Ushqimi tipik i Kordobës

Salmorejo

La ushqim tipik i Kordobës Është produkt i dy ndikimeve. Nga njëra anë, andaluzianë rrjedh nga e kaluara e saj myslimane dhe, nga ana tjetër, ardhja e krishterë nga veriu i Gadishullit Iberik. Të parës i detyrohet përdorimin e bollshëm të ESPECIAS si rigon, nenexhik apo tarragon, ndërsa nga këto të fundit janë marrë edhe receta të shumta tradicionale.

L Produktet e tokës janë përbërësit kryesorë të saj. Midis tyre, një rol po aq thelbësor luhet nga vaj ulliri të fushave të tyre. Por edhe bagëtitë e maleve të saj. Pikërisht, mund të dallojmë dy variante në gastronominë kordovane. Thirrja mirësjellje Për shkak të zhvillimit në këto qendra bujqësore, në thelb përbëhet nga supa dhe zierje. Në vend të kësaj, nga fshati Ai bazohet më shumë në pjatat e shijshme. Nëse dëshironi të njihni më mirë ushqimin tipik të Kordobës, ne do të bëjmë një turne në recetat e saj më të njohura.

Supat e ftohta, një klasik në ushqimin tipik të Kordobës

Hudhra e bardhë

Një pjatë ajoblanco

Moti gjithmonë ndikon në gastronominë e një vendi. Dhe Kordoba nuk do të ishte një përjashtim. Moti i tij i nxehtë fton përgatitjen e supave apo kremrave të ftohtë që freskojnë trupin. Për këtë arsye, këto lloj recetash janë tradicionale në kuzhinën kordovane.

Ndoshta klasikja e tij e madhe në këtë kuptim është salmorejo. Përbërësit e saj bazë janë buka e shtypur, vaji i ullirit, hudhra, kripa dhe domatja. Rezultati është një krem ​​i shijshëm që shërbehet me copa proshutë ose vezë të zier. Gjithashtu, për shkak të përbërjes dhe mënyrës së pirjes së tij, ekspertët e përfshijnë këtë recetë ndër ato të gazpaçove andaluzianë.

Por nuk është e vetmja supë e ftohtë tipike e Kordobës. Kështu është dhe Hudhra e bardhë, e cila bëhet me ujë, hudhër, kripë, vaj ulliri, bukë, bajame të bluara dhe pak uthull. Po kështu do ta servirin të shoqëruar me copa pjepri ose rrush. Nga ana tjetër, besohet se origjina e saj është edhe më e vjetër se ajo e salmorejos, pasi mund të datojë që në kohën romake dhe madje edhe në kuzhinën greke.

Stews dhe starters

Pamje e disa flamenquines

Flamenquines

Por jo gjithçka janë pjata të ftohta në ushqimin tipik të Kordobës. Ka edhe receta më të përzemërta që do t'i gjeni të shijshme. Midis tyre, zierja e fasuleve të thata ose boronia dhe paella e vendit. Kjo e fundit ka, përveç orizit, proshutë, proshutë, pulë dhe chorizo, si dhe paprika dhe karafil. Në mënyrë të ngjashme, zierjet e tjera janë asparagus i hidhur, miga dhe qull.

Por më indigjene është tenxhere kordovan, një zierje me qiqra e bërë me paprika, proshutë derri, qepë, hudhër, kripë dhe lakër. Si një recetë e fortë që është, dikur përgatitej për të ushqyer punëtorët e përditshëm, por, me kalimin e kohës, është bërë një klasik i gastronomisë së provincës Andaluziane.

mishrat vendas

bisht kau

Rabo de toro, një klasik i ushqimit tipik të Kordobës

Bagëtitë rriten veçanërisht në malet e Kordobës. Në fakt, ajo ka një nga kabinat më të mëdha në Andaluzi e përbërë nga racat e bagëtive, deleve dhe dhive. Prandaj, nuk do t'ju habisë që mishi është një tjetër nga përbërësit kryesorë në zierjen e zonës.

