Udhëtimi në minutën e fundit

Imazhi | Pixabay

Të bësh një udhëtim në minutën e fundit është një nga përvojat më emocionuese për çdo globetrotter. Një largim në një vend të papritur, qoftë në distancë ose në afërsi. Kush nuk do të donte të regjistrohej për diçka të tillë?

Por edhe një udhëtim në minutën e fundit kërkon disa planifikime. Në postimin tjetër do t'ju tregojmë disa truke për të dalë dhe për të eksploruar botën në një udhëtim të minutës së fundit.

Deri para pak kohësh, mënyra më e mirë për të bërë një udhëtim të tillë ishte fluturimi i minutës së fundit. Normalisht ju do të arrini në aeroport dhe thjesht do të kërkoni një biletë në sportelin e linjës ajrore. Megjithatë, aq shumë njerëz udhëtojnë sot me avion, saqë shumica e fluturimeve rezervohen javë më parë.

Kjo është arsyeja pse gjëja më e mirë për të bërë për një udhëtim në minutën e fundit është të jesh gjithnjë i azhurnuar me aktivitetin në rrjetet sociale të linjave ajrore të ndryshme si dhe gazetën e tyre. Ky opsion funksionon shumë mirë për fluturimet charter, pasi ato shpesh kanë vende për të mbushur dhe buletini i tyre do t'ju mbajë të azhurnuar për shitjet e fluturimeve në minutën e fundit.

Një mënyrë tjetër e mirë për të gjetur fluturimet e minutës së fundit është të regjistroheni në faqet për të marrë njoftime për çmimin në varësi të vendit ku dëshironi të fluturoni. Thjesht duhet të zgjidhni një fluturim që ju intereson dhe do të merrni e-mail me informacione nëse çmimi është ulur, rritur apo mbetet i njëjtë.

Imazhi | Pixabay

Një ide tjetër është të kërkoni për pushime të anuluara. Kjo do të thotë, disa agjenci udhëtimesh shesin paketat e minutës së fundit me një zbritje të shkëlqyeshme kur klientët e tyre për arsye të ndryshme nuk mund t'i shijojnë ato.

Vizita në faqet e internetit të krijuara për udhëtime të minutës së fundit është gjithashtu një mundësi tjetër. Ata jo vetëm që ofrojnë informacion interesant për fluturimet e minutës së fundit, por ato përshkruajnë ofertën në detaje.

Fleksibiliteti është gjithashtu një nga faktorët që duhet të merret parasysh kur planifikoni një udhëtim në minutën e fundit. Jo vetëm në lidhje me aeroportin për të fluturuar, por edhe sezonin dhe madje edhe destinacionin. Në këtë mënyrë, do të jetë më e lehtë të caktoni një udhëtim të këtyre karakteristikave në një qytet ku nuk kishit menduar të ishit.

Rezervimi i një fluturimi paraprakisht është një mënyrë tjetër për të kursyer para kur planifikoni një udhëtim në minutën e fundit. Çështja është që disa kompani ajrore, veçanërisht në Amerikë, i shpërblejnë klientët e tyre për rezervimin paraprakisht dhe ofrojnë milje shtesë. Në rast se nuk guxoni të rezervoni muaj më parë, një ide e mirë është të blini bileta të rikthyeshme në mënyrë që, nëse çmimi të ulet, të mund t'i anuloni dhe t'i blini përsëri me një kosto më të lirë. 

Plani i rezervës

Imazhi | Pixabay

Nëse nuk pengoheni në një ofertë të parezistueshme që nuk do të përmirësohet, kur bëhet fjalë për gjetjen e një pazari si një udhëtim në minutën e fundit është thelbësore të bëni hulumtimin tuaj dhe të kaloni kohë duke kërkuar. Dallimi midis bërjes së tij dhe zgjedhjes së ofertës së parë që gjejmë mund të nënkuptojë humbjen e shumë eurove ose, përkundrazi, kursimin e tyre.

Një tjetër gjë që mund të bëni është të kontrolloni me një agjenci udhëtimi të besuar. Pyesni nëse ata kanë një udhëtim të ngjashëm me ofertën që keni gjetur. Ndonjëherë ata kanë qasje në informacione ekskluzive që nuk mund të gjenden në kanalet e tjera.

Nga ana tjetër, nuk duhet të harrojmë akomodimin në planin e rezervimit. Nëse blini një biletë avioni shumë shpejt dhe nuk keni parë më parë akomodimin, mund ta gjeni veten pa disponueshmëri ose me çmime përmes kulmit. Për atë arsye, më e këshillueshmja është të kontrolloni disponueshmërinë e akomodimit para fluturimit. Në përgjithësi, do të jetë gjithmonë më e lehtë për ju të anuloni rezervimin e hotelit sesa rezervimin e fluturimit. 

Sidoqoftë, nëse e bëni anasjelltas, mund të konsideroni mundësi të tjera për të qëndruar që nuk janë hotelet tradicionale: hostele, hostele, apartamente, shkëmbim shtëpish, surfing me trajnerë ...

Kur do të kontrolloni disponueshmërinë e një vendi në internet në minutën e fundit dhe shihni se ata nuk kanë shumë ose se çmimet janë të larta, këshillohet të telefononi drejtpërdrejt hotelin ose hotelin. Atje ata zakonisht kanë më shumë informacion të azhurnuar.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*