Turizmi sportiv

Bëni turizëm sportiv

El turizmi sportiv është bërë një mënyrë tjetër udhëtimi që po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar. Format e turizmit kanë ndryshuar me shpejtësi falë globalizimit, përmirësimit të komunikimit dhe kostove më të ulta të transportit, që do të thotë se sot kemi arsye të ndryshme për të vizituar vende të ndryshme, duke diversifikuar botën e turizmit shumë më tepër. Larg janë udhëtimet në grup që planifikohen të jenë në zonat e plazhit ose të shohin pika fikse në qytete.

Sot bota e turizmit është me të vërtetë e larmishme dhe e lirë, aty është ngritur turizmi sportiv, një praktikë që është shumë interesante dhe që mund të bëhet një motiv i shkëlqyer për të udhëtuar. Ne do të shohim se nga përbëhet ky turizëm sportiv dhe si mund ta kryejmë këtë lloj turizmi ose ku mund të gjendet.

Çfarë është turizmi sportiv?

Turizmi sportiv është një lloji i turizmit që përqendrohet në sport. Ju udhëtoni për të parë një kampionat ose një lojë. Alsoshtë gjithashtu e zakonshme të udhëtosh për të bërë një sport, siç është marrja e një rruge specifike shëtitjeje ose të bëj qift apo të shfletoj në një plazh që është veçanërisht i mirë për të. Turizmi sportiv po lulëzon sot sepse është më e përballueshme për të bërë udhëtime të vogla sesa vite më parë. Kjo është arsyeja pse ka shumë njerëz që udhëtojnë për disa ditë për të parë një lojë ose për të luajtur një sport për argëtim të thjeshtë. Isshtë një mënyrë tjetër për të parë udhëtimet, të përqendruara në një sport që na pëlqen dhe në një hobi. Tani udhëtimet shkojnë përtej relaksimit, ikjes ose vizitave kulturore.

Llojet e turizmit sportiv

Turizmi sportiv mund të jetë i shumë llojeve. Ne mundemi shkoni në një zonë malore për të bërë ski, për të marrë një rrugë hiking ose gjithashtu për të shkuar në një maratonë në një qytet, pasi ka shumë që janë gjithashtu të famshëm. Nga ana tjetër, ka nga ata që kryejnë turizëm sportiv duke marrë pjesë në ngjarje të caktuara, veçanërisht në ndeshje futbolli, siç ndodh në Spanjë ose në të gjithë Evropën me ngjarje të tilla si Kupa Botërore e Futbollit ose Kupa Evropiane.

Vraponi një maratonë

Vraponi një maratonë

Ka shumë zona në të cilat mund të vrapojmë, nga dhjetë kilometra në gjysmë maratonë ose maratonë të plotë. Por disa nga këto maratonë, për të cilat qindra njerëz po përgatiten, janë me të vërtetë të famshëm. Ajo në New York është njëra prej tyre, por ka edhe një në Boston, Paris ose Berlin. Këto ngjarje masive kanë tendencë të ndodhin në vende të tilla si qytete të mëdha dhe ato janë mjaft një ngjarje në të cilën është një përvojë për t'u bashkuar. Por ju duhet të jeni të përgatitur për të vrapuar 42 kilometrat e maratonës.

Ngjitje

Naranjo de Bulnes

Ka vende ku shkojnë ata që duan të bëjnë sporte aq kërkuese sa ngjitjet, të cilat kërkojnë një nivel të konsiderueshëm specializimi. Në Spanjë kemi vende si për shembull Naranjo de Bulnes, i cili ka një mur të madh vertikal. Vende të tjera të pabesueshme janë mali Asgard në Kanada, në një mjedis me akull dhe dëborë, Yosemite në Shtetet e Bashkuara, me një mur të shkëlqyeshëm guri për tu ngjitur. Në Patagonia në Argjentinë gjejmë edhe male të mahnitshme që janë ëndrra e çdo alpinisti.

Vende për të skijuar

Bëni ski

Në Spanjë kemi vendpushime të shkëlqyera skish, kështu që ka shumë turizëm dimëror. Për shembull, ne kemi stacione si Baqueira Beret në Lleida, shumë e famshme dhe ekskluzive, e vendosur në Luginën e bukur të Aranit. Ka deri në 160 kilometra binarë të shënuar. Një tjetër vendpushim skish është në Huesca, Formigal, me një atmosferë të shkëlqyer rinore. Një tjetër nga më të famshmet është Sierra Nevada në Granada, shumë e njohur për familjet. Jashtë Spanjës ka vende të tjera si Chamonix në Francë, Zermatt në Zvicër ose në Portillo, Kili.

Turizmi sportiv për surfim

Surfing në Spanjë

Praktika e sporteve ujore është e përhapur dhe ka vende ku mund të bëhen pothuajse gjatë gjithë vitit. Në Spanjë kemi vende si Plazhi Mundaka në Vizcaya, plazhi Pantín në Ferrol ose Razo në A Coruña, të gjithë ata në veri. Ka edhe të tjerë të vendosur në vende si ishujt, si El Quemao në Lanzarote. Në jug gjejmë vende si Cádiz që kanë shumë plazhe ku mund të bësh këtë lloj sporti për shkak të kushteve të tyre të shkëlqyera.

Ngjarjet dhe turizmi sportiv

Ka disa ngjarje që janë gjithmonë shumë të famshme. Finalet e ndeshjeve kryesore të futbollit si Kupat e Botës ose Kupat janë ngjarje që luhen në vende të ndryshme. Ka edhe të tjerët si Wimbledon ose për shembull Tour de France, nëse na pëlqen çiklizmi, i cili mund të ndiqet nga shumë zona në Francë, ose turneu me biçikletë në Spanjë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*