Pikat kryesore në Gotland

 

Ishulli Gotland

Ka ishuj të bukur në të gjithë botën, por disa janë thesare të vërteta. Është rasti i Ishulli Gotland, Suedi, ishulli më i madh në Detin Baltik dhe një destinacion super popullor turistik në atë vend të Evropës Veriore.

Le të shohim sot, në Actualidad Viajes, Tërheqjet e Gotland, kështu që ju mund të organizoni udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Gotlands

Pamje të Gotland

 

Siç thamë, është një ishull në Detin Baltik, i cili Ka pothuajse 3 mijë kilometra katrorë sipërfaqe, gjë që e bën atë ishullin më të madh atje. Është në të njëjtën kohë një provincë suedeze, ajo me më pak banorë, por qyteti i vjetër simpatik Visby, qyteti i tij kryesor, është një sit i Trashëgimisë Botërored që nga viti 1995.

Gotlands është 90 kilometra nga bregu suedez dhe më pak se 200 nga Letonia. Është një ishull gëlqeror, pa male, por me disa shkëmbinj vërtet mbresëlënës. Ka peizazhe të thata, në veri dhe në jug, por zemra e tij është pjellore, gjë që e ndihmon ishullin në diversitetin e madh të florës dhe faunës.

Turizmi Gotland

rrugët Gotland

Turizmi është bërë një industri e madhe në të gjithë Suedinë. Në fakt, sipas vetë suedezëve, sot tejkalon atë që fitohet në eksportin e kombinuar të hekurit, çelikut dhe makinave suedeze. Mbresëlënës!

Industria e turizmit në Suedi nuk ndalet së rrituri dhe ofrimi i punësimit, megjithëse sfida më e madhe është ta bëjmë atë një industri të qëndrueshme për mjedisin. Dhe kjo temë është konsideruar shumë në lidhje me Gotland.

kishat në Visby, Gotland

Por çfarë Tërheqjet e Gotland mund te rekomandojme? E vërteta është se ishulli duhet t'u ofrojë vizitorëve të tij një bregdet nga një botë tjetër, gati 800 kilometra bukuri natyrore, një qytet i Trashëgimisë Botërore siç është Visby, 92 kisha mesjetare nga shekulli i XNUMX-të deri në shekullin e XNUMX-të, dhe duke qenë lokacioni i xhirimeve të një seriali të njohur që u pa në shumë pjesë të botës, Pipi Çorape gjate.

Rrugët mesjetare në Visby, Gotland

Le të fillojmë me Visby dhe hijeshitë e saj. Në 1995 Vissby u shtua në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe për arsye të mirë. Është një qytet i fortifikuarnjë shumë i ruajtur, më i miri në Evropën Veriore. Midis shekujve XNUMX dhe XNUMX ajo dinte të ishte qendra e Lidhjes Hanseatike, një federatë tregtare dhe mbrojtjeje e komuniteteve tregtare gjermane në Balltik.

Visby është e bukur, me shumë ndërtesa të vjetra dhe simpatik, rrugë me kalldrëm, porta, mure dhe kulla kudo, duke u shtrirë për 3 kilometra e gjysmë. Të muri mesjetar ai mbyll qendrën e qytetit dhe fillimisht e mbronte atë nga armiqtë e huaj dhe nga sulmuesit suedezë gjithashtu.

Muret e Visbit

Në rrugët e saj ka më shumë se 200 ndërtesa dhe shtëpi të vjetra banimi dhe ju mund të vizitoni Muzeu Gotland Fornsalen me gjetjet më të rëndësishme arkeologjike, edhe vikingët (monedha, byzylykë, vathë, të gjitha argjendi). Dhe siç ju thashë, ka gjithashtu shumë kisha të vjetra:

  • rrënojat e  Sankat Maria Domkyrka, një kishë e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të, fillimi i shekullit të XNUMX-të, bashkëjeton sot me versionin e saj më të ri, me kulla dhe kube baroke. Ka dritare shumëngjyrëshe dhe të bukura me njolla dhe dysheme të dekoruara dhe sot, një katedrale, përdoret për koncerte verore.
  • mesjetare Shën Karins, dikur një kishë imponuese, e cila në dimër ka një shesh patinazhi në akull.
  • Rrënojat e dikurshme të bukura dhe madhështore Shën Nikolla, ndërtuar në vitin 1230 nga murgjit domenikanë…

të tjerët Tërheqjet e Gotland mund të lidhet me një seri të quajtur Pipi Lonstocking. Ju mund të mos e dini, por është shumë popullor këtu dhe është filmuar në këto peizazhe: në rrugët e Visby, në Kneppbyn Resort dhe në Fiskargränd. Duke kërkuar në zyrën turistike lokale që ju japin Harta falas me të gjitha vendndodhjet e serisë.

