Ushqimi tipik i Veracruz

Ushqimi tipik i Veracruz ka një bazë të rëndësishme të produktet e detit. Jo më kot, ky rajon është i vendosur në Gjirin e Meksikës dhe, jo vetëm që ka shumë kilometra vijë bregdetare, por edhe qyteti që i jep emrin e tij ka portin më të rëndësishëm në vend.

Veracruz ishte gjithashtu qyteti i parë që spanjollët themeluan në Meksikë. Prandaj, Komponenti hispanik është shumë e pranishme në gastronominë e saj. Kjo është e kombinuar me tradita para-kolumbiane mesoamerikane dhe elemente të kuzhinës afrikane dhe karaibe për të dhënë një gastronomi sa të fortë, aq edhe të shijshme për sa i përket aromave. Nëse doni të dini më shumë rreth ushqimeve tipike të Veracruz, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni. 

Ushqimi tipik i Veracruz: Pak histori

Gjithçka që ju kemi thënë në lidhje me gastronominë Veracruz është pasuruar, nga ana tjetër, me produktet e rritura në tokat e shtetit, shumë pjellore dhe me biodiversitet të madh falë klimave tropikale dhe subtropikale që ka.

Por gjëja e parë që duam t'ju tregojmë është një histori e vogël e ushqimit tipik të Veracruz. Spanjollët sollën shumë produkte nga dieta e tyre. Midis tyre, fasule, oriz, grurë dhe limon. Por edhe mish si ajo e cerdo ose atë të femër dhe bizhuteritë si ai vaj ulliri dhe ajo.

Sapo u vendosën në tokat Veracruz, kolonët e rinj filluan të rritnin produkte të tjerë, disa tashmë tradicionalë në dietën para-kolumbiane, ndërsa të tjerët ishin më pak të njohur. Midis tyre ishin misër, kafe dhe frutat si ananas, kokos, sapote, mango, gujava ose portokall.

Tacos

Takot e misrit

Tashmë në shekullin e XNUMX-të, emigrantë të rinj mbërritën nga pjesë të ndryshme të botës që pasuruan gastronominë e Veracruz me tradita arabe, Karaibe dhe duke ardhur nga Evropiane. E gjithë kjo ka rezultuar në tre variante kuzhinë brenda tipike të këtij shteti meksikan. Le t’i shohim.

  • Kuzhina kreole me ndikim afrikano-amerikan. Siç sugjeron emri i saj, ajo bashkon elementet e kuzhinës spanjolle, vendase dhe afrikane. Theshtë shumica dhe, midis produkteve tipike që përdor, janë manovrat, të cilat spanjollët i quanin yam pikërisht për shkak të aspektit të ngjashëm me këtë zhardhok afrikan; misri; sheqer ose erëza të tilla si lulja e Xhamajkës dhe marina.
  • Kuzhina Huasteca. Ajo bazohet në traditën e qytet teenek, e vendosur në pjesën veriore të Veracruz. Protagonisti i tij i vërtetë është misri në variante të ndryshme si të bardha, vjollca ose e kuqja. Ndër recetat e tij tipike janë zacahuill, një tamale ose brumë, i bërë pikërisht nga misri, i cili është i mbushur me mish nga kafshë të ndryshme; të mole de nopales dhe supë huasteco.
  • Kuzhina Totonac. Po aq tipike për veriun, bazohet në vetë misrin, specat djegës dhe fasulet. Ndër pjatat e tij tipike janë lloje të ndryshme të ato ato (pije me bazë misri nga kohërat para-hispanike) dhe Tamales.

Ushqimi tipik i Veracruz: Pjatat më të njohura

Siç ju thamë, ushqimi tipik i Veracruz ka një bazë të rëndësishme peshk dhe ushqim deti, por gjithashtu përfshin shijshme salca të bëra me produkte vendore. Ne do t'ju tregojmë disa nga këto pjata.

Peshk i stilit Veracruz

Pjatë peshku në stilin Veracruz

Peshk i stilit Veracruz

Kjo pjatë kombinon saktësisht të dy gjërat: frytet e detit dhe ato të tokës Veracruz. Mund të bëhet me çdo peshk në zonë, nga deti në kabrilë përmes snook, tilapia dhe basal. Megjithatë, më i përdorur është këputës i kuq, i njohur në rajon si këputës i kuq, një peshk shumë i shijshëm i gumës.

