Universiteti Columbia në New York

Universiteti Columbia i New York

Në brigjet e lumit Hudson, kanali që ndan qytetet e Nju Jorkut dhe New Jersey, është prestigjioze Universiteti Columbia i New York, e cila zë deri në gjashtë blloqe të ishullit të Manhatanit, rreth 130 mijë metra katrorë midis Upper West Side dhe Harlem, në zonën e njohur si Lartësia e mëngjesit.

Ky institucion akademik Ajo u themelua nga mbreti George II i Anglisë në 1754, duke e bërë atë më të vjetrin në të gjithë qytetin dhe të gjashtin në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Emri i tij i parë ishte King's College. Në 1784, ajo u quajt Kolegji Columbia's, dhe ishte vetëm deri në 1896 që erdhi në atë që është emri i saj aktual.

Duhet vetëm të hidhni një vështrim në listën e disa prej studentëve të tij të njohur për të realizuar prestigjin e këtij institucioni. Tre presidentë të Shteteve të Bashkuara kanë kaluar nëpër klasat e tij, Theodore Roosevelt, Franklin Delano Roosevelt dhe Barack Obama, dhe gjithsej 79 Laureatë të Nobelit. Kjo është arsyeja pse çdo vit, ka shumë që dëshirojnë të bëhen pjesë e grupit të zgjedhur prej më shumë se 25 mijë studentësh, nga të gjitha anët e botës.

Universiteti Columbia ju mund të vizitoni lirisht nga e hëna në të premte. Ajo ka një qendër vizitorësh, e vendosur në dhomën numër 213 të ndërtesës Biblioteka e Ulët Përkujtimore, në të cilën ne mund të mbledhim harta dhe të gjithë informacionin e nevojshëm për të vizituar të gjitha pjesët e jashtme të fushës, natyrisht që nuk do të jemi në gjendje të hyjmë në ndërtesat kryesore nëse nuk jemi të akredituar, gjë që është e rrallë e mundur. Kjo qendër është e hapur ndërmjet orës 9:00 dhe 17:00 pasdite, nga e hëna deri të premten.

Një ditë turne falas nga Universiteti, me një udhëzues, dhe në mënyrë që regjistrimi ose rezervimi të mos jetë i nevojshëm. Thjesht duhet të prezantojmë veten pak para orës 13:00. në qendrën e vizitorëve.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*