Udhëtim në Barbados, vendin e Rihanna

barbados 1

Deti Karaibe është një nga zonat më të bukura të planetit dhe një destinacion i mrekullueshëm pushimesh dhe më afër se Polinezia, për shembull. Ishujt kanë secilin karakterin e tyre dhe formojnë një univers të gjuhëve të ndryshme sepse të gjitha fuqitë kolonialiste të Evropës kanë kaluar nëpër to.

Midis atyre ishujve është Barbados. Columbus arriti në brigjet e tij në udhëtimin e tij të parë në Amerikë, por në shekullin e shtatëmbëdhjetë ai ra në duart e anglezëve dhe qëndroi i tillë deri në vitet 60. Këngëtarja e famshme Rihanna përshëndet nga këtu, të kësaj toke të bukur me plazhe dhe peisazhe të paharrueshme. Nëse e juaja është Karaibe, unë po ju lë shumë informacion praktik për të vizituar Barbados, parajsa.

Barbados

Barbados

Duket se emri i ishullit vjen nga indianët lokalë të pagëzuar nga evropianët si Barbados. Kolonët e saj të parë mbërritën nga bregu i Venezuelës dhe më vonë mbërritën popuj të tjerë si Arawak dhe Karaibe. Gjatë dekadave të para të shekullit të shtatëmbëdhjetë anglezët mbërritën, ndërtuan fortesa, instaluan bateri dhe sollën kolonë.

Gjatë kohërave koloniale ekonomia e ishullit rrotullohej rreth sheqerit, plantacione të mëdha zëvendësuan fermat e kolonëve të parë, të cilët emigruan në Shtetet e Bashkuara të Jugut dhe më pas skllevër nga afrika. Skllavëria u shfuqizua në të gjithë Perandorinë Britanike në 1834, megjithëse një sistem më demokratik duhej të priste deri në shekullin e XNUMX-të.

Sot pjesë e Komonuelthit Britanik dhe e pavarur që nga viti 1966.

Pse të vizitoni Barbados

Rihanna

Në bregun perëndimor të Barbados ka shumë hotele dhe restorante të rëndësishëm, është destinacioni i shkëlqyeshëm i muajit të mjaltit të britanikëve dhe shumë amerikanëve. Ka ekzotizëm, shumë gjelbërim dhe një grup plazhesh të larmishëm dhe shumë të mirë, me oqeanin që formon pellgje nga njëra anë dhe me valë të egra nga ana tjetër.

Në Barbados ju mund të shijoni natyrën, të vizitoni plantacionet koloniale dhe të pushoni. Brenda standardeve të Karaibeve është një ishull mjaft i sigurt Dhe nëse në destinacione të tjera në rajon duhet të lëvizni gjithmonë në grupe të organizuara, këtu mund të eksploroni vetë. Pastaj, Kur është i përshtatshëm për të vizituar Barbados?

Gjiri i Paynes

Koha më e mirë e vitit për të shkuar në Barbados është nga janari në prill: është stina e thatë dhe lagështia e ulët. It'sshtë pak më pak e nxehtë se pjesa tjetër e vitit. Sezoni i uraganeve Shtë midis qershorit dhe nëntorit dhe stuhitë zakonisht ndodhin midis gushtit dhe tetorit. E vërteta është se nëse udhëtoni në fund të verës ose në vjeshtë, keni mundësinë të keni mot të keq ose shi.

Po, në dimër çmimet janë më të larta Pra, nëse shkoni midis Krishtlindjeve dhe Prillit, jini të përgatitur për nivele shumë të larta. Muaji i Maji është një mundësi shumë e mirë sepse çmimet janë më të ulta dhe moti është i mirë. Gjithashtu ditët e para të dhjetorit ose gjysmën e parë të majit.

Çfarë të vizitoni në Barbados

barbados 3

Ne mund ta ndajmë ishullin në pesë pjesë: bregu perëndimor, bregu jugor, lindja, pjesa e brendshme, Bridgetown dhe rrethinat e tij. Në bregun perëndimor janë plazhet më të miras dhe hotelet më të shtrenjta. Bregu i jugut është më pak i zhvilluar dhe plazhet priren të kenë më shumë njerëz pasi ka surfues dhe është më e sigurt të notosh.

