Liqeni i Gjenevës: Turizmi rural dhe natyror në Zvicër

Një vend i bukur që nuk duhet ta humbisni gjatë itinerarit tuaj të udhëtimit Zvicra, është padyshim një liqen i bukur me emrin dashnore i njohur edhe si Liqeni i Gjenevës. Importantshtë e rëndësishme të përmendet se ky liqen me origjinë akullnajore është një nga më të mëdhatë në këtë zonë të Evropës E dinit Vlen gjithashtu të theksohet se rëndësia e tij është për shkak të faktit se vendi nuk ka dalje në det, duke e bërë atë një destinacion shumë të njohur për pushime, si dhe një vend me aktivitet të rëndësishëm tregtar. Në këtë kuptim duhet të themi se ato janë dhjetëra mijëra varka që kalojnë ujrat e saj ndërmjet transportit të ngarkesave dhe lundrimeve turistike.

leman1

Këtu mund të bëni ekskursione argëtuese mbi kalë, për shembull, përmes një rruge alpine të denjë për tu vlerësuar me qetësi për të qenë në gjendje të soditni me gjithë madhështinë e saj livadhet që rrethojnë liqenin.
Do t'ju interesojë të dini se ky vend i qetë dhe i qetë i strehuar nga fshatra piktoreske që mbajnë një histori të pasur, për shembull në kështjellat e tyre. Luginat, vreshtat dhe kodrat që mbrojnë liqenin e Gjenevës ishin në të njëjtën kohë destinacioni i pushimit të shumë personaliteteve të botës e arteve si ikona globale e filmit të heshtur Charles Chaplin.

leman2

Le të njohim pikat më të shquara që rrethojnë liqenin. Le të fillojmë me Vevey, një qytet që ndodhet në brigjet e liqenit, i cili konsiderohet për bukurinë e tij si një Perla e rivierës zvicerane. Të kalosh një fundjavë këtu do të thotë të shkëputesh nga stresi i qytetit dhe të shijosh një klimë të butë dhe një atmosferë historike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*