Udhëtoni në Bangkok, kryeqyteti i Tajlandës

Valltarë tajlandezë 

Në Azinë Juglindore një nga qytetet e mia të preferuara, në mos më i shumti, është Bangkok. Sa herë që shkoj di diçka të re ose zbuloj diçka ndryshe në vendet dhe gjërat që dija tashmë.

Epo, në hulumtimet e mia në internet, kam gjetur një post interesant për jetën në Tajlandë, konkretisht në Bangkok, shkruar nga një çift meksikan që jeton atje.

Unë i kam lejuar vetes të hartoj një përmbledhje të më të rëndësishmëve të Bangkokut të gjetur në Aventurat në Azi, pasi për mendimin tim përshkruan mirë jetën në Bangkok:

Qyteti Bangkok

 • Midis erërave, ndotjes, zhurmës dhe shumë njerëzve, ky qytet si të gjitha qytetet e mëdha të botës herë është i urryer dhe herë i dashur.
 • Në trotuaret e Bangkok është disi e vështirë të ecësh, pasi të gjithë duket se kanë të drejtë të vendosin një biznes të vogël. Ata dominojnë ushqimin dhe tezgat e ushqimit të skuqur, por të hënën ka një armëpushim me kërkesë të mbretit dhe shumica e respektojnë atë.

Tuk tuk në Bangkok

Tajlandezët (Tajlandezët)

 • Me gjithë çrregullimin që ka ky qytet, tajlandezët janë të interesuar të jetojnë në mënyrë harmonike me të tjerët dhe mjedisin e tyre.
 • Ata i quajnë të huajt "farang" vjen nga farangset, që do të thotë frëngjisht.
 • Shumica e Tajlandezëve praktikojnë Budizmin si një fe dhe janë shumë të devotshëm dhe bestytni. Kudo ata shesin kurora të vogla me jasemini (me një erë shumë të fortë, por natyrale), të cilat janë me fat.
 • Tailandezët e duan zhurmën dhe meqenëse është një qytet 80% i populluar nga njerëz nën 35 vjeç, askush nuk duket se kujdeset në rrugë dhe në vende publike. Gjithçka është e zhurmshme, motoçikletat, palosjet, kamionët etj., Kështu që të flasësh gjatë ecjes në varësi të vendit, është pothuajse e pamundur.
 • Përveç faktit që moti është shumë tërheqës për të qenë në rrugë, tajlandezëve nuk u pëlqen të jenë në shtëpi, ata janë shumë largues dhe hanë shumë jashtë. Cheapshtë e lirë për të ngrënë jashtë (madje edhe në restorante të mira), e pastër dhe e shijshme.
 • Tajlandezët gjithmonë duan të argëtohen dhe çdo justifikim është i mirë për festën, shfaqjen në natyrë, muzikën në të gjitha restorantet, baret dhe vendet e tjera rekreative.
 • Tailandezët mendojnë se makina vjen e para se këmbësorja, prandaj duhet të keni kujdes edhe në trotuare, pasi që kur trafiku është i tepërt, motorët dhe biçikletat i përdorin ato pa ndonjë vëmendje.

Ushqim tajlandez

Ushqim tajlandez

 • Ushqimi është i pasur, por me kombinime që në disa raste na duken shumë të çuditshme.
 • Tajlandezëve u pëlqen të hanë në çdo kohë dhe në çdo vend, kështu që kudo që të lëvizni (madje edhe në zyrat e avokatisë dhe bizneset serioze), ngrënia lejohet.
 • Ata mezi përdorin peceta dhe rreth e rrotull këtu ju nuk hani gjithçka me shkopinj, as përdorni një thikë në tryezë. Tailandezët thonë se vendi për thikë është në kuzhinë. Në të gjitha restorantet, edhe ato elegante (nëse janë Thai), ata ju japin vetëm një lugë dhe pirun.
 • Ata gjithashtu kanë waffles dhe crepes, me kombinime të ushqimeve të ëmbla dhe të shijshme.
 • Duriani është një frut që në Tajlandë dhe në shumë vende aziatike është shumë i çmuar, pavarësisht se ka erë si mbeturina të kalbura, për perëndimorët. Ata i atribuojnë vetitë afrodiziake.
 • Në karrocat në rrugë, njerëzit blejnë dhe pinë shumë ujë kokosi, i cili është i shkëlqyeshëm. Unë kurrë nuk kam pasur arrë kokosi aq të ëmbël sa ato këtu. Ato janë me shumë madhësi dhe trashësi, shije të ndryshme, etj. Mandarina është më e mira dhe kudo që i shtrydhin për momentin.
 • Gjithashtu në karroca, ata shesin disa bukë hot dog, dhe vendosin akullore në mes. Diçka mjaft befasuese.

Tai chi në Lumpini Park Bangkok

Kuriozitete të tjera të Bangkok

 • Ata kanë një bashkëjetesë shumë miqësore dhe të respektueshme me hardhucat monitoruese (të cilat janë një lloj krokodili hardhucë ​​që mund të matet deri në tre metra).
 • Kjo shoqëri është adhuruese e uniformave. Përveç policisë normale, ushtrisë, etj., Ata përdorin uniformat e shkollës, uniformat e universitetit, uniformat për punonjësit e zyrave, punonjësit dhe aktivitete të tjera.
 • Çdo të hënë për nder të mbretit të tyre ata veshin bluza ose këmisha të verdha, shumica e të cilave kanë mburojën monarkike të shtypur në anën e majtë.
 • Çdo ditë në parqet publike dhe natyrisht në atë më të rëndësishmin që është Parku Lumpini, si në mëngjes ashtu edhe në pasdite, ushtrohen tai chi ose areobikë.
 • Në kinema, para se të fillojë filmi, të gjithë duhet të ngrihemi (pasi reklama në ekran ju kërkon ta bëni) për respekt të Madhërisë së Tij Mbretit (me ato fjalë) dhe një lloj himni fillon.

Epo, këto janë disa nga gjërat që mund të përjetoni në Bangkok, por me të vërtetë mendoj se ia vlen të udhëtoni në Bangkok dhe t'i zbuloni ato personalisht. Nëse keni qenë tashmë në Bangkok, do të jetë mirë nëse na tregoni për aventurat tuaja atje dhe na ndihmoni ta njohim më mirë këtë qytet misterioz dhe me ritëm të shpejtë.

Mos harroni kamerën dhe argëtohuni!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*