Udhëtim në Sudan

Sudan është një vend afrikan me peisazhe të mrekullueshme. Nuk është një destinacion turistik në vetveteIsshtë më shumë për aventurierët dhe udhëtarët pa frikë, por nëse jeni në këtë grup pa dyshim Sudani do t'ju sfidojë.

Sot do të shohim si është Sudani dhe çfarë mund të bëjmë në të, nëse mund ta marrim vizën dhe ta kalojmë atë.

Sudan

Afrika është një kontinent aq i pasur sa është manipuluar gjithmonë nga fuqitë evropiane. Këto vende kanë kombe të armatosura dhe të çarmatosur, të bashkuar me forcë me popuj armiq për shekuj, kanë promovuar luftëra civile, grushta shteti dhe një listë të gjatë të katastrofave që nuk kanë përfunduar mirë për kontinentin në përgjithësi.

Sudan eshte nje shembull. Kur vendet koloniale ndanë Afrikën, ata formuan Sudanin duke përfshirë popullata myslimane nga veriu me ato nga jugu, pak a shumë. Prandaj luftë civile ka qenë një konstante për një kohë të gjatë, kështu që në 2011 Sudani i Jugut u bë i pavarur. Konfliktet vazhduan në perëndim dhe vetëm vitin e kaluar i dha fund një diktature dhjetë-vjeçare.

Si të gjitha afrikanët Sudani ka peisazhe të ndryshme, nga malet në savanë, duke kaluar nëpër leksione. Ajo gjithashtu ka një të rëndësishme diversiteti Kulturor dhe duhet të mbahet mend se është vendi i mbretërive antike. Sot Ajo është e ndarë në pesë rajone: qendra, Darfur, lindja, Kurdufan dhe veriu.

Sudani Qendror përqendron pushtetin politik, ekonomik dhe kulturor pasi këtu është kryeqyteti, Khartoum. Qyteti është vendi ku takohen Nili i Kaltër dhe Nili i Bardhë. Isshtë një qytet i madh i formuar nga bashkimi i tre qyteteve që ndahen nga Nili dhe dy krahët e tij. Khartoum është një prej tyre, selia e qeverisë, dhe pjesa e tij më e vjetër qëndron në brigjet e Nilit të Bardhë, ndërsa lagjet më të reja janë të vendosura në jug.

Për të vizituar Sudanin ju duhet një vizë, kështu që po, ju duhet të kaloni nëpër konsullatë ose ambasadë për ta përpunuar atë. Nëse e merrni atë dhe hyni në vend përmes Khartoum por planifikoni të shkoni më tej, do të duhet të regjistroheni dhe të përpunoni një leje të veçantë, sapo të mbërrini. Kjo është, brenda tre ditëve të ardhshme nga mbërritja juaj duhet të regjistroheni në polici, dhe mund ta bëni direkt në aeroport për të hequr qafe atë.

Për të njohur dhe vizituar kryeqytetin duhet të përdorni taksi, mikrobusë ose taksi me motor. Nuk ka varka taksi që lidhin qytetet dhe lagjet e tyre në lumë, vetëm një traget që lidh Khartoum me ishullin Tuti, në mes të Nilit të Kaltër. Ecja është e vështirë sepse ka tre qytete dhe së bashku ato janë të mëdha. Por çfarë mund të shihni në kryeqytet? Ju mund të ecni Rruga e Nilit, në bregun e Nilit blu, i rrethuar nga ndërtesa koloniale, Muzeu Kombëtar, pemë dhe shumë njerëz që ecin përreth.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni Muzeu i Pallatit Presidencial të Sudanit, në kopshtet e Pallatit Presidencial, Ndryshimi i Gardës, një ceremoni që zhvillohet të Premten e parë të çdo muaji, bashkimi i dy Nileve, i quajtur Al-Mogran, i cili mund të shihet nga një urë metalike dhe sipas asaj që ata thonë ju madje mund të dalloni ndryshimin në ngjyrë midis të dyjave (po, jo foto sepse kush e di pse është e ndaluar), ekziston edhe Parku Familjar Al-Mogran, tregu i Souq Arabi, e madhe, e Varrezat e Luftës së Komonuelthit, me 400 varre britanike që vdiqën në fushatën e Afrikës Lindore të viteve 1940-41, megjithëse ka edhe nga shekulli i XNUMX-të.

Më në fund Omdurman ekziston edhe një treg i madh, Casa del Kalifa, tani një muze Ceremonia e vallëzimit Sufi, shumëngjyrësh, shumë i denjë për t’u fotografuar. Tashmë në zonën veriore, Bahri, ju mund të dëshmoni një ngjarje luftarake, Luftimin Nuba dhe tregun Saad Gishra. Përndryshe, pasdite vonë mund të pini çaj në rrugën Nil, ka shumë shtëpi çaji dhe kafene ose të darkoni. Duke qenë një vend kryesisht mysliman marrja e alkoolit është e vështirë kështu që ka shumë të ngjarë që ju të jeni një teetotaler gjatë qëndrimit tuaj.

Tani, me siguri ju nuk keni menduar për Sudanin vetëm për të njohur kryeqytetin e tij. E vërteta është se civilizimi këtu ka qenë mijëra vjet i vjetër dhe ka qenë vendi i shumë mbretërive, më e fuqishmja prej të cilave ka qenë Mbretëria Napata, përsëri në shekullin e XNUMX-të para Krishtit. Pastaj pasuan mbretërinë Merowe dhe mbretërinë Nubiane, Christian, në shekullin e XNUMX pas Krishtit dhe mbretëritë islamike. Relikat e këtyre mbretërive janë ende të dukshme sot dhe ka shumë vende arkeologjike midis veriut dhe jugut të vendit.

