Ura Nanpu, ura spektakolare në Shangai

nanpu-urë-5 [2]

Një mënyrë e mirë për të njohur rëndësinë e një qyteti të përshkuar nga një lumë është matja e madhësisë dhe madhështisë së urave të tij. Në rastin e Shanghai vetëm hidhni një vështrim në Ura Nanpu, ura spektakolare që kalon në lumi huangpu.

Ura Nanpu është ura e parë me kabllo në Kinë. Lartësia e saj tejkalon 400 metra dhe gjatësia e saj nga bregu në breg është 846 metra. Struktura e saj përbëhet nga dy kulla të mëdha të përforcuara në formë H, secila 150 metra e lartë. 22 palë kabllo çeliku janë nxjerrë jashtë për të mbështetur mbajtëset kryesore.

nanpu-urë-1 [6]

Por pa dyshim që tipari më tërheqës i kësaj ure madhështore është dizajni i tij i veçantë rrethor, i projektuar për të zvogëluar gradientin e afrimit tek ura duke mbajtur në minimum përdorimin e tokës. Nga hyrja e saj deri në daljen e saj në skajin tjetër të lumit, Ura e Nanpu mbulon saktësisht 8.346 metra dhe duket si një drago i shkëlqyeshëm që lëkundet mbi lumin Huangpu, me kokën dhe bishtin në lagjet e Puxi, qyteti i vjetër dhe Pudong, rrethi më i lulëzuar i Shangait.

Para hapjes së urës në 1991, mënyra e vetme për të shkuar mes Puxi dhe Pudong ishte me traget. Sot, megjithatë, vlerësohet se rreth 120.000 automjete kalojnë këtë urë çdo ditë.

Më shumë informacion - Shangai, përtej Expo

images: përqendrohuni.de

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*