Udhëtoni në ishujt Cook

Sa ishuj të bukur ka në botë! Sidomos në Paqesori Jugor, vendi i shumë historive të Jack London që kam lexuar si fëmijë. Këtu, në këtë pjesë të botës, janë, për shembull, Ishujt Cook.

Isshtë një grup i vogël ishujsh afër Zelandës së Re të peizazheve të gjelbërta dhe bruz, ujërave të ngrohta dhe kulturës polineziane. A i zbuluam ata?

Ishujt Cook

Siç thamë, është një arkipelag me 15 ishuj duke mbuluar një sipërfaqe totale prej 240 kilometra katrorë. Ishujt Cook janë të lidhur me Zelandën e ReKy vend merret me çështjet e tij të mbrojtjes dhe ndërkombëtare, megjithëse tash e një kohë ata janë më të pavarur. Aeroporti ndërkombëtar dhe popullsia më e madhe ndodhen në ishullin Rarotonga dhe janë ishuj që jetojnë jashtë vendit eksporti i frutave, bankimi në det të hapur, bujqësia e perlave dhe turizmi.

Ata quhen Cook pas një lundruesi britanik, i famshmi James Cook, i cili mbërriti për herë të parë në 1773, megjithëse emri iu dha në shekullin vijues. Banorët e parë ishin Polinezianë nga Tahiti Por evropianëve iu desh pak për të arritur dhe vendosur sepse shumë u vranë nga vendasit. Vetëm në vitet 20 të shekullit XNUMX disa të krishterë patën fat më të mirë, megjithëse gjatë atij shekulli ishujt u bënë një ndalesë shumë e njohur për balenat pasi që ata furnizoheshin me ujë, ushqim dhe dru.

Në 1888 Britanikët i shndërruan ato në një protektorat, përpara frikës se Franca do t'i okuponte pasi ishte tashmë në Tahiti. Deri në vitin 1900 ishujt u aneksuan nga Perandoria Britanike, si një zgjatim i kolonive të Zelandës së Re. Pas Luftës së Dytë, në 1949, qytetarët britanikë të Ishujve Cook u bënë shtetas të Zelandës së Re.

Ishujt Cook janë atëherë në Oqeanin Paqësor Jugor, midis Samoas Amerikane dhe Polinezisë Franceze. Çfarë faqe e bukur! Ata janë të ndarë në grupe të ndryshme, ato të jugut, ato të veriut dhe atollet e koraleve. Ata u formuan nga aktiviteti vullkanik dhe ishujt veriorë janë grupi më i vjetër. Klima është tropikale dhe nga marsi deri në dhjetor ata janë në rrugën e ciklonit.

E vërteta është se ata janë ishuj larg gjithçkaje dhe që kërcënojnë ekonominë e tyre pasi varen shumë nga jashtë. Amen që moti nuk ndihmon as pasi ato i nënshtrohen shumë motit të keq. Që nga vitet '90 gjërat janë përmirësuar pak sepse janë bërë strehë taksash.

Turizmi në Ishujt Cook

Ju arrini në ishuj me aeroplan me anë të Air New Zeland, Virgin Australia ose Jetstar. Ka shumë fluturime nga Auckland dhe nga Australia përmes kryeqytetit të Zelandës së Re. Mund të mbërrini gjithashtu nga Los Anxhelos ose nga qytete të tjera që shërbehen nga linja ajrore e Zelandës së Re. Pastaj, nga ishulli në ishull mund të merrni anije ose aeroplan përmes Ajri Rarotonga.

Ishulli me aeroportin ndërkombëtar është hyrja në Cook: Ishulli Rarotonga. Ai është vetëm 32 kilometra në perimetër dhe mund të udhëtohet shpejt për 40 minuta me makinë. Akoma, ai ka peisazhe të bukura dhe të larmishme dhe përqendron një numër të mirë restorantesh, akomodimesh dhe aktivitetesh.

