Udhëtimet e Drakulës në Transilvani

Transilvania

Kur isha fëmijë, vampirët më frikësuan shumë. Nëse zombiet janë në modë sot, atëherë vampirët e këqij ishin në modë, kështu që midis romaneve dhe filmave kishte netë kur nuk fjeta. Edhe sot makthe me vampirë po përsëriten, kështu që Transilvania duhet të jetë ndër destinacionet e mia të udhëtimit. Për fat të mirë është.

Historia e Drakulës është një nga magnetët turistikë të Rumanisë dhe ai di se si ta shfrytëzojë atë kështu që ju nuk mund të kaloni nëpër këtë vend të Evropës Lindore pa bërë disa nga turne drakula ofrohet ketu. Edhe pse Drakula e vërtetë nuk korrespondon me imazhin që Bram Stocker krijoi në shekullin e XNUMX-të ...

Drakula, me llogari të etur për gjak ose numërim romantik

Dracula

Vlad Tepes i lindur në Dhjetor 1431 në Kalanë Sighhisoara, në Rumani, kur babai i tij ishte guvernator i Transilvanisë. Me një vit jetë ai tashmë ishte pjesë e Urdhrit të Dragoit, një urdhër fetar i ngjashëm me atë të Kalorësve Teutonikë ose Kalorësve të Spitalit. Gjysmë fetar, gjysmë ushtarak, ky urdhër i veçantë ishte krijuar në 1387 nga Perandori i Shenjtë Romak me idenë e mbrojtjes së Krishterimit nga Turqit kërcënues.

Vlad Tepes

Këtu në Transilvani bojaret, zotër feudalë, e lidhën djallin me dragoin dhe filluan të thërrisnin babanë e Vlad Tepes, guvernatorin, Drakul, Djall. Djali mbeti me Drakulën, djalin e Djallit. Ishte në vitet 30 të shekullit XV që Vlad u bë Princ i Vllahisë, një provincë romake dhe pas gjashtë vjet babai e dërgoi atë në Konstandinopojë, në oborrin e sulltanit. Atje ai qëndroi edhe gjashtë vjet të tjera. Prej tyre ai mësoi të fuste njerëzit dhe u lirua nga detyrat e tij pas vrasjes së babait të tij.

Vëllai i tij i madh ishte vrarë gjithashtu nga fisnikët vendas, kështu që ai u kthye me një grup kalorësish turq dhe trupash të huazuar nga turqit për të arritur në fronin Vllahisht, diçka që ai e realizoi në 1456. Ai mbretëroi vetëm gjashtë vjet, por etja e tij për gjak dhe hakmarrje e bëri atë të famshëm. Ishte aq e ashpër sa që krimi dhe korrupsioni nuk kishin vend në mbretërinë e tij. Më vonë ai luftoi me Turqit dhe Sulltani pushtoi Vllahinë.

Vlad Tepes 2

Historia vazhdon me vetëvrasjen e gruas së Vlad dhe ikjen e tij i vrarë më 1476. Megjithatë kjo është histori e pastër Irlandezi Bram Stoker u frymëzua nga ajo për krijimin e tij letrar. Padyshim, ai nuk udhëtoi as në Transilvani, ai vetëm u kufizua në leximin e disa librave në Londër ...

Drakula Tours në Rumani

Bucarest

Mbase nuk do ta njihnim Vlad Tepes po të mos ishte Bram Stoker, prandaj le ta falim shkrimtarin që mori kaq shumë liri dhe njollosi emrin e një kalorësi, gjakatar, por megjithatë kalorës. Sot Janë nëntë turne drakula:

  • Bucarest
  • Manastiri Snagov
  • Targoviste
  • Kalaja Poenari
  • Fshati Arefu
  • Brasov
  • Kalaja e Branit
  • Sighisoara
  • Bistrita

La Palatul Curtea Veche Shtë në rrugën Strada Franceza, në qendër të zonës historike të Bukureshtit. Ndërtesa u ndërtua në shekullin e 1972-të nga Vlad dhe me sa duket të burgosurit e tij ishin mbyllur këtu në biruca nëntokësore. Muzeu u hap në vitin 10 dhe sot ai funksionon nga e marta në të diel nga ora 6 e mëngjesit deri në ora XNUMX pasdite

Manastiri Snagov

El Manastiri Snagov Isshtë disa kilometra nga Bukureshti dhe mund të shkoni me tren ose autobus. Kisha daton nga shekulli i 1458-të dhe manastiri është nga XNUMX. Vlad shtoi biruca dhe mure në të dhe ka një pllakë brenda që pretendon të jetë varri i tij, megjithëse nuk është konfirmuar. Manastiri është në një ishull në Liqenin Snagov dhe mbërrini ose me anije ose duke kaluar një urë.

