana tjetër, varësisht nga fakti nëse duam të shijojmë një lloj plazhi apo një tjetër, plazhet e Paqësorit, ndryshe nga ato të Karaibeve, kanë rërë të errët, e cila u jep atyre një bukuri të veçantë. Në shumë prej tyre mund të shohim breshka të mëdha, si shpinë lëkure kaq qetësisht duke ecur nëpër rërat e tyre. Një tjetër gjë që nuk do ta shihnit këtu në brigjet tona.

Çfarë tjetër mund të shohim në Kolumbi?

Por jo gjithçka do të shihte plazhe dhe do të relaksoheshe, ka edhe shumë gjëra për të parë. Si për shembull, Muzeu i artit modern të Barranquilla, Kisha dhe Plaza de San Roque, liqeni i Kartagjenës, Parku Kombëtar Chicamocha, Parku i Ekoturizmit Arví, etj ...

A guxoni të vizitoni Kolumbinë? A do të jetë në listën tuaj të destinacioneve turistike në pushimet e ardhshme?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*