Le të shohim, midis destinacionet turistike ajo që ka Sudani është Sai, një ishull që është në jug të kataraktit të dytë me tempuj, monumente dhe varreza nga epoka e hershme e gurit dhe periudha faraonike gjithashtu, deri në mbërritjen e Perandorisë Osmane. Sadinga Ai përqendron trashëgiminë faraonike megjithëse ka diçka nga mbretëritë Meroetic dhe Napatan. Soleb e njëjta. Në Tumbus Mbishkrimet egjiptiane janë gjetur në shkëmbinjtë afër kataraktës së tretë.

Një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Sudan është Karma. Këtu ka ndërtesa të mëdha dhe gjithçka daton në shekullin e tretë para Krishtit. Tabu Shtë në ishullin Argo, në jug të kataraktës së tretë dhe përmban një tempull Kushite dhe antikitete që datojnë nga periudhat Meroetic dhe Christian. Kawa është si një pasqyrë e Egjiptit në arkitekturë, është gjithashtu Dongola, kryeqyteti i Mbretërisë së krishterë Nubiane, Mayuria, me një xhami që dikur ishte kishë, pallate, varreza dhe shtëpi të vjetra.

Kryeqyteti fetar i Mbretërisë së Napata ishte Jebel Al - Barka dhe është afër ujëvara e katërt. Këtu nuk është pallate, tempuj, piramida dhe varreza nga epoka të ndryshme midis periudhave Faraonike, Napatan dhe Meroetic. Vendi Nuri përmban piramida dhe varreza mbretërore nga dinastia Napatan. Varrezat Al-Kuru Ata janë shumë të famshëm, me shkëmbinjtë e tyre të zbukuruar që u përkasin mbretërve të parë Napatan.

Nga ana e tij faqja e Al - Ghazali Shtë në një oaz në Bayoudah disa kilometra nga qyteti Merowe dhe përmban relike nga epoka e krishterë. Merowe në vetvete është kryeqyteti i mbretërisë Kush kështu që ka piramidat, tempujt dhe reliket meqenëse ishte një qytet i vërtetë. Një vend i bukur për të fotografuar është Musawarat Verdha, një zonë që ishte një qendër fetare që daton që nga periudha Meroetic dhe ka gdhendur tempuj dhe një ndërtesë të madhe gur gëlqeror.

Të lëvizësh në mënyrë të pavarur në të gjithë Sudanin nuk është e lehtë dhe nuk e di nëse nuk rekomandohet as. Më e mira është rezervoni një turne Meqenëse vizitat në vendet në Afrikë që nuk janë në hartën turistike mund të jenë të komplikuara dhe të sjellin më shumë probleme sesa zgjidhje. Cfare ka me shume, Sudani nuk ka një infrastrukturë të mirë për udhëtarin e pavarur. Edhe nëse merrni me qira një turne, agjencia mund të menaxhojë një pjesë të ISA-s për ju, të bëjë kërkesën që ai t'ju dorëzohet në aeroport, për shembull.

Un turne tipik ajo fillon në Khartoum dhe pastaj vazhdoni të udhëtoni në veri, në shkretëtirë, drejt Dongola e Vjetër, në gjysmë të rrugës midis kryeqytetit Sudanez dhe kufirit egjiptian. Theshtë zemra e krishterimit në Sudan. Nuk është e pazakontë që ky vend të jetë bosh, edhe pse është kaq i rëndësishëm, kështu që është i jashtëzakonshëm. Turneu vazhdon të nesërmen në Kush, Tokë Nubiane midis ujëvarave të parë dhe të katërt të Nilit. Selia e Mbretërisë së vjetër të Kushit këtu janë rrënojat e Kerma, një vend i madh dhe i bukur arkeologjik.

Turneu vazhdon të Fshati Wawa për të kaluar natën dhe për të vizituar tempullin e Soleb në agim, duke ecur përgjatë bregut të Nilit midis palmave, duke marrë një varkë të vogël dhe duke bërë rrugën nëpër fushat e mbjella me grurë derisa të arrinte tempullin nga ku dielli filtron kolonat e tij. Ky tempull u ndërtua nga faraoni Amenotep III, i njëjti që themeloi tempullin e Luxor, dhe megjithëse është më modest, ai është ende i bukur dhe gati magjik.

Ka gjithashtu Piramidat e Nurit, vizituar në ditën e tretë të turneut tipik, mes dunave, të ndërtuara midis shekujve VII dhe VIII para Krishtit, më i vjetri në Nubia e Vjetër. Pasohet në të njëjtën ditë nga vizita mali i shenjtë i Jebel Barkal, me pamje të pabesueshme të Nilit, piramidave dhe tempujve të tij.

Që nga viti 2003 është Trashëgimia Botërore me te gjitha te mirat. Më në fund, turneu vazhdon dhe na bën të ditur piramidat e Meroe, 200 struktura të pabesueshme për më shumë se 2500 vjet, një vend magjik, tempulli i Musawarat është Sufra me shkëmbinjtë e tij të gdhendur si kafshë dhe tempullin Naqa në shkretëtirë.

E vërteta është se pasi Sudani nuk është një destinacion turistik, ka pak literaturë për vendin dhe thesaret e tij, por nëse jeni aventureske dhe ju pëlqen të jeni pak vetëm mes rrënojave, kush nuk e bën, mos hezitoni të organizoni një udhëtim të pabesueshëm në këtë vend të mahnitshëm dhe historik.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*