Cala Turqueta, një kënd i bukur në Menorca

Një destinacion i mirë i verës është Balearic Islands, një bashkësi autonome autonome e Spanjës që është në Detin Mesdhe dhe kryeqyteti i së cilës është Palma. Brenda këtyre ishujve është e çmuara Minorcë, është një nga ishujt Gimnesias dhe në bregdetin e ishullit është limani që mund të bëhet destinacioni juaj i fundit: Turke.

Sot duhet të flasim për këtë plazh i bukur, i vogël dhe me ujëra blu, jashtëzakonisht popullor në sezonin e verës. Ku është, si të shkojmë atje, nëse ka apo jo parkim, nëse ka apo jo një bar plazhi, kur të shkojmë ...

Menorka dhe limanet e saj

Është ishulli i dytë më i madh dhe i treti për nga numri i banorëve. Shtë i vogël, prandaj emri i tij rrjedh nga latinishtja, dhe kryeqyteti është qyteti i Mahón, i vendosur në bregun lindor. Për shkak të pasurisë së saj natyrore që nga fillimi i viteve '90 është një Rezerva e Biosferës.

Ai ka 701 kilometra katrorë dhe është territori i parë spanjoll që sheh lindjen e diellit, kështu që nëse shkoni këtë verë dhe shihni se dielli lind, mund të mendoni se po e bëni para të gjithë spanjollëve në kontinent. Shijoni a klimë tipike mesdhetare dhe verat e tyre nuk janë jashtëzakonisht të nxehta.

Menorca hyn në botën e turizmit pak më vonë se pjesa tjetër e Ishujve Balearik pasi që ajo kishte industrinë e vet për të mbështetur popullsinë e saj. Prandaj, peizazhet e saj janë ruajtur më mirë dhe kjo është arsyeja pse pagëzimi i saj si një Rezervat Biosferë. Gjithçka shtohet sot për të qenë një destinacion i njohur veror për britanikë, holandezë, italianë, gjermanë dhe më shumë.

Kovi bruz

Menorca ka disa plazhe por Cala Turqueta është ndër më të bukurat, nëse jo më të bukurat, dhe është një nga më të njohurat. Nëse nuk ju pëlqejnë njerëzit mund të mos jetë një destinacion i mirë por edhe nëse ndodh dhe ta njohin sepse nuk mund ta humbisni.

Ajo është e vendosur në bregdetin jugor të ishullit dhe është një plazh i rëra të imëta të bardha dhe ujëra blu. Hija sigurohet nga a korije pishe që e rrethon atë së bashku me përqafimin mbrojtës të shkëmbinjtë gëlqerorë. Nuk është vetëm në bregdetin e jugut, ka dy plazhe të tjera, dhe megjithëse Turqueta është e popullarizuar nga të tre ato është më pak e frekuentuara. Ose kështu thonë ata. Nëse e shikojmë mirë, ato janë dy plazhe të vogla së bashku por të ndara nga një majë shkëmbore.

Pjesa e parë është më e madhja dhe pasi është në grykën e një përroi, rëra është gjithmonë disi e lagur. Nën pisha ka disa tavolina pikniku dhe disa shkëmbinj të rrafshët në të cilët njerëzit zakonisht vendosen. Nëse kaloni në pyllin e pishave do të hasni në plazhin tjetër, më të vogël dhe me disa duna prapa.

Ti e di pse quhet Turqueta? Emrin largim nga ngjyra e ujit pasi i ngjan një bruz të butë. Më në fund, për shkak të mënyrës së orientimit, është një plazh që mbaron dielli herët kështu që zbrazet shpejt. Prandaj, për të kaluar perëndimin e diellit është një vend i mirë. Mos u shqeteso.

Si të shkoni në Cala Turqueta

Lumi Isshtë rreth 14 kilometra nga Ciutadella de Menorca. Nëse nuk keni makinë duhet te merrni autobus për të të lënë në liman nga kjo pikë. Në verë është rreshti 68 dhe autobusi të lëshon në parkingun në plazh. Nëse keni një makinë, ju merrni rrugën Sant Joan de Misa që shkon në jug dhe plazhet e saj.

Në kulmin e vetmitës Sant Joan de Misa, kthehu djathtas dhe merr rrugën e drejtpërdrejtë për në liman. Ju udhëtoni rreth katër kilometra dhe ktheheni djathtas përsëri në një rrugë të pashtruar që ju lë në parking. Dhe nga atje ju ecni rreth 10 minuta në det.

Kini kujdes që nëse shkoni në mes të sezonit të verës mund të ndodhë që ka shumë njerëz me një makinë dhe se parkimi është i mbushur. Nuk ka zgjedhje tjetër veçse të shkosh dhe të kërkosh një vend tjetër në një plazh tjetër. Për fat të mirë ka shenja që ju tregojnë se cili parkim është plot, kështu që mos u shpërqendroni.

Çfarë të bëni në Cala Turqueta dhe përreth

Ishulli është i vogël dhe mënyra më e mirë për ta përshkuar është të ndjekësh një shteg historik me 20 ndalesa të sinjalizuara që përshkojnë të gjithë vijën bregdetare. Bëhet fjalë për Camí de Cavalls, një shteg i vjetër që u përdor për të mbrojtur ishullin dhe që mori formë në gjysmën e parë të shekullit të 2010-të. Ajo u hap, pas një restaurimi, në XNUMX si një rrugë publike dhe udhëtoni 185 kilometra total.

Siç thashë ka 20 ndalesa kështu që mund ta bësh nga fundi në fund ose të ndalosh në çdo stacion ose të vizatosh pjesët e tua. Nëse i kushtoni një ditë të tërë mund ta bëni pa probleme, përdorni mëngjesin për të shkuar dhe pasditen për t'u kthyer. Kalon përgjatë bregdetit verior në dhjetë faza nga Maó në Ciutadella dhe përgjatë bregdetit jugor nga Ciutadella në Maó në dhjetë faza të tjera. Merrni, po, ujë, ushqim, gota, kapele dhe këpucë të rehatshme.

Cala Turqueta është fillimi dhe mbarimi i dy prej fazave të Camí de Cavalls. Aty pranë janë Cala Galdana, Cala Macarella dhe La Macarelleta. Nëse shkoni në perëndim, arrini në Cape Artrutx, liqenin Es Talaier dhe plazhet e Son Saura, i cili është pesë kilometra larg. Duke ecur pikërisht në këto plazhe, nga Turqueta, ju gjeni një shteg që ju çon në një kullë të vjetër mbrojtëse që ju ofron pamje të mrekullueshme panoramike.

Qëllimi: Es Talaier është 1 kilometra, Cala Macarelleta 3 km, Macarella 1.7 km, Son Saura 1.9 km dhe Cala Galdana 2 km. Nëse shkoni në verë, mund të arrini atje nga Ciutadella me anije, ekskursionet organizohen në mëngjes, në mesditë dhe pasdite.

Më në fund, disa rekomandime: është më mirë të mbërrini shumë herët nëse qëllimi juaj është të kaloni ditën dhe të shkoni në perëndim të diellit. Shtë një plazh me një roje shpëtimi dhe banjo aty pranë dhe po, ka një bar të vogël plazhi në parkingun.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*