Bregu lindor është Atlantiku dhe me të vërtetë ka shumë pak vende për të qenë. Brendësia e Barbados është nga kodra dhe plantacione, shpella dhe kopshte botanikes dhe së fundmi është kryeqyteti që ka ndërtesat më historike dhe zona e Garnizonit që është Trashëgimi Botërore.

Plazhi i Akrës

Këto janë disa nga plazhet më të mira në Barbados: Ishulli ka rreth 80 ishuj me rërë të bardhë dhe shumë janë ndër më të mirët në botë. Plazhi i Akrës Shtë në Rockley, në bregdetin jugor, dhe është një nga më të njohurit dhe është vetëm më pak se pesë kilometra nga kryeqyteti. Mbërrini me transport publik dhe është shumë familjar. Plazhi i Mullinits është rërë e artë, është në bregun perëndimor dhe është gjithashtu shumë e popullarizuar për vendasit dhe turistët.

La Plazhi Gibbes është i rrethuar me pemë dhe nuk është aspak tregtar. Shtëpitë më të mira private në ishull janë të fshehura afër dhe nëse shkoni në një sezon të ulët, pothuajse keni plazhin për veten tuaj. Ujërat janë të qetë, shtrati i detit ka disa gurë dhe ju mund të notoni duke parë pallate të pamundura në bregdet. Mund të arrini atje duke ecur nga Mullins, nëse detet janë të ulëta.

plazhi i Miamit

Nuk është një plazh që ata thonë Miami Beach por quhet Entreprise. Isshtë rërë e bardhë dhe është në bregdetin jugor, rrëzë fshatit bregdetar të Ostins. Isshtë një preferuar me vendasit në fundjavë. Ka valë të forta, një bar plazhi për të blerë ushqim dhe disa hotele të vegjël. Plazhi i Vinçit është një nga më të mirat në botë: ka rërë rozë, palma dhe shkëmbinj. Bukuroshe!

Nëse keni para mund të qëndroni në Crane Resort, një hotel luksoz. Ky plazh është në bregdetin juglindor kështu që është i mirë për surfim. Bari i resortit shet sanduiçe, sallata dhe pica. Si arrini atje? Hyrja publike është në skajin lindor të plazhit, por hoteli ka ashensorin e vet. Një plazh tjetër i bukur është ai i Gjiri i Payne.

Plazh vinçi

Rëra të bardha, ujëra të qetë ideal për not, duhen 20 minuta në këmbë dhe nganjëherë ka breshka deti. Ka disa hotele përreth dhe mund të regjistroheni për një turne për të notuar mes breshkave për rreth 100 dollarë për katër persona. Plazhi Ju Ju Ka një gumë afër, kështu që formon një pellg të shkëlqyeshëm për të notuar me më shumë breshka.

Ajo ka një bar miqësor që shërben peshk të pjekur në skarë dhe jep me qira shezllone dhe çadra. Për të parë njerëz të famshëm, veçanërisht në dimër, duhet të shkoni në plazh me rërë megjithëse nuk ka qasjen më të mirë publike dhe ndodhet në jug. Në bregun lindor është Plazhi i larjes së bagëtive, i gjerë, ideal për shëtitje të gjata pasdite. Nuk ka hotele, vendpushime apo shtëpiAjo ofron një pamje të bukur të kodrave të Barbados dhe ftohet nga flladi i oqeanit.

Breshka deti në Barbados

Më në fund është Gjiri Botton, në bregdetin juglindor. Ju e lini makinën në shkëmb dhe duke zbritur një shkallë arrini rërën, detin blu dhe pëllëmbët e kokosit dhe Plazhi i argjendtë Rock në të cilën fryjnë erërat që lejojnë shfletimin e ajrit dhe rrëshqitjen në erë. Si një udhë bonus unë rekomandoj Gjiri i Vogël, një gji i ngushtë midis shkëmbinjve të lartë dhe të egër që formon një pellg të mrekullueshëm dhe ka disa vrima përmes të cilave shpërthejnë avionë uji.

Gjiri i Vogël

Barbados në thelb ka të bëjë me plazhet dhe natyrën. Megjithëse ekziston një kulturë lokale dhe ju keni, siç thamë, plantacione koloniale për të vizituar dhe disa muze, ajo për të cilën bëhet fjalë është të kaloni, të relaksoheni, të shijoni detin dhe të hani. Ky është Barbados.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*