Sidoqoftë, sekreti i kësaj recete tipike është te salca, e cila, për kuriozitet, është një nga të paktat e prodhuara në Meksikë që nuk kruhet. Përbërësit e tij janë vaji i ullirit, fleta e dafinës, kripë dhe piper, qepë, domate, majdanoz, hudhër, rigon, ullinj dhe kaperi.

Përgatitja e tij është mjaft e thjeshtë, sepse, pasi të merret salca, ajo bëhet së bashku me peshkun në furrë. Pikërisht për t'i dhënë asaj një prekje pikante, mund të shtohet djegës cuaresmeño dhe shërbehet me oriz të bardhë ose patate. Pa dyshim, një mrekulli gastronomike.

Arroz a la tumbada, një tjetër delikatesë e ushqimit tipik të Veracruz

Pjatë orizi a la tumbada

Arroz a la tumbada, një nga elementet kryesore në ushqimin tipik të Veracruz

Mund të themi se është ekuivalent i ushqim deti paella, megjithëse ka veçoritë e saj. Përbërësit e tij, përveç orizit, janë karkaleca, gaforre, molusqe dhe produkte të tjera të detit për të cilat a sofrito bëhet me hudhër, qepë, domate dhe spec të kuq. Së fundmi, aroma e tij rritet me gjethe majdanozi, rigoni, koriandër dhe epazote.

Duket se origjina e kësaj pjate duhet të kërkojmë në dietën e peshkatarëve të cilët, në shekullin e XNUMX-të, bënë punën e tyre në brigjet e Veracruz. Dhe, si një kuriozitet, ne do t'ju tregojmë se është thirrur «në shtrirë» për të treguar se është i përgatitur supë.

I grirë ose i thumbuar

I mbërthyer

Kafshimet

Shumë të njohura në qendër të rajonit, ato nuk janë asgjë tjetër veçse tortilat e misrit me salcë sipër dhe zbukuruar me djathë ranchero dhe qepë. Ata marrin emrin e i mbërthyer, saktësisht, sepse skajet e ëmbëlsirës shtrëngohen në mënyrë që salca të mos bjerë.

Ato duken si shpatet Ato bëhen në pjesën tjetër të vendit dhe, nëse dëshironi të keni diçka tipike për të ngrënë në Veracruz, ne i rekomandojmë sepse janë të shijshme. Sidoqoftë, vendasit e rajonit zakonisht i marrin ato si mëngjes.

Zacahuil ose Sacahuil

Zacahuil

Mbushja për zacahuil

El Tamale Isshtë shumë popullor, jo vetëm në Veracruz, por edhe në të gjithë Meksikën. Siç e dini, është misër i gatuar i mbështjellë me gjethen e vet. Sidoqoftë, zacahuil është rezultat i kuzhinës Huasteca, siç ju kemi thënë tashmë.

Preciselyshtë pikërisht një tamale gjigande, ndoshta më i madhi që mund të gjesh në të gjithë vendin. Por ka më shumë histori. Brumi i misrit përgatitet në këtë recetë ashtu si bënë vendasit qindra vjet më parë. Kështu, ajo krijon një masë të quajtur nixtamal e cila i ka kokrrat më pak të bluara dhe një pamje më të plasaritur.

Kjo brumë është e mbushur me sallo, spec djegës dhe mish derri ose gjeldeti, ndër përbërësit e tjerë. Ky i fundit është një zog i madh vendas në Amerikë që ka një pamje të ngjashme me gjelin e detit.

Chilpachole gaforre

Chilpachole

Chilpachole gaforre

Ushqimi tipik i Veracruz gjithashtu përfshin supave shumë e shijshme dhe mbushëse. Isshtë rasti i chilpachole, origjina e së cilës i atribuohet kuzhinës franceze. Sepse nuk ka të bëjë me asgjë tjetër përveç një supë me prodhime deti Bërë me peshk dhe gaforre (një gaforre tipike blu nga brigjet e Veracruz).

