Çesme (TURQI): Plazhet më të mira të Detit Egje

plazhi cesme

Deti Egje është i mbushur me plazhe shumë të bukura dhe destinacione të shkëlqyera turistike që shpërndahen në vende të ndryshme.

Një nga këto plazhe është ai i Cesme, qytet shumë i popullarizuar dhe banjë i cili qëndron në majë të një gadishulli rreth 85 kilometra nga Izmiri, në Turqi. Mjafton të shohësh fotografinë që kurorëzon këtë artikull për të dëshiruar të udhëtosh. 

Çesme, e bukura

pamjet e cesme

Emri në turqisht do të thotë "burim" Dhe ka kuptim sepse në të gjithë qytetin ka burime antike me origjinë osmane dhe burime të nxehta. Ka qenë prej kohësh një vend ku njerëzit e pasur kishin një shtëpi të dytë, por për disa kohë tani gadishulli është bërë një vendpushim ndërkombëtar bregdetar.

Sot Ka hotele, shtëpi me qira, një marinë, restorante dhe gjithçka që i duhet çdo vizitori që dëshiron të kalojë disa ditë pushim këtu. I gjithë gadishulli është shënjestra, përtej qytetit simpatik, sepse rreth tij ka fshatra piktoresk, qytete të tjerë më të vegjël dhe peisazhe të bukura për të eksploruar.

shtëpi në cesme

Si mund të arrini atje? Nëse arrini në Izmir mund të merrni një autobus pasi ka disa shërbime në ditë dhe ato qarkullojnë në itinerarin që lidh të dy qytetet. Ju gjithashtu mund të mbërrini me autobus nga Stambolli pas tetë orësh udhëtim ose nëse jeni në Greqi, në ishullin e Chios, mundeni kap tragetin. Udhëtimi është një orë.

Incluso ka rrugë lundrimi që prekin Çesme , midis muajve qershor dhe tetor, dhe kjo është arsyeja pse ai ka një terminal modern të lundrimit që mund të arrihet nga Kalaja e Çesme pas rreth 20 minutash ecje përgjatë bregdetit.

pazar në cesme

Për fat të mirë brenda qytetit mund të lëvizësh në këmbë. Shtë një qytet kompakt dhe i lehtë për tu kaluar. Mjafton një hartë e vogël, lokalizoni kështjellën dhe voila, është shumë e lehtë për tu lundruar. Ju mund ta merrni hartën në zyrën turistike që është në skelë, pranë Shtëpisë së Doganave dhe para kalasë. Nga ora 8:30 ajo i ka dyert e hapura.

Çfarë të shohësh në Çesme

kalaja cesme

mirë kafenetë, shtëpitë e çajit dhe restorantet janë të mbushur me njerëz rreth sheshit kryesor të hani jashtë, të relaksoheni dhe të shihni jetën shoqërore të qytetit me pamje të mrekullueshme të Egjeut

El Kalaja e Çesme  Ajo daton nga fillimi i shekullit të XNUMX-të dhe u rindërtua nga Sulltan Bejziti për të siguruar një mbrojtje të mirë kundër sulmeve pirate që po shkatërronin zonën në atë kohë.

statujë në kalanë e Çesme

Isshtë një fortesë imponuese e gjashtë kulla dhe hendeqe që e rrethojnë atë në tre anët e saj. Nga betejat, pamjet e qytetit dhe detit janë të shkëlqyera dhe për fat të mirë është një ndërtesë e ruajtur shumë mirë dhe e saj dy muze historie Janë shumë interesante.

Në njërën prej tyre ekziston një koleksion që lidhet me qytetin antik të Erythrai dhe në tjetrin që merret me luftën turko-ruse. Ju do të shihni në pjesën e përparme a statuja e Algjeriane Gazi Hasan Pasha, komandanti i famshëm i një ngjarje historike të njohur si Beteja e Çesme, dhe nëse shkoni në korrik është një mjedis i bukur për festivalin e muzikës që qyteti organizon.

rrugët e cesme

Cesme është histori kështu që njohja e kalasë përfshin gjithashtu shëtis nëpër qytetin e vjetër të qytetit që përmban më shumë ndërtime të shekujve XVIII dhe XIX, të stilit neoklasik grek dhe që janë ruajtur mirë. Përveç kësaj ka ndërtesa osmane, më të veçanta, dhe dikush mund të ecë shumë i qetë nëpër rrugët e tij.

