Velez de Benaudalla

Velez de Benaudalla

Qyteti i bukur i Velez de Benaudalla ndodhet në jug të Granada, në rrugën që lidh këtë qytet me Motril dhe bregdeti i krahinës. Prandaj, ndodhet në ultësirën e fundit të Alpujarra Granada, në një fushë të lagur nga lumi Guadalfeo.

Këtij mjedisi të mrekullueshëm natyror, për të cilin do të flasim më poshtë, i shtohet një histori e gjatë që i zhyt rrënjët në E kaluara andaluziane. Nga kjo kohë, meqë ra fjala, ka ruajtur një pastë të shijshme që ju këshillojmë ta provoni dhe për të cilën do të flasim, por, kryesisht, monumente të ndryshme. Ne do të flasim për të gjitha këto dhe shumë më tepër në këtë artikull për Vélez de Benaudalla.

Natyra e Vélez de Benaudalla

Rezervuari i Rregullave

Pamje e rezervuarit të rregullave

Siç ju thamë sapo ju, fusha ku ndodhet ky qytet i Granadës laget nga Lumi Guadalfeo, e cila, për më tepër, ka krijuar një fyt imponues përreth. Me gjarpërime dhe shtufë karstikë ju ofron edhe prerje vertikale spektakolare në shkëmbinj.

Por kjo nuk është e vetmja mrekulli natyrore që mund të vizitoni në këtë zonë. Një pjesë e mirë e zonës komunale të saj përbëhet nga Sierra de Lujar, e cila shquhet, pikërisht, për relievin karstik unik. Ajo ka gjithashtu kanione mbresëlënëse dhe, mbi të gjitha, një pasuri të madhe flore dhe faune.

Në të parën mund të gjeni pyje pishe dhe dushku, si dhe lloje të ndryshme shkurresh. Midis tyre, gjiri, dëllinja, mastika apo roza. Por zona është përdorur edhe për instalime bujqësore të ullinjve, bajameve dhe vreshtave. Për sa i përket faunës, është një tokë e banuar nga shpendë grabitqarë si shqiponja e artë ose skifter dhe nga gjitarë si derri i egër ose dhia e malit.

Siç mund ta keni menduar, ju keni të bukur shtigje shëtitjeje nga komuna e Vélez de Benaudalla. mes tyre, ai i Torkasve, e cila është rrethore, ka një gjatësi prej pesë kilometrash dhe një vështirësi të ulët. Ju gjithashtu mund të shijoni atë të Haza del Señor ose Sendero de las Minas, e cila është më e ndërlikuar, pasi mat njëzet kilometra dhe udhëton nëpër vende më të vështira.

Gjithashtu, ju mund të bëni rruga e Fuente del Algarrobo, e cila fillon nga Plaza de la Constitución de Vélez dhe kalon përmes burimit dhe luginës që i jep emrin. Ose, më në fund, ai që ju çon në Vados Tajo, pikërisht, prerjet spektakolare në shkëmb që formojnë lumin Guadalfeo, disa deri në njëqind metra të lartë. Dhe gjithashtu udhëton nëpër malet Chaparral dhe Escalate. Gjithashtu, nëse ju pëlqen speleologjiJu keni vende të mrekullueshme në këtë zonë. Për shembull, shpella e Barranco de Iñate, me më shumë se një kilometër e gjysmë në gjatësi, ose humnerë e rrumbullakët, me rreth shtatëdhjetë e pesë metra thellësi.

Nga ana tjetër, mes komunave Vélez dhe Órgiva keni imponimin Rezervuari i Rregullave. Grumbullon ujërat e shpatit jugor të Sierra Nevada. Nëse ju pëlqen peshkimi, mund ta praktikoni në të, por jo të laheni. Në çdo rast, ajo formon një peizazh spektakolar.

Me pak fjalë, rrethinat e Vélez de Benaudalla janë të mrekullueshme. Por jo më pak është qyteti, me të Lagje e vjetër, i formuar nga rrugë me planimetri arabe me një bukuri të veçantë. Ndër këto, ato të Almendros, San Silvestre apo Parradas. Po kështu, qyteti i Granadës ka disa monumente. Ne ju tregojmë ato më të rëndësishmet.

