Muri i Madh dhe Ushtria Terrakote, dy vizita të shkëlqyera në Kinë (I)

Kina, një vend mijëvjeçar, vizitohet çdo vit nga turma të shumta. Ne nuk mund t'ju japim një numër të saktë të njerëzve që udhëtojnë Kinë në vit si kohë e lirë dhe kënaqësi, por ajo që mund t'ju themi është një figurë e përafërt se sa vizita merr një nga shenjat dalluese të saj madhështore: Muri i Madh i Kinës. Sipas Byrosë së Turizmit të Kinës, muri i madh marrin çdo ditë, mesatarisht, 50.533 vizitorë. Kjo, duke ndarë shumën e të gjithë vizitorëve vjetorë në 365 ditë kalendarike. Mbresëlënëse!

Por kjo nuk është e gjitha, Kina ka shumë për të parë dhe është një nga vendet më unike që do të vizitoni në jetën tuaj, nëse e bëni, por përveç Murit të Madh dhe atyre vendeve të tjera për të parë që me siguri keni në atë Lista e udhëtimit shumë të dëshiruar, ekziston Ushtria Terrakote ose e njohur gjithashtu si "luftëtarë terrakote". Si në këtë artikull ashtu edhe në atë që do të botojmë nesër, do t'ju tregojmë për Murin e Madh dhe ushtrinë e terrakotës, dy vizita të shkëlqyera në Kinë që duhet t'i vizitoni nëse jeni me fat të shkelni një ditë në tokën aziatike .

Muri i Madh: ndërtimi i tij

“Në kohët antike, Zhou urdhëroi Nan Zhong të ndërtonte një mur në atë rajon verior. Princi Lingwu dhe Qin Shi Huangdi ndërtuan Murin e Madh. Arsyeja që sovranët heroikë ndërmorën këto detyra të vështira nuk ishte mungesa e kapacitetit të tyre taktik dhe inteligjencës politike, ose dobësia e tyre ushtarake, por përkundrazi ata iu përgjigjën parimit se është jashtëzakonisht e rëndësishme të merren masa paraprake kundër barbarëve. Për këtë arsye tani duhet të ndërtohet një Mur i Madh si mbrojtje ndaj barbarëve nga veriu. Megjithëse do të duhet përpjekje dhe punë e vështirë për ca kohë, më pas ne gjithashtu mund të shijojmë përfitimin e një qetësie të gjatë mendore.

Ky tekst i mëparshëm, ku arsyetohej nevoja për ndërtim, përbën një dokument historik mbi lindjen e Murit të Madh, një nga punët më të mëdha inxhinierike të kryera ndonjëherë, ndërtuar për të mbrojtur vendin nga pushtimet nga stepat. Punë, filloi në 221 pes nga Meng Tien, përfshiu dy faza: nga njëra anë, për të bashkuar pjesët ekzistuese në kufijtë veriorë dhe, nga ana tjetër, për t'i përfunduar ato për të forcuar efektivitetin e saj ushtarak.

L materiale të punësuar në ndërtimin e murit ishin dheu, guri, druri dhe qeramika, me të cilën një mur i 6800 kilometra në gjatësi, midis 7 dhe 8 metra në lartësi mesatare dhe me një shteg të gjerë të kreneluar me gjerësi 5,5 metra; duke numëruar degët dhe ndërtimet dytësore të tij, llogaritet se ka E gjatë 21 196 kilometra.

El "Muri i madh prej dhjetë mijë li" Siç quhet në analet e historisë kineze, ajo është vepra më e madhe ushtarake e kryer ndonjëherë në historinë e njerëzimit. Mijëra njerëz morën pjesë në këtë ndërtim, kryesisht skllevër, robër lufte dhe të burgosur për të shpenguar dënimet e tyre. Shumë prej të cilave vdiqën në ndërtimet në fjalë.

Fakte argëtuese rreth Murit të Madh të Kinës

  • El 1 janar, tetor 2014, një festë publike për Ditën Kombëtare të Republikës Popullore të Kinës, mori pjesë në Murin e Madh, asgjë më shumë, dhe asgjë më pak, se 8 milion njerëz. Ajo ditë ishte e mërkurë.
  • Vetë kinezët vizitojnë murin si një akt relaksimi, turizmi rekreativ, madje edhe në pelegrinazh si simbol kombëtar.
  • Evropianët nuk e dinin për ekzistencën e tij deri në shekullin XVII. Qeveria kineze mbrojti me xhelozi kufijtë e saj dhe vetëm në 1605 u lejua të kalonte eksploruesi jezuit Góis Bento. Portugezi më pas u bë vizitori i parë evropian që vuri këmbë në murin e madh.
  • Në total kishte më shumë se 800.000 njerëz që morën pjesë në ndërtimin e tij dhe u deshën më shumë se 2000 vjet për të përfunduar punën e tij.
  • La beteja e fundit e diskutueshme në mur ishte në 1938, gjatë Luftës së Dytë Sino-Japoneze.
  • Në vitin 1987 UNESCO e shpalli Murin e Madh të Kinës një vend të Trashëgimisë Botërore.
  • Në atë kohë u komentua që Muri i Madh i Kinës mund të ishte pamje nga hapësira. Ky pretendim më vonë u mohua dhe u tha të ishte një lumë.
  • Më shumë se 2.000 kilometra të murit që ishin varrosur për qindra vjet u zbuluan së fundmi.

Nëse ju pëlqente të dini pak më shumë rreth Murit të Madh dhe dëshironi të bëni të njëjtën gjë për Ushtrinë e Terrakotës, nuk mund të humbni artikullin e dytë që vijon. Në të flasim për pjesën e dytë të këtij artikulli të dyfishtë. Shijoje!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*