Peshon de la Frontera

Vejer de la Frontera është një qytet i bukur në provincën e Cádiz. Pjesa më e madhe është në një kodër të prerë nga Lumi barbate, e cila ju jep pamje të jashtëzakonshme të të dyja vendeve rajoni i La Janda si dhe plazhet aty pranë të bregdetit të Kadizit.

Nëse vendosni të vizitoni Vejer de la Frontera do të gjeni një nga më të bukurit qytete të bardha në zonën tuaj. Por gjithashtu një trashëgimi e mirë monumentale, një gastronomi e hollë dhe banjot e këndshme në oqeanin atlantik në plazhin e afërt të Palmar. Nëse doni ta njihni më mirë Vejer de la Frontera, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Çfarë të shihni në Vejer de la Frontera

Qyteti i Kadizit është shpallur Kompleksi Historik Artistik dhe është pjesë e rrjetit të Fshatrat më të Bukura në Spanjë, të gjitha këto do t'ju japin një ide të monumenteve që mund të gjeni në Vejer. Le t'i tregojmë ato për ju.

Muri

Qyteti i Kadizit ruan një pjesë të mirë të murit të tij të vjetër, të ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Shtrihet për rreth dy kilometra dhe mbulon një sipërfaqe prej katër hektarësh. Nëse ecni nëpër të, do të shihni edhe dyert që shërbenin si hyrje në Vejer. Midis këtyre, harqet e Vilës, Sanço IV, Puerta Cerrada dhe de la Segur.

Pavarësisht nga dakordësia në emër, bastion i Segurit Nuk ka asnjë lidhje me këtë derë të fundit, por me atë të Vilës, e cila ishte kryesore. Për këtë arsye, kjo fortesë mbrojtëse u ndërtua me synimin për të kontrolluar hyrjen në Vejer.

Dera e Segurit

Porta e Segurit

Po kështu, muri ruan dy kulla. të Mayorazgo o del Homenaje ruan një kambanare që i përket një kapele të zhdukur dhe ju ofron pamje të mrekullueshme të grykës së lumit Barbate. Nga ana e saj, Kulla Corredera shërbeu për të monitoruar dhe gjithashtu për të komunikuar me të medina sidonia përmes shenjave.

Kalaja e Vejer de la Frontera

Isshtë simboli tjetër i madh i qytetit të Cadiz. Ndërtimi i tij daton nga shekulli i XNUMX-të dhe dominon qytetin nga pjesa e tij më e lartë. Përbëhet nga dy patio, kryesore dhe krahët, si dhe mure të cerneluara dhe një derë patkoi të përshtatur nga një alfiz. Në shekullin e XNUMX-të ai shërbeu si një rezidencë për në Duka i Medinës Sidonia, zot i Vejerit.

Kisha e Shpëtimtarit Hyjnor

Shtë një tempull me plan bazilikë, i ndërtuar ndoshta mbi mbetjet e një xhamie të vjetër. Wasshtë ndërtuar midis shekujve XIV dhe XVI kështu që ka një pjesë të Stili gotik Mudejar dhe nje tjeter vonë-gotik. Në anijet e saj anësore mund të shihni tre kapela. Por në brendësi altari i lartë, puna e skulptorit Imazhi i mbajtësit të vendosjes së Francisco Villegas dhe e bërë në shekullin e shtatëmbëdhjetë.

Hermitaja e Zojës së Olivës

Ajo u ndërtua gjithashtu në mbetjet e një tempulli tjetër, në këtë rast një vetmitar Visigoth. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të dhe shquhet për fasadën e saj të zbardhur, një tipar i përbashkët për pothuajse të gjithë qytetin. Siç sugjeron emri i saj, ajo strehon një gdhendje e Virgjëreshës së Ullirit, shenjt mbrojtës i Vejerit.

Manastiri i Murgeshave Konceptuese

E themeluar në shekullin e XNUMX-të nga Don Juan de Amaya si një vend varrimi për të dhe gruan e tij, ajo shquhet për fasadën e saj të Rilindjes, kupolën që kurorëzon altarin e saj kryesor dhe kriptoret e harkuara ku pushojnë themeluesit e saj. Aktualisht, ajo është selia e Muzeu i Doganave dhe Traditave të Vejerit.