Kalaja e Ulloas

Rruga Velez de Benaudalla

Rruga tipike e Vélez de Benaudalla

Ndodhet, pikërisht, në Lagjen Arabe, mbi një kep që dominon popullsinë. Besohet se është ndërtuar me urdhër të Don Juan de Ulloa, zoti i qytetit në fund të shekullit të XNUMX-të. Megjithatë, gjithçka tregon se më parë në vendin që përdorej për ndërtim ka qenë një kështjellë myslimane.

Ishte një bastion që përfundoi në gërmadha pas dëbimit të maurëve dhe, më vonë, me pushtimin francez. Prandaj, është ruajtur vetëm prej tij një kullë me shtatë anë të çrregullta. Ky ka një planimetri gjashtëkëndore dhe zë një sipërfaqe prej gati dyqind e pesëdhjetë metra katrorë. Po kështu, lartësia e harqeve të tij është rreth pesëmbëdhjetë metra dhe ka dy kate me disa dhoma secila. Më në fund, një tarracë kurorëzon ndërtesën.

Pasi u restaurua nga Këshilli Bashkiak, sot strehon Qendra Lokale e Interpretimit të Trashëgimisë. Mund ta vizitoni çdo të premte në korrik dhe gusht nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX të mëngjesit dhe nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX pasdite.

Kisha e Zojës së Rruzares

Kisha e Velez de Benaudalla

Kisha e Zojës së Rruzares

Në Plaza de la Constitución të lartpërmendur do të gjeni këtë tempull të ndërtuar në shekullin e XNUMX-të në krye të një të mëparshmi në stilin Mudejar që u shkatërrua nga zjarri. Ai ishte planifikuar nga askush tjetër përveç arkitektit të famshëm Ventura Rodriguez, krijuesi, ndër shumë ndërtesa të tjera, i Pallatit Liria në Madrid dhe i fasadës së Katedrales Santa María la Real në Pamplona.

Prandaj, kisha e Nuestra Señora del Rosario është e faturës neoklasike, me thjeshtësinë dhe elegancën e formave të natyrshme për këtë stil. Megjithatë, ajo paraqet një kuriozitet të jashtëm: kulla ndodhet në qendër të fasadës. Në këtë ka një orë, por më e pasur është pjesa e brendshme e tempullit. Në të dallohen disa altare po aq neoklasike, kolonat e rendit toskan dhe një figurë e konceptimit të papërlyer për shkak të shkollës së Granadës së Pedro Anastasio Bocanegra.

Kopshti Nasrid, një tjetër nga xhevahiret e Vélez de Benaudalla

Kopsht botanik

Detaje e një kopshti botanik

të listuara si Kopshti Historik në pasuritë me interes kulturor të Junta de Andalucía, kjo mrekulli natyrore ende ruan strukturën e pemishteve nga periudha Nasride. Njihet edhe si Kopshti i shqisave për sasinë e aromave dhe ngjyrave që përmban. Ai është i strukturuar në dy pjesë rreth ujit, boshtit qendror të vendit.

Kjo vjen përmes një hendek nga Shëtitja e Lindjes së Krishtit, ku ka tre burime. Por, përveç ujitjes së pemishteve, ai me rrjedhën e tij i jep harmoni e zë të tërës dhe e zbukuron me shatërvanë. Për sa u përket dy pjesëve që përmendëm, e para është një shtëpi që zhvillohet në tre trupa rreth një oborri qendror dhe e dyta është vetë kopshti.

Lidhur me këtë, ai përbëhet nga tre pemishte dhe disa zona kopshtesh në të cilat gjenden bimë aromatike dhe zbukuruese, pemë frutore dhe produkte kopshtarie. Madje ka një kopsht vertikal plot me shpella të vogla. Gjithashtu, në qendër të kompleksit mund të shihni një mulli të vjetër. Me pak fjalë, është një nga mrekullitë që ju ofron Vélez de Benaudalla.

