Udhëtoni përgjatë rrugës Ebro

Ebro -1

Ebros Isshtë lumi më i madh në Spanjë dhe shtrihet përreth 928 kilometra afërsisht, larja e qyteteve dhe ujitja e fushave në vazhdën e saj. Në këtë artikull ne do të bëjmë një udhëtim të veçantë përgjatë rrugës Ebro, duke parë të rëndësishmin dhe më domethënësin e secilit qytet nëpër të cilin kalon.

Ebro - Alto Campóo Ski Resort

Ne e fillojmë udhëtimin tonë të plotë Malet e Kantabrisë, posaçërisht në qytetin turistik Fontibre, në këmbët e Pico Tres Mares imponuese, 2.175 metra të larta. Në dimër, këto male ushqejnë lumin me akullin e tyre, male ku do të gjeni gjithashtu Vendpushimi i skive Alto Campóo i cili ka një kapacitet maksimal prej 6.880 skiatorësh në orë dhe përbëhet nga një shpat i gjelbër, një blu dhe tetë i kuq, si dhe një qark skijimi ndër-vend 2,5 km.

Ebro - Malet Kantabriale

Nëse shkojmë 5 kilometra më tej, kalojmë pranë Reinosa, një qytet industrial i vendosur 75 km nga Santander. Në Reinosa, kisha e San Sebastián, me një fasadë të bukur dhe manastiri i San Francisco, me një fasadë Herrerian, ia vlen të vizitohen. Nga Reinosa ne mund të bëjmë ekskursione në këmbë në kishën e San Martín de Elines (rreth 3 km) ose në rrënojat e Julióbriga.

Ebro - Kisha e San Sebastián Reinosa

La Rioja

Ebro gjithashtu kalon përmes La Rioja. Këtu ai vepron si kufiri midis këtij komuniteti dhe Vendit Bask dhe Navarra. Duke ndjekur rrjedhën e lumit, ndalesa jonë e parë është në Haro, «kryeqyteti i verës», një qytet monumental. Në të do të gjeni kishën e Santo Tomás, me një stallë të mrekullueshme baroku. Bazilika e Nuestra Señora de la Vega ruan një imazh të Virgjëreshës që daton nga shekulli i XNUMX-të.

Ebro - Haro

Bashkia Haro daton nga periudha neoklasike, nga shekulli i 3-të, dhe rreth qytetit mund të gjejmë disa shtëpi fisnike. Nëse ju pëlqen shëtitja, gjithashtu nga Haro mund të bëni ekskursione në këmbë (gjithashtu me biçikletë) në Briñas (9 km), Briones (11 km) dhe Sajazarra dhe Casalarreina (të dy XNUMX km).

Tjetra kalojmë nëpër Logroño, e rëndësishme enklava e Camino de Santiago. Këtu mund të gjejmë ndërtesa të rëndësishme fetare me disa lashtësi: Kisha e Santa María del Palacio, Kisha e San Bartolomé, nga shekulli i XNUMX-të, me një kullë Mudejar dhe Kisha e Santiago el Real, ku mund të gjejmë një imazh të Santiagos mbi kalë. Në Kishën e Santa María la Redonda, e ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, do të gjejmë një pikturë të Kryqëzimit të pikturuar nga piktori italian Michelangelo.

Në 50 kilometra nga kryeqyteti është Calahorra. Në këtë qytet të vogël që ishte Calagurris Iulia në kohën romake, ai strehon një katedrale që strehon vepra të mëdha nga Ribera, Zurbarán dhe Tiziano, ndër të tjera. Manastiri Karmelit dhe Kisha e Santiagos janë gjithashtu interesante.

Tani po shkojmë drejt Alfaro, një nga komunat më të mëdha në Spanjë. Kjo komunë është e famshme mbi të gjitha sepse u pushtua nga Cid në vitin 1073 dhe një nga majat e mëdha të Mesjetës së Vonë u festua në to: pamjet midis Mbretërve të Castilla, León, Aragon dhe Navarra.

Ebro - Alfaro

Sapo hymë në lumin në Navarra, u ndalëm në Tudela, e cila është 95 km nga Pamplona. Nga këtu mund të bëjmë ekskursione në këmbë në Bocal Real (5 km) me dy diga nga shekujt XNUMX dhe XNUMX. Në Tudela mund të vizitojmë Pallatin Episkopal dhe kishat e La Magdalena dhe San Nicolás, si dhe disa shtëpi pallatesh.

Zaragoza

Ne arritëm në Zaragoza, kryeqyteti dhe qendra nervore e Aragonës. Atje vendet / vendet / ndërtesat e mëposhtme janë të domosdoshme:

 • Bazilika del Pilar.
 • Pallati Aljafería.
 • Plaza del Pilar.
 • Ura e Gurit.
 • Kulla e Ujit.
 • Muzeu i Teatrit.
 • Muzeu i Forumit.
 • Ura e Mijëvjeçarit të Tretë.
 • Qendra e Historisë.
 • Muret Romake.
 • Shtëpia e Dekanit.
 • Zaragoza Expo.

Ebro - Bazilika_del_Pilare

Të flasësh për Zaragozën do të thotë të flasësh për një qytet super të rëndësishëm në Spanjë, në të cilin antikiteti dhe moderniteti bashkohen. Në të mund të gjesh ndërtesa historike dhe moderne dhe diçka për të theksuar është se është një nga qytetet më të pastra në Spanjë.

Manastiri i Gurit

Midis Calatayud dhe Zaragoza eshte Manastiri i Gurit, një domosdoshmëri për bukurinë e saj natyrore. Ajo u themelua nga Alfonso II i Aragonit në 1164, pranë lumit Piedra, prandaj dhe emri i tij. Isshtë një manastir i madh Cistercian i pajisur me mure dhe kulla rrethore dhe katrore, ku ka gjendje të jashtëzakonshme që rrisin rrjedhën e lumit, duke origjinuar ujëvarat dhe liqenet.

Ebro - Manastiri i Gurit

Manastiri i Gurit është një qendër e një tërheqje të madhe turistike dhe simbolizon një oaz të vogël të gjelbërimit dhe ujit në një qytet ku vite më parë kishte një sasi të madhe të thatësirës.

Nëse ju pëlqen peshkimi sportiv, ju mund ta praktikoni atë në Lumi Ebro nëse vendosni ta bëni këtë udhëtim duke ndjekur rrjedhën e tij, përveç duke soditur këto peisazhe dhe ndërtesa të bukura që kemi përmbledhur shkurtimisht këtu. A guxoni të bëni këtë udhëtim interesant dhe kulturor?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*