Udhëtimi klasik me anije nëpër Xhennete Xochimilco

Ecni nëpër Xochimilco

Një nga delegacionet që përbëjnë Mexico City është Xochimilco. Ndodhet në juglindje të qytetit dhe emri vjen nga gjuha Nahuatl: shtrat lulesh

Faqja është shumë e vjetër, por sot ajo është bërë një park i bukur në të cilin njerëzit vendas dhe turistët ecin dhe hipin në anije miqësore dhe shumëngjyrëshe. Udhëtimet me anije nëpër Xochimilco janë bërë një traditë e vërtetë.

Xochimilco

Liqeni Xochimilco

Qyteti i Meksika është ndërtuar në një lagunë të gjerë që para mbërritjes së spanjollëve ajo ishte zhvilluar tashmë midis kanaleve dhe në ishuj.

Si Fjala chinampa përcakton një metodë mesoamerikane të bujqësisë: gomone të mbuluara me tokë ku rriteshin perime dhe lule. Ata notuan mbi liqene dhe laguna dhe ishin pikërisht ato që i dhanë idenë Tenochtitlán qytet lundrues.

Xochimilco është i rëndësishëm nga pikëpamja historike, kulturore dhe antropologjike sepse ishte një vend i chinampas. A) Po, në 1987 UNESCO i dha atij nderin e Trashëgimisë Botërore në mënyrë që vendi dhe marrëdhënia e tij me teknikën e vjetër të mos humbasin në qytet.

Liqeni Xochimilco

Liqeni Xochimilco

Në Luginën e Meksikës ka pesë liqene dhe një prej tyre është Xochimilco. Nuk është madhësia që ishte shekuj më parë dhe është reduktuar në kanale por ajo ruan një sipërfaqe të caktuar dhe mbetet e bashkangjitur në dy liqene të tjerë në grup.

Është një liqeni i ujërave të ëmblaTë tjerët në luginë janë ujë i kripur, por uji i tyre nuk është i pijshëm. Për shekuj me radhë shërbeu për bujqësi dhe burimet e tij ishin burime nga malet aty pranë. Kur Meksika u rrit, uji nga këto burime filloi të furnizonte qytetin dhe shumë nga liqenet dhe lagunat në luginë filluan të thaheshin.

Kjo ndodhi midis fundit të shekullit 80 dhe fillimit të XNUMX dhe për të mos dëmtuar më tej ekosistemin, u futën krapi dhe zambakët. Sigurisht, speciet vendase u prekën nga këta "pushtues" dhe situata u përmirësua vetëm në vitet XNUMX kur bateritë u vunë në punë me çështjet mjedisore.

Liqeni Xochimilco ka një thellësi maksimale prej gjashtë metrash Uji në kanalet e tij vështirë se vjen nga Cerro de la Estrella dhe ata marrin trajtim të veçantë në mënyrë që të mos ndoten.

Ecën nëpër kanalet e Xochimilco

Varka në Xochimilco

Stellat më të afërta me qendrën nga ku nisen varkat miqësore janë të ndryshme. Shtë Fernando Celada në Laguna del Toro, ju keni një tjetër në Laguna de Caltongo, në rrugën Nueva León dhe një tjetër në fund të Calle del Salitre dhe Calle del Nogal.

Nëse nuk doni të takoni shumë njerëz Nuk këshillohet të bëni këto shëtitje gjatë fundjavave sepse është një dalje klasike për vetë meksikanët. Përjashtim është nëse atë ditë ka një ngjarje të veçantë siç është konkursi i Lules më të Bukur të Ejido, më 20 maj që është Festa de San Bernardo ose festivali Niñopan.

trajineras

Ka anije çdo ditë të javës, qindra prej tyre. Ata njihen me emrin e trajineras dhe ato janë pikturuar me shumë ngjyra tërheqëse. Ata kanë një emër pasi pronari zakonisht i pagëzon si gruaja e tij, e dashura e tij ose një nga fëmijët e tij.

Tarifat zakonisht varen nga madhësia e trajineres dhe kohëzgjatja e udhëtimit, por e gjitha është çështje pazari. Ju mund të ecni për gjysmë ore, 45 minuta, një orë, dy orë. E mira është se ju mund të mbani ushqim dhe pije dhe hani ndërsa ecni pasi anijet më të mëdha kanë një tryezë në mes, ku ulet dhe akomodohet.

Trajineras nga afër

Ka anije që kanë grupe me muzikantë dhe mariaki. Ju mund t'i jepni bakshish ndërsa ju kalojnë dhe madje t'u kërkoni atyre një këngë të veçantë. Kanalet janë të bukura, anijet janë shumëngjyrëshe dhe ju mund të shihni qytetin në distancë, shtëpitë aty pranë me kopshtet e tyre që zbresin te kanalet dhe lulet.

Në zonën e kalatave ka tregje ku mund të blini artizanat dhe ushqime. Në sezon gjithçka është e hapur, por ndoshta nëse shkoni në dimër ose gjatë ditëve të javës ka disa të mbyllura.

Xochimilco

Një vend i mirë për të shkuar në pazar është Tregu Xochimilco, dy blloqe me dhjetëra tezga që shesin ushqime të të gjitha llojeve, rroba, lule, objekte fetare dhe shumë më tepër. Këtu mund të blini atë që merrni për të udhëtuar në trajinera, `për shembull. Nese jo ka varka që shesin vetëm ushqime dhe ata nuk ecin askënd.

Për të përfunduar shëtitjen mundeni vizitoni rezervatin natyror çfarë është përtej kanaleve, aty ku mundesh shikoni se si funksionoi kjo teknikë e chinampa dhe nëse keni kohë në zonë në përgjithësi ka atraksione të tjera.

Atje shtëpi nga koha e Porfirio Díaz, shtëpitë e santiguas disa të shndërruara në dyqane, në rrugën Pedro Ramirez del Castillo dhe në rrugën Benito Juarez. Eshte Shtëpia e Artit dhe Shtëpia e Cacique Apochquiyahuatzin.

Tempulli San Bernardino

Ekziston edhe Tempulli dhe Manastiri i San Bernardino, monument i madh historik. Ajo u themelua nga Fray Martín de Valencia në 1535 dhe duket si një kështjellë, me betejat e saj. Kulla e kambanës është nga 1716 dhe ka një orë nga 1872. Manastiri është nga 1604 dhe është një shembull i mirë i sinkretizmit vendas dhe spanjoll.

Vilë Panço dhe Emiljano zapata

Ju gjithashtu mund të hidhni një vështrim në Hotel Reforma, një ndërtesë nga fillimi i shekullit XNUMX që dëshmoi një takimi midis Pancho Villa dhe Emiliano Zapata, udhëheqësit e Revolucionit të madh Meksikan dhe Capilla del Rosario të bukur që daton nga shekulli XVII.

A ju pëlqen arti i Diego Rivera dhe Frida Kahlo? Pra, mos e lini anash udhëtimin Muzeu Dolores Olmedo Patiño që përveç punimeve ka një kopsht të bukur ku pallonjtë enden lirshëm.

Meksika është një qytet i bukur, por vështirë se mund të thuash që e ke vizituar nëse nuk bën udhëtimin me anije përmes Xochimilco.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*