Një tjetër ishull i bukur është Aitutaki, el Parajsa ne toke. Isshtë vetëm 50 minuta nga Rarotonga, është formuar si një trekëndësh dhe është një gumë koralore me lagunë të brendshme bruz të mbushur me ishuj më të vegjël. Islandshtë ishulli i dytë më i vizituar i Cooks dhe zakonisht është destinacioni i muajit të mjaltit.

Ju mund të shkoni me kajak, të bëni banja dielli në plazhe të imëta me rërë të bardhë, kitesurf, të bëni peshk, të lundroni me snorkel dhe të zhyteni, të hipni në një skuter ose biçikletë ose të qëndroni direkt këtu dhe të keni gjithçka afër për një kohë më të gjatë.

Atiu është një ishull më i vjetër se tetë milion vjet. Eshte nje xhungël dhe ishull tropikal gjysma e madhësisë së Rarotonga. Këtu është natyra, jo civilizimi. Vetëm disa kafene në pesë fshatrat e saj të vendosura në qendër. Kafeja organike është rritur dhe ekziston një vije super e qetë.

Si arrini atje? Në një fluturim 45 minutësh nga Rarotonga ose Aitutaki. Nga ishulli i parë ka tre fluturime në javë, të shtunave, të hënave dhe të mërkurave. Nga i dyti ka edhe tre fluturime, por të Premten, të Hënën dhe të Mërkurën përmes Air Rarotonga.

Mangaia Isshtë një ishull që duhet të jetë 18 milion vjet i vjetër, pra është ishulli më i vjetër në Paqësor. Isshtë i dyti për nga madhësia i ishujve Cook dhe është vetëm një fluturim 40 minuta nga Rarotonga. Ofshtë me një bukuri të madhe natyrore, me shkëmbinj koralesh të fosilizuar, bimësi të gjelbër, plazhe me ujëra të kristalta, shpella magjepsëse, perëndime dielli të bukura, mbetjet e një anijeje të vitit 1904 dhe tregjet lokale me ngjyra.

La Ishulli Mauke, "Aty ku pushon zemra ime" është një ishull kopsht ku ka lule dhe pemishte. Këtu duhet të vizitoni Shpellën Detare në bregun lindor, përmes kulmeve të së cilës dielli filtron dhe i jep shkëlqim blu ujit. Accessshtë e arritshme vetëm në baticë. Ka edhe mbetjet e një mbytje anijesh, Te Kou Maru, një anije që u mbyt në 2010.

La Ishull Mitiaro është një ishull i bukur dhe unik, me pishina dhe shpella natyrore nën tokës Pasi ky ishull i vogël ishte një vullkan, por ai u zhyt në det dhe u bë një atoll koralesh. Ky formacion gjeologjik i ka dhënë një lehtësim të bukur dhe ideal për tu eksploruar. Ajo është e banuar nga 200 persona, shumë e ngrohtë, mbërrini me aeroplan dhe në përgjithësi mund të merrni me qira një paketë akomodimi dhe ekskursione.

Këto janë ishujt më të njohur të Ishujve Cook, por sigurisht që ka ishuj të tjerë: Rakahanga, Manihiki, Pukapuka, Palmerston, Penrhyn, Takutea, Nassau, Suwarrow, Manuae... janë thirrjet ishujt e jashtëm, tërheqëse, më e egër dhe i largët dhe i paprishur. Ka gjithsej tetë ishuj, shtatë brenda grupit jugor dhe shtatë të tjerë që janë në veri. Ka fluturime lokale që arrijnë në disa dhe mbërrijnë anije të tjera.

Ata janë ishuj më pak të frekuentuar, kështu që nëse doni të ndiheni mirë larg nga turma e çmendur, duhet të arrini këtu, në Oqeanin e Paqësorit të Jugut të largët. Më në fund, akomodimi në Ishujt CookPër turizmin, ai është i larmishëm dhe shumica janë të vendosura në buzë të ujit. Atje jane vendpushime, vila luksoze, hotele, shtëpi me qira. Ju mund të udhëtoni si familje, në shtëpi me kuzhina dhe gjithçka, ose si çift në vendpushime luksoze.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*