Udhëtim në Phuket

 

Kjo e tmerrshme 2020 ka mbaruar. Ne tashmë mund të fillojmë të shpresojmë se do ta lëmë pandeminë prapa dhe në një moment në të ardhmen do të jemi në gjendje të udhëtojmë përsëri në paqe. Dhe kur është ashtu, si të thuash Phuket?

Phuket është perla e Tajlandës. Më e mira nëse doni plazhe parajsore, argëtim, relaksim dhe një atmosferë ndërkombëtare. Pas pandemisë, për fat të mirë Phuket do të jetë akoma atje dhe do të na presë me krahë vërtet të hapur.

Phuket

Është një provinca e Tajlandës, e vendosur në jug nga vendi. Eshte gjithashtu Ishulli më i madh i Tajlandës në Detin Andaman. Ajo ka një të madhe ndikimi kinezPra, ka shumë faltore dhe restorante kineze kudo. Ekziston edhe një Festival Vegjetarian Kinez që mbahet një herë në vit, duke festuar më tej popullaritetin e komunitetit vendas kinez.

Ishulli Pghuket ka shume plazhe te bukura, përfshirë Karon, Kamala, Kata Noi, Patong ose Mai Khao, dhe ndoshta vendi më i mirë për të parë perëndimin e diellit në botë: Laerm Phromthep. Por jo gjithçka është plazhe këtu, ka edhe shumë jetë natës dhe rrugë historike që ju ftojnë të njihni të kaluarën e tyre.

Pra, le të fillojmë me Vjetër Phuket, qyteti i vjetërE shkëlqyeshme për të eksploruar dhe për të njohur qytetin dhe njerëzit e tij, tajlandezët, kinezët, evropianët dhe myslimanët që kanë zgjedhur të jetojnë këtu. arkitekturë Inshtë në shumë raste të stilit kinez - portugez, në të dy anët e rrugëve, dhe ato janë aq piktoreske saqë disa janë shndërruar në muze, restorante ose dyqane apo banesa. Vizitoni, për shembull, Muzeun Hua të Phuket Thai.

Throughshtë nëpër rrugët e qendrës historike që ju mund të shijoni gastronominë lokale, të bëni fotografi të njerëzve që jetojnë atje dhe të perceptojnë kulturën. Nëse jeni të Dielën, mund të shijoni tregun rrugor, Lat Yai, i shkëlqyeshëm për të provuar të gjitha llojet e ushqimeve.

Duke lënë Phuket e Vjetër jashtë itinerarit drejtohet në jug. Ko Racha ka dy ishuj, Ko Racha Noi dhe Ko Racha Yai. Të dy janë të shkëlqyera plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra të kristalta aq ideal për zhytje. Ko Racha Yai është e pajisur me të gjitha objektet, por Ko Racha Noi është më e mira për zhytje dhe në fakt vetëm autobusët profesionistë janë të autorizuar pasi ka stingrays dhe peshkaqenë të bardhë.

Nga ana tjetër është ishulli i vogël i Ko Mai Thon, në juglindje të Phuket, vetëm 15 km, me plazhe më të bukura. Udhëtarët me pak kohë zakonisht kalojnë përmes këtu pasi arrihet shpejt me anije. Një plazh tjetër i freskët është Hat Patong. Shtë në një gji të lakuar me rërë të bardhë dhe mundësinë e praktikimit të të gjitha sporteve ujore turistike. Në të njëjtën kohë ekziston një qytet i vogël përreth tij, i pajisur mirë në çdo rast me dyqane, një spital, restorante dhe hotele.

Hat Nai Yang është një plazh tjetër, i vendosur në Parkun Kombëtar Sirinath dhe me një kopsht të bukur me pisha. Ajo është e rrethuar nga shkëmbinj nënujorë koralesh dhe ka shumë jetë detare, veçanërisht breshkat e detit që vijnë për të pjellë nga nëntori në shkurt. Kjo arrihet gjithashtu me makinë, me rrugë, nga Phuket, duke lënë pas qytetin e Thalang. Ne anen tjeter, Kapelë suron Shtë një plazh i vogël rrëzë një kodre të mbuluar me pisha që dikur ishte një fushë golfi për mbretin Rama VII.

