Udhëtoni për në Krakov, çfarë të shihni në qytet

Cracovia

Krakov ishte dikur kryeqyteti i Polonisë, dhe mund të mos jetë ndër destinacionet kryesore në Evropë, por sigurisht që është një qytet që nuk zhgënjehet nëse duam të shohim Evropën e vjetër. Shtë një qytet që është ruajtur shumë mirë, me bazilika dhe kisha në shumë cepa të tij dhe me një trashëgimi të madhe artistike dhe kulturore që transmetohet përmes monumenteve dhe hapësirave të tij.

Nëse shkoni në vizitoni qytetin e Krakov Ka vende që nuk duhet të humbisni, nga muret antike në vendet që ishin vendosjet kryesore në kohën e luftës, të tilla si fabrika e Oskar Schindler, një biznesmen që shpëtoi qindra hebrenj nga Holokausti. Përveç kësaj, ju do të gjeni një qytet të bukur për të shëtitur me kënde të bukura të një pasurie të madhe kulturore.

Treg

Treg

Kjo është qendra më e ngarkuar e qytetit dhe gjithashtu sheshi më i madh mesjetar në Evropë. Një vend i mbushur me tarraca ku mund të pini një pije të qetë për të parë atmosferën e qytetit dhe është gjithashtu një hapësirë ​​për të bërë një karrocë me kuaj. Në këtë shesh gjejmë vende si Cloth Hall, një ndërtesë që më parë ishte si një qendër tregtare. Ekziston edhe Kulla e bashkisë së vjetër të qytetit dhe Bazilika e Santa María, për të cilat do të flasim më vonë.

Kalaja Wawel

Kalaja Wawel

Kjo është një simbol i qytetit, kalaja që është në kodrën Wawel, në brigjet e Vistula. Një kështjellë vizita e së cilës është mjaft e gjerë, dhe ku kemi nga muzeu i katedrales në shpellën e Dragoit. Edhe Katedralja Wawel.

Katedralja Wawel

Katedralja Wawel është një nga ato ndërtesat më të rëndësishme fetare nga qyteti, dhe ndodhet brenda kompleksit të Kështjellës Wawel. Ashtë një gjë që duhet parë, me vende si Crypt ose zilja e madhe e Sigismund. Mbani në mend se ajo ka orë të hapura dhe një kosto.

Fabrika e Oskar Schindler

Nëse jeni të interesuar për historinë naziste, me siguri keni dëgjuar për Oskar Schindler, sepse gjithashtu është bërë një film për të. Një biznesmen i cili përdori ndikimin e tij për të ndihmuar shumë hebrenj t’i shpëtonin vdekjes. Fabrika e vjetër e tenxhereve dhe më vonë fabrika e predhave është bërë një muze me një ekspozitë të përhershme në mënyrë që të dimë më shumë për Poloninë e botës naziste.

Bazilika e Santa Maria

Bazilika e Santa Maria

Kjo bazilikë ndodhet në një nga cepat e sheshit të famshëm të Tregut, në qendër të qytetit. Wasshtë ndërtuar në Shekulli XNUMX në stilin gotik. Ajo ka dy kulla në fasadën e saj, të dyja janë të ndryshme, dhe njëra është më e lartë se tjetra. Në verë gjatë vizitave ju mund të ngjitni kullat për të pasur pamje spektakolare të qytetit. Brenda është gjithashtu e mundur të shijoni një altarpi të vjetër prej druri nga shekulli i XNUMX-të.

Selia e Gestapos

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, në rruga numër dy Pomorska Shtë vendi ku u krijua selia e Gestapos. Sot mund të shohim një ekspozitë të përhershme me skedarë, fotografi dhe objekte që na ndihmojnë të imagjinojmë atë kohë terrori që ndodhi në qytet gjatë regjimit nazist.

Wawel Dragon

Wawel Dragon

Ky është një atraksion i shkëlqyeshëm në qytet, dhe është se çdo pesë minuta statuja e dragoit metalik bëri zjarr nga goja. Kjo statujë është aty sepse po përfaqëson dragoin Wawel, një legjendë e lashtë e qytetit. Banesa e lashtë e dragoit mund të arrihet përmes një pusi dhe gjatë muajve të verës. Dalja është në vendin e statujës. Sipas legjendës, qyteti shpëtoi nga dragoi falë idesë së një këpucari.

Kampi i Aushvicit

Kamp përqëndrimi

kjo Kamp përqëndrimi Ishte më i madhi dhe padyshim më i famshmi nga ata që u vendosën në epokën naziste. Ndodhet 70 kilometra nga qyteti i Krakow por pa dyshim që është një vizitë pothuajse e detyrueshme nëse jemi të interesuar për historinë e qytetit. Kjo është një vizitë e madhe, në të cilën ju mund të shihni kazermat në të cilat jetonin të burgosurit, tualetet ose krematoriumet në të cilat ata ishin djegur. Udhëtimet mund të rezervohen me udhëzues në Spanjisht për të ditur në detaje përvojën e këtij kampi përqendrimi.

Miniera e kripës Wieliczka

Këto miniera të kripës janë ndër më të vjetrat në botë dhe kanë funksionuar që nga shekulli i XNUMX-të. Kjo është një vizitë shumë e njohur në Poloni, dhe këto miniera janë vërtet të veçanta. Turi na çon nëpër disa kilometra të minierave ku mund të shohim mjetet, dhomat dhe liqenet nëntokësore, por gjëja më e pabesueshme është të arrijmë kishëz nëntokësore e Shën Kinga, me një zbukurim të bërë me kripë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*