Lidhur me to janë dy pjata që përbëjnë ushqimin tipik të Kordobës. Eshte per flamenquines dhe bishti i demit. Të parët kanë gjithashtu një përgatitje shumë të thjeshtë. Këto janë feta proshutë Serrano të mbështjellë në një rrip ijësh dhe, më vonë, të pjekura dhe të skuqura. Për kuriozitet do t'ju themi se emri, siç besohet, vjen nga aspekti i shtrirë i pamjes së tij. Po kështu, ekspertët e gastronomisë e vendosin origjinën e kësaj pjate në qytetin e Kordobanit Bujalance, megjithëse është përhapur në të gjithë Spanjën.

Nga ana e tij, bishti i kaut është një pjatë e zakonshme edhe në vende të tjera të vendit tonë. Në rastin e tij, receta ka qenë e njohur që nga koha romake, megjithëse përgatitja aktuale daton në shekullin e XNUMX-të. Siç nënkupton edhe emri, përgatitet me bisht gjedhi (dem ose lopë) dhe gjithashtu ka domate, qepë, karotë, piper, hudhër, kripë dhe gjethe dafine. Gjithashtu shtoni vaj ulliri dhe një gotë verë të kuqe.

Këto dy pjata që ju kemi shpjeguar janë më karakteristike e ushqimit tipik kordobës për sa i përket mishit. Por ka të tjerë si viçi me angjinare, merak lepuri, Zierja e qengjit ose kec derr thithës. Vlerësohet edhe chanfaina, e cila gjithashtu bëhet me mish qengji dhe gjakun e tij, qepë, hudhër, gjethe dafine dhe spec djegës. Por kjo recetë i përket, me variacione, edhe të tjerave kuzhinat spanjolle madje edhe të Amerikës Latine.

Pjata të tjera që shfaqen në ushqimin tipik të Kordobës

Baena përleshje

Një përleshje nga Baena

Krahas përgatitjeve të shijshme të mësipërme, ka edhe receta të tjera po aq të shijshme në kuzhinën kordovane. Për shembull, ju keni Omëletë San Jose, e cila përzien vezët e rrahura me thërrime buke dhe një salcë speciale shafrani që i jep një ngjyrë të verdhë unike. Dhe, po kështu, përleshja Baena, me lakër hudhër të butë.

Është gjithashtu e hollë sallatë kordovan, e ngjashme me atë ruse, por me ullinj të zinj nga toka. Dhe, sa i përket pjatave me perime, ju keni patëllxhanë të skuqur me mjaltë dhe Angjinare të stilit Montillana, të cilat përgatiten me verë nga emërtimi Montilla-Moriles, prej nga vjen emri i saj.

Më kurioz është marule hudhër, i quajtur edhe zemra Cordovan, e cila bëhet duke i veshur perimet me një salcë të bërë nga hudhra e skuqur, paprika, kripë, uthull dhe copa proshutë Serrano.

Kërmijtë, një klasik i gastronomisë kordovane

Kërmijtë

Kërmijtë, një pjatë bazë në ushqimin tipik të Kordobës

Është kurioze çfarë ndodh me kërmijtë në Spanjë. Ndërsa në disa zona konsumohen mezi, në disa të tjera konsiderohen si një delikatesë. Ndër këto të fundit është edhe Kordoba, e cila i ka kthyer në gjithçka një flamur i gastronomisë së tij, deri në atë pikë sa shiten edhe nëpër tezga rrugore.

Në fakt, ka shumë përpunime që janë zhvilluar në qytetin andaluzian. Mund t'i provoni me një shumëllojshmëri të gjerë salcash. Por, pothuajse gjithmonë në përgatitjen e tyre përfshijnë produkte si domatja, qepa, speci i kuq, hudhra, vera, nenexhiku dhe erëza të tjera. Gjithashtu, më të zakonshmet janë zakonisht pikante, edhe pse disa kuzhinierë kanë nisur të krijojnë receta të reja dhe të guximshme. Për shembull, kërmijtë e stilit romak, të skuqur me ngjala, të dehur me fije proshutë dhe madje edhe karbonara.