Hermitaja e Zojës së Olivës

Vetmia e Zojës së Olivës

Shtëpia e Mayorazgo

Bashkangjitur në kullën me të njëjtin emër për të cilën ju kemi thënë tashmë, është një shtëpi feudali e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ju mund të vizitoni dy oborret e saj të brendshme, por mbani në mend se ajo është e banuar, kështu që është më mirë që të kërkoni leje për ta bërë këtë.

Pallati i Markezit të Tamarón

Ajo është gjithashtu një shtëpi feudali e shekullit të XNUMX-të, por në rastin e saj ngjitur me harkun Segur. Megjithatë, kjo ju ofron një tërheqje tjetër: ajo strehon Muzeu Historik dhe Arkeologjik i Vejerit. Ai përbëhet nga trembëdhjetë dhoma, tetë prej të cilave janë për objekte arkeologjike të gjetura në afërsi të qytetit, ndërsa tre janë për arte figurative.

Plaza de España, qendra nervore e Vejer de la Frontera

Ekzistenca e tij daton që nga shekulli i XNUMX-të, kur qyteti la la mbylljen e tij me mure. Tashmë në shekullin e njëzetë një e bukur Shatërvani i pllakave Seviliane. Njihet gjithashtu si "Plaza de los Pescaitos".

Mullinjtë e erës

Do të tërheqë vëmendjen tuaj për të gjetur disa mullinj me erë në qendrën urbane të Vejerit. Për shkak të forcës që ka në zonë, ato janë Stili Kartagjenas, më të fortë se ato tipike të La Mancha.

Ujësjellësi i Santa Lucia

E ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, ajo është e vendosur në Bërthama rurale e Santa Lucía, shpalli Monument Natyror për bimësinë e tij të harlisur, rezultat i bollëkut të ujit në atë zonë.

Sheshi Spanjë

Plaza de España

Rrethinat e Vejer de la Frontera

Qyteti i Cadiz gjithashtu ju ofron një ambient të bukur. Ajo është e përbërë nga Parku Natyror La Breña dhe Marismas del Barbate, me zona të tilla si mali Quebradas ose Peña Cortada, të lartpërmendurat Bërthama rurale e Santa Lucía dhe Pranvera La Muela.

Por, nëse preferoni plazhin, Vejer gjithashtu e ofron atë. Konkretisht dy, atë të Manguetës, shpalli një zonë të mbrojtur, dhe atë të El Palmar, ku mund të shihni edhe një kullë vrojtimi bregdetare të vjetër.

Kur është më mirë të udhëtosh në Vejer de la Frontera

Qyteti i Cadiz ndodhet rreth dyqind metra mbi nivelin e detit. Paraqet a klimë e butë, me dimra të këndshëm edhe pse me më shumë shi se verat. Nga ana e tyre, këto të fundit janë të nxehta por jo mbytëse.

Në përgjithësi, është një klimë shumë e këndshme. Bezdi e vetme që mund të gjeni është Era Levante, e cila ndonjëherë fryn për disa ditë. Në çdo rast, kohët më të mira për të vizituar qytetin janë pranverë dhe verë. Për më tepër, festivalet kryesore të Vejerit zhvillohen në ato periudha: Panairi i Pranverës dhe Mbrëmja e Zojës së Ullirit.

Si të shkoni në Vejer de la Frontera

Fshati ndodhet rreth pesëdhjetë e pesë kilometra larg Cádiz tashmë rreth njëqind e gjashtëdhjetë të Sevilla. Nga të dy qytetet që keni AUTOBUSES që ndalojnë në Vejer. Por, nëse preferoni të udhëtoni me makinën tuaj, rruga që duhet të merrni është ajo A-48 dhe të marrë dalja 36.

Plazhi El Palmar

Plazhi El Palmar

Nëse udhëtoni nga larg, keni një aeroport en Jerez de la Frontera me fluturime të rregullta drejt Madridit dhe Barcelonës. Në mënyrë të ngjashme, linjat hekurudhore kanë stacione në Cádiz dhe në të tijën Jerez.

Në përfundim, Peshon de la Frontera Isshtë një qytet i bukur i bardhë në provincën e Cádiz. Ju ofron një ambient të mrekullueshëm natyror dhe shumë monumente. Nëse gjithë kësaj i shtoni karakterin e gëzueshëm dhe miqësor të njerëzve të saj, keni të gjitha arsyet për ta vizituar.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*