Pipi Çorape gjate

Por përtej kësaj peisazhe natyrore të ishullit janë të bukura, pothuajse mistike. Në muajt e verës kopshtet e saj mbushen me trëndafila, në vazot e shtëpive por edhe në Kopsht botanik dy hektarë e gjysmë daton nga viti 1855. Një bukuri. Ai përmban gjithashtu pemë dhe bimë ekzotike që dinë të përfitojnë nga klima e butë e ishullit. Nuk ka tarifë hyrje për të shijuar kopshtin.

Visby gjithashtu ka plazhe, në qendër ka një skelë për larje dhe në një rreze prej pesë kilometrash ka edhe katër plazhe të tjera. Nëse dëshironi të shkoni edhe më tej, mund të vizitoni populloren Plazhi Tofta, rreth 20 kilometra në jug. Edhe pse Gotland është një ishull i madh, në realitet distancat nuk janë të gjata sepse toka është pothuajse e sheshtë dhe ju mund të bëni me siguri turne me biçikletë.

plazhet në Gotland

Aty në qendër të qytetit shumë restorante dhe kafeneËshtë e rekomanduar, të ndaloni në shëtitjet tuaja dhe thjesht të shijoni ritmin e qytetit: Själsö, Café Amalia, Ett rum för resande dhe S:t Hans, për shembull. Mendoni se tokat pjellore të qendrës së ishullit ofrojnë përbërës të freskët dhe të shijshëm, kështu që ndalimi në një nga këto vende do t'ju japë një shije të gastronomia lokale, me shumë tartufi në menutë e tyre, për shembull, por edhe mish qengji, salmon dhe birra të mira.

Në mes Tërheqjet e Gotland Nuk mund të mos përmendim pamjet e paharrueshme që na ofrojnë peizazhet e saj. Prandaj, është gjithmonë një ide e mirë të bëni një shëtitje. ju mund të bëni një shëtitje në Högklin, rreth shtatë kilometra në jug të Visby. Nga atje do të keni pamje të mrekullueshme të qytetit, por edhe hapat tuaj do t'ju çojnë nëpër Rezerva Södra Hällarna, me të pjerrët dhe të lartë shkëmbinj dhe shpella, plazhe shkëmbore dhe pyje dredhkë. Këtu funksiononte dikur një stacion ushtarak dhe pamjet janë diçka nga një botë tjetër.

Në fund, disa informacione të tjera: Visby eksplorohet lehtësisht në këmbë, është shumë e lehtë të kthehesh. Ekziston edhe një sistem transporti publik i përbërë nga autobuss që lëvizin rreth qendrës dhe rreth ishullit. Ju mund të blini bileta nga 24 deri në 72 orë. Siç mund ta imagjinoni, përdorimi i biçikletave rekomandohet shumë sepse është plot me shtigje biçikletash. Në zonën qendrore të qytetit ka dy dyqane për biçikleta me qira.

Sodra Hallarna

Idealja është të lëvizësh nëpër ishull, jo vetëm të qëndrosh në Visby. Do të shihni se ka shumë për të zbuluar dhe prandaj ju këshilloj t'i kushtoni vëmendje tabelave që shfaqen të shkruara me dorë kudo, në anë të rrugëve. Ata tregojnë se ku ka tregje të fshehura pleshtash apo kafeteri apo dyqane të vogla.

Cfare lloji akomodimet a ka në ishull? Si atje hotele të llojeve të ndryshme dhe B dhe B 15 minuta nga qendra. Disa kilometra larg keni edhe një Zonë kampingu me 5 yje, Kneippbyn Resort, me një park ujor, kabina, apartamente dhe një hotel, si dhe një zonë kampingu.

Gotlands

Kur duhet të vizitoni Gotland? Çdo sezon ka të vetinOse: nëse shkoni në dimër, rreth këtyre datave, mund të shijoni tregjet e Krishtlindjeve, me shumë erë dhe borë. Nëse shkoni në vjeshtë, oqeani është ende disi i ngrohtë dhe nuk ka turma dhe shumë hotele dhe restorante mbeten të hapura. Në verë është sezoni i lartë, me shumë vizitorë dhe çdo gjë të zënë. Dhe në pranverë? Epo, turistët nuk kanë ardhur akoma, kumbullat kanë lulëzuar dhe pyjet e dredhkës po ashtu. Le të themi se Gotland vibron me ngjyra.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*