Peshku nga një provincë e brendshme

peshk në marinadë

Një pjatë me peshk të marinuar

Siç e dini, Kordoba nuk ka det, megjithëse ka lumenj. Por kjo nuk e pengon që peshku të jetë i pranishëm edhe në disa nga recetat e tij gastronomike. Ashtu si në pjesë të tjera të Spanjës, shumë pak rin-vrapoi, një zierje ton me patate dhe speca. Ndonjëherë përgatitet edhe me merluc të kripur. Kjo e fundit përdoret edhe për të gatuar hudhër supë, që e shoqëron me domate.

Megjithatë, më të zakonshmet janë peshk i marinuar, veçanërisht palometa, së cilës në Kordobë i është dhënë emri unik "japuta". E kalit me paprikë të ëmbël, hudhër, uthull, rigon dhe miell dhe më pas skuqet në vaj ulliri të bollshëm. Por edhe marinata dhe vinegrette përdoren për të veshur këto pjata. Me këtë të fundit konsumohet shumë açuqe.

Ëmbëlsira nga Kordoba

një karamele me ftua

Ftua e embel

Sa i përket ëmbëlsirave, ato janë gjithashtu shumë të ndryshme në gastronominë e kësaj krahine andaluziane. Ka djathra të mirë, ndër të cilët ai nga Pedroches, e cila është bërë në luginën homonime, tashmë në kufi me Extremadura. Por, mbi të gjitha, ëmbëlsirat janë shumë të rëndësishme brenda ushqimit tipik të Kordobës.

Ëmbëlsia e kuzhinës kordovane kombinon elemente tipike andaluziane me të tjera të rrënjëve La Mancha. Këtyre të fundit i përkasin për shembull frutat e skuqura në tigan si p.sh lule të skuqura, me origjinë nga Campo de Calatrava dhe që kanë arritur edhe në Meksikë dhe Kolumbi. Në vend të kësaj, ato janë më lokale Meringat aguilar, donuts nga Priego dhe pastë ftua nga Puente Genil.

Në çdo rast, përbërësit e ëmbëlsirave Cordoban janë mjalti, susami dhe matalahúva. Megjithatë, një nga ëmbëlsirat më tipike të provincës Andaluziane është ajo torte kordovane, një delikatesë e bërë nga flokët e engjëjve dhe pasta sfoliat. Në versionin e tij individual, ai merr emrin e dorashkë dhe mbushje identike kryejnë ëmbëlsira pastiçerie me kore të shkurtra.

Së fundi, nëse dëshironi të shijoni një tjetër delikatesë kordovane, mund të porosisni disa Qull i ëmbël. Në këtë rast bëhen me miell, sheqer, qumësht, anise, limon, vaj ulliri dhe kanellë.

Pije për të shoqëruar ushqimin tipik të Kordobës

Një shishe Montilla-Moriles

Një verë nga Montilla-Moriles

Ne nuk mund ta përfundojmë turin tonë në gastronominë kordovane pa folur për pijet. Ne kemi përmendur tashmë në të kaluarën emërtimi i origjinës së verës së Montilla-Moriles. Në të do të gjeni verëra të shkëlqyera.

Nëse kombinoni një gotë fino me një gotë tjetër dulce (për shembull, Pedro Ximénez), do të keni një Pesëdhjetë pesëdhjetë, e cila konsumohet shumë në qytet si aperitiv. Dhe, për të përfunduar një vakt të mirë, mund të porosisni një gotë Raki rute, e cila është bërë nga anise dhe është me famë botërore.

Si përfundim, ne ju kemi treguar përbërësit dhe gatimet tradicionale të ushqim tipik i Kordobës. Megjithatë, nuk mund të mos përmendim mrekulli të tjera si p.sh Proshutë Serrano nga lugina Pedroches, Sallam Pozoblanco, Puding i zi nga Fuenteovejuna ose, në fushën vegjetariane, kordovan hash, e cila ka vetëm kastravec, qepë, piper, domate, vaj ulliri, kripë dhe uthull. A nuk ju pëlqen të vizitoni të bukurën Cordova dhe shijoni këto kënaqësi gastronomike?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)