Targoviste Isshtë pak më tej por mund të hyni edhe nga Bukureshti. Turneu ju merr për të njohur Rezidenca e Princit dhe Kulla e vrojtimit. Tarogovishte ishte kryeqyteti i Vllahisë dhe këtu u frenuan shumë fisnikë. Do të shihni një ekspozitë kushtuar tij, nga e marta deri të dielën nga ora 9 e mëngjesit deri në 7 pasdite. Në vetë Vllahinë ka edhe Kalaja Poenari. Për të arritur këtu mund të merrni trenin për në Curtea de Arges.

Targoviste

Kalaja është një një grumbull rrënojash në një kodër mbi lumin Arges, në këmbët e Karpateve. Ajo daton nga shekulli i XNUMX-të dhe Vladi e restauroi atë. Nga këtu ai shpëtoi kur erdhën turqit me ne fund Ajo u braktis në shekullin e 1400-të dhe ra në përdorim. Ju duhet të ngjitni më shumë se XNUMX shkallë për të arritur këto rrënoja, por ato janë të shkëlqyera. Meqenëse jeni këtu, nëse keni një makinë mund të njihni Fshati Arefu.

Brasov

Legjenda thotë se ishin fshatarët ata që ndihmuan Vlad Tepes të shpëtonte nga turqit. Ka B&B këtu dhe në fshatra të tjerë dhe unë e shoh atë një vend të mirë për të ndjerë historinë e Vlad në lëkurën time. TE Brasov mund të mbërrini me tren dhe pa dyshim Shtë një nga destinacionet më turistike në Rumani, me ndërtesat e saj Gotike, Rilindjes dhe Barok. Ajo u themelua nga Kalorësit Teutonikë në shekullin e XNUMX-të dhe ajrat e tij mesjetarë janë diçka për të parë.

Kalaja e Bran

El Kalaja e Bran, të cilët të gjithë e dinë si Kalaja e DrakulësJu arrini atë duke shkuar me tren për në Brasov dhe nga atje me autobus për në Bran. Muret, kullat dhe frëngjitë e përcaktojnë atë. Nuk ka asnjë lidhje me Vlad por me karakterin letrar të krijuar nga Stoker por është e mbushur me turistë që enden brenda, një vend përrallor. Në sezonin e lartë ai hapet të hënën nga ora 12 deri në 6 pas dite dhe nga e marta në të diel nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite. 7,80 euro për të rritur.

Sighisoara është një qytet i themeluar nga Saksonët në shekullin e XNUMX-të. Ka nderin të jetë një qytetet mesjetare më të ruajtura në Evropë dhe është Trashëgimia Botërore pikërisht për atë. Beautifulshtë e bukur: rrugë me kalldrëm, shtëpi borgjeze, kulla, kisha. Bëhet fjalë për vendlindjen e Vlad Tepes dhe është shtëpia e tij, brenda në kështjellë, afër Kullës së Sahatit. Këtu ai lindi në 1431 dhe jetoi me babanë e tij deri në vitin 1435.

Bistrita

Bistrira është një nga qytetet më të vjetra në rajon. Shtë në rrëzë të Maleve Vargau dhe afër Qafës së Borgos që lidh Transilvaninë me Moldavinë. Shfaqet në romanin e Bram AStoker si një nga ndalesat e Jonatahan Harker në udhëtimin e tij për në Kështjellën e Drakulës. Nuk ka dyshim se për destinacionet mesjetare Bistrita është e mrekullueshme. Dhe së fundmi kemi vetë qafën e malit, Pasul Tihuta, mijëra metra të lartë. Shtë një mjedis vërtet i bukur malor, me lugina, fshatra dhe Karpate si një sfond. E çmuar.

Nëse jeni adhurues i Drakulës së Bram Stoker, mund të ndiqni faqet që shfaqen në roman. Nëse në vend të kësaj ju pëlqen historia e Vlad Tepes-it të vërtetë, atëherë ka vende të mrekullueshme për të njohur. Njëra ose tjetra, Rumania dhe Transilvania janë destinacione të paharrueshme.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*