Plazhi është mjaft i pjerrët dhe në mot me shi valët janë shumë të forta kështu që ju nuk mund të notoni. Plazhi është 24 kilometra nga qyteti Phuket. Një plazh tjetër i qetë dhe i pastër është Hat Laem Sing, me shkëmbinj nënujorë dhe pemë që sigurojnë hije. është vetëm 1 kilometër nga Hat Surin, në jug. Kjo është, me kaq shumë plazhe në Phuket gjëja kryesore është të shijosh diellin, detin dhe aktivitetet në bregdet: lundrim, zhytje, zhytje në det, surfing në ajër, etj.

Ne kemi biseduar në fillim për një nga vendet më të mira në botë për të parë perëndimin e diellit: Laem Phromthep. Pointshtë pika më jugore e ishullit, një pelerinë, ideale për të bërë foto të shkëlqyera. Nga buza e shkëmbit mund të shihni një varg palmash që mbështeten mbi humnerë, ka gurë në det dhe përtej tij shfaqet ishulli Ko Kae Phitsadan. Nuk është një far gjithashtu, ndërtuar në Jubileun e Artë të Mbretit Rama IX, dhe prej andej pamja arrin 39 kilometra.

Një tjetër faqe portreti Phuket, e vizituar nga të gjithë turistët, është Tempulli Wat Chalong, një tempull historik që të kujton figurën e një murgu, Luangpho Chaem nga Wat Chalong, një mjeshtër i meditimit Vipassana dhe mjekësisë tradicionale. Iu dha një gradë kishtare nga mbreti Rama V dhe sendet e shitura këtu, amulelet, besohet se sjellin mbrojtje dhe fat të mirë. Një destinacion tjetër i pashmangshëm është Phuket Buda i Madh, në kodër, aq imponuese.

Një kohë e mirë për të shkuar në Phuket, nëse ju pëlqen të festoni, është shkoni për Vitin e Ri Kinez të Phuket, menjëherë pas Vitit të Ri Kinez. Qëllimi i këtij festivali të dytë është të tregojë jetën lokale të qytetit dhe t'u japë turistëve një përvojë të shkëlqyeshme pasi shumë nga rrugët e qendrës historike janë të mbyllura për makina dhe bëhen për këmbësorë.

Atje parada shumëngjyrëshe, njerëz të veshur me kostume tradicionale, demonstrata ushqimore, tezga ushqimesh kudo dhe aktivitete të tjera. Dita e fundit është Dita e Lutjes, një traditë e vjetër lokale.

Pas valës së ngjarjeve me shumë njerëz në Phuket është Parku Temë Phuket Fantasea, një shfaqje kushtuar kulturës Thai. Gjëja më e mirë për këtë është një performancë e quajtur Kamala befasuese, një kombinim i arteve dhe kulturave Tailandeze me efektin e tingujve, dritave dhe muzikës dhe më shumë se 10 elefantë dhe kafshë të tjera në një skenë të madhe. Një shuplakë është shërbyer dhe ka dyqane suveniresh gjithashtu. Hapet çdo ditë përveç të enjtes, nga ora 5:30 e mëngjesit deri në orën 11:30.

Deri më tani, rishikimi i bukurive të Phuket, por para se të përfundojmë lëmë disa këshilla për të udhëtuar në Phuket:

  • . Plazhet në bregdetin e jugut janë gjithmonë më të populluarat, ndërsa ato në veri janë më të qeta dhe kanë më pak njerëz. Partia është në jug.
  • . Të gjitha plazhet më të mëdha (Kata, Karon, Nai Han, Patong, Nai Han, Nai Yang, Mai Khao), kanë pajisje dhe pajisje për zhytje, rrëshqitje në ajër dhe vela.
  • . Phuket është një destinacion mjaft i sigurt, madje edhe natën.
  • . Ju mund të lëvizni nëpër qytet me tuk-tuk, ka taksi, autobusë, motoçikleta me qira dhe makina. Tuk-tuket këtu nuk janë si ato në Bangkok, por ato kanë 4 rrota dhe janë të kuqe ose të verdhë. Autobusët, Phuket Smart Bus, shkojnë nga plazhi në plazh dhe nga aeroporti dhe janë të përshtatshëm. Ju blini një Rabbit Card lart ose në një dyqan dhe kaq.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*