Ura e San Franciskos

Ura e San Franciskos është kartolina e qytetit që të gjithë marrin në shtëpi gjatë një qëndrimi në Bregun Perëndimor pasi është një destinacion turistik i vizituar nga më shumë se 10 milion njerëz në vit.

Kjo vepër e inxhinierisë që lidh Qarkun Mari në Kaliforni me San Francisko është bërë një ikonë për shkak të vendndodhjes së saj strategjike dhe ngjyrës së saj të veçantë. Natën, gjatë ditës dhe pothuajse gjithmonë në mjegull, një mori regjisorësh, shkrimtarësh dhe kompozitorësh kanë krijuar një legjendë rreth urës që nga ndërtimi i saj mbi gjirin e San Francisco.

Isshtë një urë pezull që përshkon ngushticën Golden Gate, një kanal gati tre kilometra i gjatë që lidh gjirin e qytetit me Oqeanin Paqësor. Para ndërtimit të tij funksiononte një shërbim i rregullt i trageteve por padyshim që nevoja për një urë ishte e domosdoshme. Kriza e 29 vonoi ndërtimin, por filloi më në fund në 1933 dhe përfundoi në 1937.

Sot ju mund të bëni shëtitje ose një shëtitje të thjeshtë ose të ngasni një biçikletë ose të bëni një turne. Ajo ka Qendrën e saj të Vizitorëve me informacion historik dhe shitje suveniresh. Kjo zyrë është e hapur nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite dhe shpesh ka ekspozita interaktive jashtë. Dy herë në javë ka turne falas, të enjteve dhe të dielave.

Çfarë është ajo rreth urës Golden Gate që e bën atë të ndryshme?

  • Isshtë emëruar pas ngushticës në të cilën është ndërtuar. Po pse Golden Gate? Thatshtë se u pagëzua në këtë mënyrë nga Kapiteni John C. Fremont rreth vitit 1846 pasi që i kujtoi atij një port në Stamboll të quajtur Chrysoceras ose Briri i Artë.
  • Dizajni i saj mbresëlënës është puna e disa arkitektëve, Irving dhe Gertrude Morrow, të cilët thjeshtuan kangjellat për këmbësorët, duke i ndarë ato në një mënyrë që nuk pengon pamjen.
  • Ndërtimi i saj zgjati pak më shumë se katër vjet që kur filloi më 5 janar 1933 dhe ura u hap për trafikun e automjeteve më 28 maj 1937.
  • Ajo ka një gjatësi të përafërt prej 1.280 metra në pjesën e saj të varur mbi ujëra, është pezulluar nga dy kulla me lartësi 227 metra, secila prej të cilave ka afërsisht 600 mijë thumba.
  • Erërat dhe baticat të cilave u nënshtrohet vendndodhja e tij bënë që telat prej çeliku të përdorura për ndërtimin e tij të kishin një gjatësi të tepërt, aq sa të rrethonin tokën tri herë. Skepticizmi i inxhinierëve dhe ekologëve të kohës përcaktoi se këto tela ishin pesë herë më të fortë se sa duhej.
  • Kur u zgjodh portokalli, portokalli u zgjodh pasi bashkohet mirë me mjedisin natyror, pasi është një ngjyrë e ngrohtë në përputhje me ngjyrat e terrenit, në krahasim me ngjyrat e ftohta të qiellit dhe detit. Ai gjithashtu siguron një shikim më të mirë për anijet në tranzit.
  • Pamja e saj kërkon shumë përpjekje: piktura juaj duhet të retushohet pothuajse çdo ditë. Përmbajtja e kripës së ajrit gërryen përbërësit e çelikut që e përbëjnë atë.
  • Ka gjashtë korsi, tre në secilin drejtim dhe të tjera të veçanta për këmbësorët dhe biçikletat. Këmbësorët dhe biçiklistët mund të kalojnë nëpër trotuare gjatë ditës. Ditëve të javës, këmbësorët dhe biçiklistët ndajnë trotuarin lindor, por gjatë fundjavave, biçiklistët përdorin trotuarin perëndimor.
  • Që nga ndërtimi i tij, ai i ka rezistuar tërmeteve të ndryshme, siç është tërmeti i njohur i madh në San Francisko në 1989. Përveç kësaj, ai është mbyllur vetëm tre herë për shkak të erërave të forta.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*