Udhëtim në Kubë

Imazhi | Pixabay

Plazhet parajsike në zemër të Karaibeve, një trashëgimi interesante historike-kulturore, një gastronomi e shijshme dhe ngrohtësia e njerëzve të saj janë disa nga stimujt për të zbuluar Kubën. Nëse ajo që dëshironi është të shijoni pushimet e jetës suaj në këtë cep të bukur të botës, ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për një udhëtim në Kubë.

Kur të udhëtosh në Kubë

Klima e ishullit është e tipit mesatar subtropikal me dy stinë. Nga maji deri në tetor ndodh sezoni i shiut, i karakterizuar nga temperatura të larta me maksimumet prej rreth 30-32ºC dhe lagështi të lartë në mjedis. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të kihet parasysh se sezoni i uraganeve është nga qershori deri në nëntor, me stuhi të përqendruara veçanërisht në muajt shtator dhe tetor.

Koha më e mirë për të shkuar në Kubë është sezoni i thatë që fillon nga nëntori në prill, pasi është më i freskët dhe më pak i lagësht, me temperatura 20-26ºC.

Dokumentacioni për të udhëtuar në Kubë

Për të hyrë në Kubë është e nevojshme të paraqisni dokumentet e mëposhtme:

  • Një pasaportë e vlefshme e vlefshme për të paktën 6 muaj.
  • Një vizë turistike ose një vizë e lëshuar nga konsullata Kubane për kohëzgjatjen e të gjithë qëndrimit dhe në përputhje me aktivitetet që do të kryhen në ishull. Të miturit gjithashtu duhet të udhëtojnë me vizën e kërkuar.
  • Një biletë vajtje-ardhje.
  • Provë e blerjes së sigurimit të udhëtimit për mbulim mjekësor.

Imazhi | Pixabay

Sigurimi mjekësor në Kubë

Duke folur për sigurimin e udhëtimit, incidentet kryesore që mund të ndodhin në një udhëtim në Kubë janë ato që lidhen me ndihmën mjekësore për shkak të sëmundjes ose aksidenteve dhe vjedhjes së bagazhit. Kujdesi shëndetësor për turistët është i pavarur nga ai i marrë nga Kubanët dhe ofrohet në qendrat e sistemit Servimed. Në to, kostoja mund të jetë e lartë, veçanërisht në raste emergjente dhe pagesa zakonisht bëhet me para në dorë.

Për të hyrë në Kubë, kërkohet një politikë udhëtimi me mbulimin e shpenzimeve mjekësore dhe këshillohet që të keni ndihmë 24-orëshe, mbulim të riatdhesimit dhe një kufi të lartë të shpenzimeve mjekësore. Autoritetet Kubane i ndalojnë të huajt të largohen nga vendi ndërsa ka një borxh në pritje të kujdesit shëndetësor, prandaj është shumë e rëndësishme të keni sigurim për të shmangur situata të pakëndshme.

Siguria në Kubë

Në terma të përgjithshëm, ishulli i Karaibeve është një destinacion i sigurt, veçanërisht kur krahasohet me vendet e tjera të rajonit. Sidoqoftë, siç është rasti në të gjitha vendet, këshillohet që të mos jeni tepër të sigurt. Si rekomandime, shmangni zonat larg qendrave të qytetit ose vendeve të largëta, kushtojini vëmendje sendeve tuaja në hapësira të mbushura me njerëz dhe mos u besoni udhëzuesve të improvizuar të udhëtimeve. Nga ana tjetër, mos mbani sende me vlerë, bizhuteri ose më shumë para se sa ju nevojiten në ekskursionet tuaja.

Imazhi | Pixabay

Vaksinimet për të shkuar në Kubë

Megjithëse nuk kërkohen vaksinime të detyrueshme në një udhëtim në Kubë, rekomandohen vaksina kundër hepatitit A dhe B, etheve tifoide, tetanoz-difterisë dhe tërbimit.

Monedha në Kubë

Ekzistojnë dy lloje të monedhave zyrtare në Kubë: peso e konvertueshme (CUC) e cila rregullohet nga çmimi i dollarit dhe peso kuban (CUP) ku 24 pesos kubane janë ekuivalente, pak a shumë, me 1 peso të konvertueshme. Kjo është monedha në të cilën Kubanët ngarkojnë pagën e tyre dhe ajo që ata përdorin për disa blerje, veçanërisht në treg ose në depo. Me përjashtime të rralla, monedha e përdorur nga turistët është pesoja e konvertueshme, dollari amerikan ose euro. Pothuajse të gjitha pagesat janë me para në dorë, megjithëse disa karta dhe çeqe udhëtarësh pranohen.

Imazhi | Pixabay

Çfarë të shohësh në një udhëtim në Kubë

Kuba ka një numër të madh destinacionesh ikonike për t’u vizituar. Ndalesa e parë në çdo udhëtim në Kubë është gjithmonë kryeqyteti i saj Havana. Ndër vendet për të vizituar këtu janë Plaza de la Revolución, El Malecón, e cila është shëtitorja emblematike e qytetit, ose Plaza Vieja, qendra kulturore e qytetit. Sa për monumentet e saj, ne gjejmë Kapitolin Kombëtar ose Katedralen e San Cristóbal de La Habana.

Një tjetër nga destinacionet më të bukura në vendin e Karaibeve është Santiago de Kuba, i cili ndodhet në jug të ishullit. Në të do të zbuloni Katedralen e Santiago de Kubës, Kështjellën e San Pedro de la Roca, ose Muzeun e Shtëpisë së Diego Velázquez, ish guvernator i Kubës. Ne gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni qytetin e Camagüey, i njohur mirë për ngjyrën e rrugëve dhe shtëpive të tij dhe për klimën e tij të qetë.

As udhëtimi juaj në Kubë nuk mund të humbasë një vizitë në Varadero, një nga vendpushimet më të mahnitshme të Karaibeve dhe ku do të gjeni plazhet e ëndrrave ose qyteti i bukur i Santa Clara, ku ndodhet varri i Che Guevara. Për të përfunduar udhëtimin tuaj në Kubë, nuk mund të humbni një ekskursion në Pinar del Río, ku ndodhen peisazhe natyrore vërtet mbresëlënëse.

Produkte tipike

Produktet kubane ekselencë janë rum dhe puro, të konsideruara më të mirat në botë. Nëse dëshironi të bëni disa blerje në vend, ju rekomandojmë që të blini në dyqane të autorizuara që mund t'ju japin një faturë për të marrë produktet nga ishulli.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*