Udhëzues për të përjetuar Karnavalin në Galicia

Karnavali Galicia

Po, ne tashmë e dimë që nëse flasim për Karnavalin zakonisht mendojmë për ata në Rio de Janeiro, dhe në një masë më të vogël për ata të Tenerife. Por mbase nuk e dini se në veri, dhe konkretisht në GaliciaKa karnavale krejtësisht të ndryshme, të cilat janë mbajtur gjatë dekadave dhe që kanë mbajtur shumë zakone dhe tradita që janë me të vërtetë kurioze për vizitorët.

Ne do të shkojmë kryesisht në Provinca Ourense, e cila ka Karnavalet më të gjata dhe më tradicionale, ku shihen personazhe të habitshëm dhe ku ata kryejnë festime që lënë ata që mendojnë se Karnavali ka të bëjë vetëm me veshjen dhe vallëzimin. Në çdo rast, kjo nuk është provinca e vetme, pasi në të gjitha ka festivale të veçanta, dhe kjo festë përjetohet si diçka e veçantë dhe vërtet argëtuese. Timeshtë koha të lëmë mënjanë konventat dhe të largohemi nga fryma e Karnavalit.

Introid

Karnavali Galicia

Gjëja e parë që vizitori që arrin në Galicia në këto data duhet të dijë është se këtu flasim për Entroido, e cila është fjala me të cilën ne i quajmë Karnavalet. Ka shumë terma të tjerë që do të tingëllojnë si kinezë për ju, pasi në secilën provincë dhe festival ka fjalë që përcaktojnë gjëra ekskluzive. Eja, gjuha galike është me të vërtetë e pasur me tradita dhe fjalë të veçanta që ne duam t'i tregojmë.

Ju gjithashtu duhet të familjarizoheni me të 'cacheiras', të cilat janë kokat e derrit i kripur që do të shihni në shumë vende dhe që janë simbol i kësaj date në të cilën fillon Kreshma. Androlla është një suxhuk tipik nga brendësia. Nëse flasim për karaktere karnavalesh, 'cigaret' me siguri do të tingëllojnë të njohura për ju, ato janë ato personazhe me maska ​​druri dhe kapele të mëdha me 'xocas' që janë këmbanat e mëdha të bashkuara në bel.

Ekziston edhe 'Tronditje' në shumë zona të Ourense, dhe që në përgjithësi përdoret për të folur për ato kostume që bëhen duke përzier rroba për të dhënë një pamje të paktën të çuditshme, por pa përfaqësuar askënd në veçanti. 'Madamas' dhe 'galans' janë personazhe shumë të gjallë që nuk mbajnë maska ​​në jug të Pontevedra, në Vilaboa dhe Cangas. Ekziston edhe karakteri 'carauta' i entroido de Allariz.

Hyri në Xinzo de Limia

Galicia e karnavaleve

Kjo është një nga karnavalet më të gjata në botë, pasi nuk zgjat asgjë më shumë dhe asgjë më pak se pesë javë në të cilat festimet ndjekin njëra-tjetrën më befasuese se ajo e mëparshme. Ata janë padyshim më të njohurit në të gjithë Galicën. Ata fillojnë me Petardazo të Shtunën, por normalisht konsiderohet të fillojnë me të Dielën Faraleiro, në të cilën fqinjët dhe vizitorët hedhin miell në rrugë. Java e ardhshme vijon me Oleiro Sunday, ku kalohen 'valët', të cilat janë enë balte të mbushura me verë, ujë, konfeti ose ëmbëlsira. Kushdo që i pëlqen, duhet të paguajë për verërat për miqtë e tij dhe të durojë talljen e pjesës tjetër.