Sidoqoftë, chilpachole është shumë më e fortë se lëngu tradicional i frutave të detit. Për fillestarët, i jepet qëndrueshmëri me brumë misri. Dhe, përveç kësaj, ajo ka qepë, djegës të thatë, domate, hudhër dhe epazote. Të gjithë këta përbërës i japin asaj një strukturë të ngjashme me të atol, një pije me origjinë para-hispanike që e kemi përmendur tashmë, edhe pse kjo është tradicionalisht e ëmbël.

Çakmak është Supë lule Izote. Baza e saj është kjo bimë vendase e Amerikës Qendrore dhe gjithashtu zakonisht mban karkaleca, qepë, domate, epazote dhe veshët pipianë. Nga ana tjetër, këto janë një makarona e bërë me fara kungulli që përdoret gjithashtu për pjata të tjera.

Mogo mogo

Mogo mogo

Banana mogo, një tjetër ëmbëlsirë e ushqimit tipik të Veracruz

Ndër të gjitha pjatat tipike të Veracruz, kjo është ndoshta një nga më të dukshmet Rrënjët afrikane. Sepse, quhet gjithashtu machuco, nuk është asgjë tjetër përveç banane të gjelbërt të pure.

Për ta bërë atë, këto me lëkurën e tyre janë gatuar në ujë të valë. Kur plasja e tyre të shpërthejë, ato hiqen dhe shtohet gjalpi dhe kripa për t'i shtypur derisa të kenë strukturën e duhur. Por kjo pjatë nuk është ende gati. Pureja lihet të ftohet në frigorifer të ngurtësohet dhe më pas skuqet. Zakonisht, do të shërbehet si një anë e fasuleve.

Pastmbëlsira

Disa masafina

Masafinë

Nëse pjatat që kemi përmendur deri më tani janë të shijshme, pasta Veracruz nuk mbetet shumë mbrapa. Pothuajse të gjitha recetat e tij bazohen grurë dhe, ndër ëmbëlsirat më kurioze, ne do të përmendim chogostas, disa topa që kanë argjilë të ngrënshme dhe origjina e të cilave daton që nga kohërat para-hispanike.

Më tradicionale janë dukeshë, një lloj takos të mbushur me beze kokosi, dhe masafina, disa polvorone të mbuluara me sheqer dhe kanellë. Nga ana e tij, tetamal Shtë një brumë misri dhe sheqeri që aromatizohet me anise dhe shërbehet i nxehtë dhe i mbështjellë me një gjethe berijao.

La kungull Ai është protagonist i disa ëmbëlsirave Veracruz. Isshtë rasti i fritters, megjithëse, në lidhje me këto, grykat, të cilat janë të mbushura me beze. Më në fund, pemoles ato janë donuts me miell misri, gjalpë dhe sheqer dhe marzipan nga Veracruz Karakterizohet nga pasja e kikirikëve në vend të bajameve.

Pije

Torito

Torito e paketuar

Ne tashmë ju kemi thënë rreth atol, e cila bëhet në shije të ndryshme në varësi të frutave me të cilat përgatitet. Kështu, mund të flasim me ju rreth atolit të bananes, kungullit, misrit ose kojolit (një frut i ngjashëm me kokosin). Konsumohet gjithashtu në Veracruz the horchata, megjithëse nuk është bërë si në Spanjë. Aty bëhet me oriz dhe kanellë ose vanilje.

Më tipike ende janë pijet si menyul, e bërë me nenexhik, dhe Popo. Kjo e fundit do të jetë e shijshme, pasi ka kakao, oriz, kanellë dhe fruta të tilla si azquiote. Më në fund, dem Shtë një koktej alkoolik përbërësit e të cilit janë raki kallami, qumësht i kondensuar dhe gjalpë kikiriku, megjithëse është bërë edhe me aromë të tjera si mango.

Si përfundim, ne ju kemi treguar në lidhje me ushqim tipik i Veracruz. Siç do ta shihni, ai përfshin pjata të të gjitha llojeve, të cilat janë më të shijshme. Por Veracruz jo vetëm që shquhet për gastronominë e saj, ia vlen të vizitohet, ne ju inkurajojmë të eksploroni gjithashtu çfarë të vizitosh në Veracruz. Nëse nuk guxoni ta bëni për shkak të kufizimeve të pandemisë, këtu është një artikull në lidhje me kërkesat për të udhëtuar nga vendet kështu që ju mund ta bëni atë pa frikë.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*