Punimet më të fundit në qytet janë përqendruar në bregdet sepse gjashtë vjet më parë marina e re, më e madhe, me një ujëmbledhës dhe turmë 90 metra të dyqaneve dhe vendeve për të ngrënë dhe pirë buzë detit.

marina e cesme

Në jug të qytetit janë plazhet më të mira ku gjithashtu mund të bëni banjo dielli, surfing në erë ose kitesurf. Ka kilometra e milje me rërë të artë në të gjithë gadishullin dhe ka shumë për të zgjedhur, megjithëse disa janë mjaft të paarritshme dhe dikush mendon se kur do të përmirësojnë aksesin.

Disa plazhe janë shumë të popullarizuara dhe duhet të paguani një tarifë hyrëse për të qenë në to, ky është rasti i plazhit të bregdetar Beach Club, në limanin Piyade. A është ajo që duhet për të parë dhe për t'u parë.

plazhet në cesme

Një nga plazhet më të mira është pirlanta Plazhi, i gjërë dhe i artë, në jugperëndim të qytetit, dhe një tjetër është Altincum Plazhi. Nëse ju pëlqejnë ujërat më të butë, është Rrota Plazhi, më i kërkuari nga familjet me fëmijë. E njëjta gjë blejuk Plazhi, me ujëra të qetë, shumë të pastër dhe të ngrohtë falë afërsisë së burimeve të nxehta, si dhe të zbukuruar me rërë të bardhë dhe jo të artë si pjesa tjetër.

plazhi pilanta ne cesme

Kjo e bën plazhin shumë të mbushur me njerëz, kështu që nëse shkoni në sezonin e lartë, jini të përgatitur për turmat. Për të bërë windsurf duhet të shkosh deri në largësinë Alacati, një nga vendet më të mira në botë për të praktikuar këtë sport, madje edhe shtëpi për gara ndërkombëtare.

Çfarë të shohësh përtej Çesme

shikime ilica në https://www.airbnb.es/rooms/15810740

Jo gjithçka është plazh, diell dhe pushim. Nëse jeni nga ata turistë aktivë, të cilët nuk mund të qëndrojnë gjatë në diell, ju mund të organizoheni ekskursione përreth. Ka shumë zona interesante arkeologjike në këtë pjesë të Turqisë.

Aty pranë është banja nga Ilica me gjirin e saj të butë me rërë të bardhë dhe banjot termale. Rreth 20 kilometra larg është IIdiri, një sit i shpallur Trashëgimi Kombëtare për lashtësinë e saj, muret e saj dhe dyshemetë e mozaikut nga periudha helene ende shkëlqen. Dhe nëse ngjiteni në akropolin e saj në perëndim të diellit, çfarë pamje!

plazhi daylan në Çesme

Daljan është një fshat peshkimi në një bregdet me ujë të thellë në verilindje të Çesme. Siç mund ta merrni me mend, është një nga vendet më të mira për të ngrënë peshk dhe ushqim deti dhe natën tavernat ndezin dritat e tyre dhe ju keni një kohë shumë të bukur.

alacati në Cesme

Suma Citflik, ku është plazhi Pirlanta Plaj dhe plazhi Altinkum, pranë të cilave mund të bëni kamp. Fshati i alaccati është e bukur, me disa nga mullinjtë e saj të erës të kthyer në restorante dhe gjithashtu zotëron shumë plazhe.

Urla Iskelesi është një destinacion tjetër në gadishull dhe i njëjti Gümüldür, Sigacik ose Seferihisar, të gjitha destinacionet me plazhe dhe rrënoja antike.

izmir në Çesme

Ju mund të merrni një autobus dhe vizitoni IzmirinPër shembull, Smirna antike, të endet nëpër të muzeumet e arkeologjisë dhe etnografisë, nga rrënojat e Forumi Romak, kështjella dhe gjithçka që u shpëtua nga lufta ruso-turke në vitet 20.

Plazhi EFeso në Cesme

Një tjetër ekskursion që mund të bëni është të shkoni njoh Efesin, padyshim një margaritar i Mesdheut që ka të bëjë me të kaluarën Greko-Romake të kësaj zone. Ka edhe rrënojat e lashta Pergamon, në veri të Bergama, dhe nëse doni të shkoni më tej, shkoni më në brendësi dhe mbërrini Hierapolis dhe Pamukkale me rrënojat e tij madhështore dhe ujëvara e akullit, ujëvara që në të vërtetë janë bërë prej guri gëlqeror dhe që duket se largohen nga faqet e malit. Nje shfaqje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*