Vaksinimet për të udhëtuar në Tajlandë

Bota është një vend i madh dhe i larmishëm dhe nëse jemi udhëtar të kujdesshëm është gjithmonë e këshillueshme që të bëjmë një hulumtim të vogël mbi destinacionin tonë: gastronomia, siguria, transporti, zakonet shoqërore dhe natyrisht, vaksinat.

Jeta është bërë pak më e lehtë që kur jemi vaksinuar, por jo të gjitha vendet ndjekin të njëjtin plan vaksinimi dhe rajone të ndryshme të botës kanë sëmundje të ndryshme endemike që një udhëtar duhet të marrë në konsideratë. Azia Juglindore është një destinacion klasik kur mendon për vaksinat, Çfarë vaksinash nevojiten për të udhëtuar në Tajlandë?

Tajlandë

Mbretëria e Tajlandës, e njohur më parë si Siam, është një nga vendet që përbëjnë Gadishulli i Azisë Juglindore. Ajo ka 76 provinca dhe ajo është e banuar nga rreth 70 milion njerëz. Kryeqyteti i saj është Bangkok dhe rreth tij ka destinacione të tjera të njohura si Laosi, Birmania, Kamboxhia, Vietnami ose Malajzia.

Isshtë pak më e madhe se Spanja dhe gjeografia e saj ka male dhe zona të qarta, arteria e tij kryesore është lumi i famshëm Mekong dhe Gjiri i Tailandës, me 320 mijë kilometra katrorë, është një nga ikonat turistike të rajonit. Klima e saj është subtropikale kështu që nxehtësia dhe lagështia janë toka më e mirë e shumimit Sëmundjet tropikale. Ka musone, përmbytje, shumë shi dhe shumë nxehtësi.

Vaksinat e nevojshme për të udhëtuar në Tajlandë

Në parim gjithçka varet nga vendi juaj i origjinës sepse aty hyn në lojë orari i vaksinimit të vendit tuaj. Pasi të dini se cilat vaksina i keni, sepse prindërit tuaj ju kanë dhënë që kur keni qenë fëmijë, duke respektuar rreptësisht kalendarin e moshës, duhet të dini se cilat ju duhen.

Për të udhëtuar në Tajlandë Ju duhet të vaksinoheni kundër Hepatitit A, Ethet Tifoid, Triple virus (rubeola, shytat dhe fruthi) dhe ajo e Tetanus-difteria. Disa nga këto, nëse jo të gjitha, zakonisht përfshihen në planet e vaksinimit, por nuk duhet të plotësohen. Në atë rast, këshillohet të filloni disa muaj më parë sepse, për shembull, tetanozi kërkon dy doza. Vaksina kundër Rekomandohet gjithashtu Hepatis B të shkosh në Tajlandë nëse je vetëm dhe planifikon të bësh seks sepse është i infektuar nga lëngjet.

Nëse ju pëlqen kafshët mbase vaksina e tërbimit duhet ta konsideroni dhe të njëjtën gjë malarie. Nuk është se ekziston një vaksinë kundër kësaj sëmundjeje të fundit por një ilaç që duhet ta merrni para udhëtimit, gjatë dhe pas tij. E vërteta është se nuk është shumë e këndshme dhe ndonjëherë bie shumë keq. Unë njoh njerëz që kanë hequr dorë nga trajtimi për shkak të efekteve anësore, por për mua duhet të merret parasysh raporti kosto-përfitim. Malaria thith.

Në zonat e nxehta mushkonja është mbret dhe malaria nuk është e vetmja sëmundje e rrezikshme. Për disa kohë tani dengue dhe virusi Zika ata janë gjithashtu në podium dhe Tajlanda nuk bën përjashtim. Sidomos nëse do të lëvizni nëpër veri dhe qendër të vendit dhe në stinë me shi. Një ilaç i mirë, i fortë dhe i vazhdueshëm, do t'ju ndihmojë shumë. Jo një ilaç i zakonshëm, por me të vërtetë i veçantë për zonat tropikale.

Ju lutemi vini re se nuk ka të bëjë me kafshimin nga mushkonja ose kafshimin nga një kafshë ose marrëdhëniet seksuale të pambrojtura. Ka baktere që mund të jenë të pranishme në ushqim dhe pije dhe Tajlanda nuk është një vend shumë i përpiktë në pastërti. Gastronomia bazohet në ushqim të freskët dhe jo i gatuar plotësisht, prandaj nuk duhet të harrojmë mënyrat e gatimit dhe larjes së përbërësve. Padyshim, sa më larg të jeni nga tezgat e rrugëve, aq më mirë.

Nëse jetoni në Spanjë mund të konsultoheni me Ministrinë e Shëndetësisë dhe nëse jo, këshillohet që të vizitoni një spital të specializuar në sëmundjet ngjitëse infektive që ata të mund t'ju informojnë atje. Për qytetarët e shumë vendeve të Amerikës së Jugut (Argjentina, Brazili, Venezuela, Bolivia, Peruja, Uruguai ose Kolumbia), Tajlanda kërkon një certifikatë vaksinimi kundër  ethe e verdhë i azhurnuar, përveç nëse jetoni jashtë vendit tuaj për më shumë se gjashtë muaj.

A mund të vaksinoheni kur të hyni në vend? eshte e mundur që ju të përfundoni në Tajlandë për ato kthesa të destinacionit edhe kur nuk ishte në planin tuaj origjinal ... Po, ka zyra shëndetësore në kufi ose në disa aeroporte dhe ju paguani për atë dhe ata ju japin juve atje . Një këshillë tjetër, për mua themelore, është se duhet kanë sigurim shëndetësor. Disa njerëz shkojnë nëpër botë pa një, por në të vërtetë mjekësia është e shtrenjtë në shumë vende, dhe ky është rasti në Tajlandë.

Vaksinat e azhurnuara, sigurimi shëndetësor dhe disa nga këto masa paraprake Ata do t'ju sigurojnë që të shijoni një pushim në Tajlandë pa pësuar pengesa mjekësore: pini vetëm ujë në shishe, madje edhe për të larë dhëmbët, mos hani në stalla rrugësh, përpiquni të lani mirë frutat dhe perimet nëse i blini dhe hani vetë dhe! jini shumë të kujdesshëm nëse i afroheni majmunëve!

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*