Çfarë duhet parë në komunën e Velezit

Lagos

Pamje ajrore e qytetit të Lagos

Nëse rrethinat natyrore të qytetit të Granadës dhe monumentet që ai strehon janë të bukura, qytetet e vogla në zonën e tij komunale ia vlen të vizitohen gjithashtu. Duke e lënë Vélez-in në rrugën që shkon nga Bailén në Motril, do t'ju duket interesante Muzeu i Naftës, ku do të mësoni gjithçka që lidhet me kultivimin e tij dhe kulturën e lashtë që e ka shoqëruar.

Ekspozita ka një zonë ekspozimi, një zonë tjetër trashëgimie, një sallë konferencash dhe një dyqan ku mund të blini të ashtuquajturin "ari të lëngshëm" të zonës. Në të do të shihni makinat që janë përdorur në të kaluarën për shtypjen e vajit dhe shumë vegla të tjera kurioze. Objekti ka orar dimëror dhe orar veror.

E para është nga ora 10 deri në 14 dhe nga ora 16:19 deri në 10:14, ndërsa e dyta është gjithashtu nga ora 17:20 deri në 10:13.30 dhe nga ora 11:13 deri në 8:18. Në të dyja rastet zbatohet nga e hëna në të premte. Të shtunave hapet nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX dhe të dielave (vetëm në dimër) nga ora XNUMX:XNUMX deri në XNUMX:XNUMX. Për sa i përket tarifave, hyrja është falas. Por, nëse doni të shijoni aktivitete të shtuara si shijimi i vajit, ato variojnë nga XNUMX deri në XNUMX euro.

Nga ana tjetër, në komunën e Vélez de Benaudalla keni qytetin e bukur të Lagos, një qytet i vjetër minerar që i përgjigjet karakteristikave të të gjitha qyteteve të Alpujarra Granada. Ajo është e rregulluar në rrugë të ngushta të përshtatura nga shtëpi të bardha të zbukuruara me një bollëk lulesh. Edhe më unik është fshati i Gorgoraça, meqenëse përbëhet nga disa shtëpi fermash të shpërndara, ndërtimi i të cilave daton nga shekulli i XNUMX-të dhe që i kushtoheshin blegtorisë dhe bujqësisë.

Gastronomia e qytetit të Granadës

merak me kopër

Një pjatë me zierje të shijshme me kopër

Ne e përfundojmë turneun tonë të asaj që duhet të shohim dhe të bëjmë në Vélez de Beanudalla duke folur për gastronominë e saj të shijshme. Ne ju kemi përmendur tashmë rëndësia e naftës që prodhohet në zonë, por tani duam t'ju tregojmë disa enët tipike.

Ndër to veçohet merak me kopër, një lloj zierje që përmban, përveç kësaj bime, fasule dhe pjesë të derrit si chorizo. Është gjithashtu tradicionale patëllxhanë, një recetë me origjinë arabe. Ka perime të ndryshme, merluc të grirë, qepë, vaj ulliri dhe ullinj të zinj dhe shërbehet i ftohtë. Jo më pak e shijshme është fritillo, e cila përgatitet me mish dhe mëlçi viçi ose derri, piper, qepë dhe domate, të gjitha, siç tregon emri, të skuqura.

Gjithashtu, ju mund të shijoni dhi foshnje e gatuar me hudhër, thërrime dhe kërmijtë. Sa për salcat, ato tipike mbipërdorim, e cila bëhet me hudhër, vaj ulliri, majdanoz dhe përbërës të tjerë. Së fundi, nëse ju pëlqejnë pastat, ju këshillojmë të shijoni disa të shijshme pestiños ose disa jo më pak të hollë donuts.

Si përfundim, ne ju kemi treguar më të mirën që mund të shihni dhe bëni Velez de Benaudalla, një nga fshatrat më të bukur në Alpujarra. Por nuk mund të përfundojmë pa ju këshilluar që duke qenë se jeni në zonë duhet ta vizitoni edhe ju Granada, kryeqyteti i provincës, një qytet sa i bukur aq edhe plot legjenda.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*