E diela e Corredoiro Shtë e diela para Entroido, në të cilën 'ekranet' e para, personazhet më tipikë, dalin në rrugë. Në mëngjes ka një takim të 'ekraneve' në sheshin kryesor të bashkisë së qytetit, dhe të gjithë vishen dhe vallëzojnë nën ritmin e bendeve prej bronzi. Pasdite, 'kapuçonët', një kostum tradicional me tunikë dhe kapuç, dalin në rrugë. Gjatë Entroido-s, bie në sy 'ekrani', personazhet që mbajnë fshikëza me të cilat trembin kalimtarët. E gjitha përfundon të Dielën e Piñata.

Hyri në Verín

Karnavali Galicia

Këtu janë të famshëm 'cigare', të cilat largohen nga Corredoiro të Dielën pas masave të mëngjesit. Ata veshin veshje tipike, por më të njohurat janë maskat e tyre tipike, të cilat tashmë janë simbol i Entroido në Galicia. Maska të bëra prej druri dhe të pikturuara, me një kapelë të madhe edhe në dru me skena të pikturuara. Gjithashtu 'xocas' që ata mbajnë dhe që bëjnë një zhurmë të madhe gjatë drejtimit janë karakteristike.

Këta personazhe vijnë në karnavale në mënyrë që të gjithë të bashkohen me ta. Ata supozohet të bëjnë ndëshkoni ata që nuk janë maskuar, megjithëse sot ato janë një simbol që kalon nëpër rrugë duke dhënë një shfaqje. Këto nuk duhen humbur.

Ushqimi gjatë Entroido

Karnavali Galicia

Nëse shkoni në Galicia, nuk mund të ndaloni kurrë së provuari gastronominë e saj dhe ka shumë pjata tipike. Gjatë këtyre pushimeve ajo që duhet të pini është merak tipik galik plot me mish, sepse fillon Kreshma dhe ne supozohemi ta privojmë veten prej saj. Zierja është mish si supe mishi i derrit, brinjë, proshutë ose kaçira, të gjitha nga mishi i derrit. Ajo shoqërohet me zarzavate rrepë, perime më tipike.

Karnavali Galicia

Dmbëlsirën mund ta provoni edhe në çdo cep të Galicia. 'Pancakes' janë si krepat dhe zakonisht hahen të ëmbla, me sheqer, mjaltë ose krem. veshët janë një tjetër ëmbëlsirë tipike, dhe ka kaq shumë receta të ndryshme. Ju mund të bëheni ekspertë të vërtetë duke provuar të gjitha ato që janë bërë, dhe duket se askush prej tyre nuk ka shije të njëjtë. Shtë një brumë i ftohtë me një prekje anise.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   lili dijo

    Si vendas i Xinzo-s që jam, më vjen turp të lexoj atë përshkrim të corredoiro-s, ju lutem para se të shkruani për t'ju informuar më mirë, sepse keni vidhosur deri në fund

    1.    Susana Garcia dijo

      Përshëndetje lili, më fal që bëra një gabim në tekst. Natyrisht, ne nuk kemi qenë gjithmonë në gjendje të jetojmë përvojat për të cilat flasim dhe të gabojmë është njerëzore. Jam përpjekur të kërkoj më shumë informacion dhe i kam modifikuar tashmë. Shpresoj te jete sipas deshires tuaj. Duke qenë nga Xinzo, ju do ta dini saktësisht se si janë karnavalet, për fat të keq unë kurrë nuk kam qenë në gjendje të shkoj, pasi ato janë larg, edhe pse do të doja shumë. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që pak informacion merret në internet për karnavalet e Galicës, përveç të dhënave të përgjithshme dhe programeve të partive, gjë që është turp, prandaj unë doja të përpiloja pak nga gjithçka që bëhej, dhe po, unë kam qenë në gjendje të gabojë në diçka. Nëse ka diçka që nuk është në rregull, do të isha mirënjohës nëse do të më tregonit çfarë, në këtë mënyrë mund ta modifikoj, në mënyrë që njerëzit që e lexojnë të interesohen për Karnavalet në Galicia, të cilat janë shumë të ndryshme nga të tjerët, këtë e dimë mirë. Faleminderit për sqarimin dhe shpresoj se tani është mirë. Pershendetje