Vende nëpër botë për të festuar Ditën e Shën Patrikut

El Dita e Shën Patrikut ajo festohet në të gjithë botën në 17 Mars. Isshtë modeli i Irlandës, por është e vërtetë që ka irlandezë në të gjithë botën, dhe se një festë si kjo, plot ngjyra jeshile dhe birrë, festohet në gjithnjë e më shumë vende. Sidoqoftë, fillimi i këtij festivali ka qenë fetar, për të përkujtuar vdekjen e Shën Patrikut, i cili vdiq në 461.

Shën Patriku ishte një misionar, i konsideruar si pioneri në sjelljen e Krishterimit në Irlandë. Me kalimin e kohës ajo është bërë modeli i Irlandës, dhe 17 Marsi është tashmë një festë Ata festojnë në të gjithë ishullin, veçanërisht në kryeqytetin, Dublin, i cili ka disa ditë festimesh dhe pret gjithnjë e më shumë vizitorë në kërkim të argëtimit në këto ditë kushtuar Shën Patrikut.

Dublin, Irlandë

Festivali i Shën Patrikut është tashmë një institucion në Irlandë dhe në kryeqytetin e tij, Dublin, ai festohet si askund tjetër. Për ditë me radhë, rrugët dhe njerëzit vishen jeshile smerald tipike e Shën Patrikut, me kapele disi qesharake që përzihen në turmë sepse të gjithë i veshin. Një nga vendet më të ngarkuara pa dyshim do të jetë Temple Bar, rruga e pub-it në parim, megjithëse jemi të sigurt që do të gjejmë shumë të tjerë rreth qytetit. Përveç shijimit të Guinness, ne mund të shijojmë parada dhe ngjarje shumëngjyrëshe dhe argëtim në rrugë.

Kilkenny, Irlandë

Nëse jeni një dashamirës i të gjitha llojeve të muzikës, por veçanërisht tradicionale ose irlandeze, vendi juaj për të festuar Saint Patrick është Kilkenny. Në këtë qytet irlandez ata festojnë ditën e mbrojtësit të tyre me shumë ngjarje muzikore. Koncerte të drejtpërdrejta, muzikë në pub dhe punëtori për të mësuar pak më shumë rreth traditës së muzikës irlandeze, të gjitha të lara, natyrisht, me birrë irlandeze dhe uiski në pub-et e saj.

Limerick, Irlandë

Nëse ju pëlqen të vendosni baste, ju keni një mënyrë shumë ndryshe për të festuar Saint Patrick në një qytet tjetër në Irlandë, larg ngutjes dhe zhurmës së kryeqytetit. Në Limerick ata janë të përkushtuar për të gara me kuaj për të shijuar këtë festë kombëtare. Midis të Shtunës dhe të Dielës mbahen shtatë gara çdo ditë. Pa dyshim, një mënyrë më origjinale për të festuar Saint Patrick.

Nju Jork, SHBA

Jashtë Irlandës, ne e dimë se atje ku ata e kanë marrë seriozisht këtë festë për vite me radhë është në Shtetet e Bashkuara, ku ka shumë Emigrantë irlandezë. Në New York ata kryejnë parada shumëngjyrëshe për të festuar këtë ditë, dhe ata gjithashtu kanë një traditë argëtuese dhe kurioze që duhet ta marrim parasysh në mënyrë që të mos marrim më shumë se një frikë. Ata që nuk janë të veshur me jeshile, do të marrin një majë nga kushdo, kështu që është një ditë e mirë për të nxjerrë ato rroba jeshile që kemi në dollap.

Boston, Shtetet e Bashkuara

Megjithëse partia që shkon nëpër botë me paradat e saj sot është New York, në Shtetet e Bashkuara thuhet se i pari që e festoi Ata ishin nga Bostoni, dhe për këtë arsye është gjithashtu një vend i mirë për të shijuar Ditën e Shën Patrikut. Një qytet që gjithashtu e merr këtë festë si një traditë autentike me të cilën ata identifikohen, duke marrë gajdet dhe kostumet tipike irlandeze në rrugë për një ditë. Parada, ahengje dhe bare ku pirja e birrës është gjëja më tipike atë ditë.

Çikago, Shtetet e Bashkuara

Çikago nuk ka paradat më të mëdha, por bën diçka për të parë. Çdo vit në këtë Ditë të Shën Patrikut, ngjyros ujin e lumit me një ngjyrë jeshile smeraldi, për nder të shenjtorit. Pa dyshim që është një shfaqje ndryshe dhe shumë qesharake.

Mynih, Gjermani

Megjithëse Oktoberfest i tij është shumë më i famshëm në Mynih, e vërteta është se gjermanët nuk e humbin mundësinë për të festuar një festë në të cilën pija bëhet protagonist. Kështu që edhe unë në këtë qytet e di ata kryejnë parada me tuba dhe Guinness në bare.

Shën Patriku në Spanjë

Në vendin tonë nuk ka aq shumë traditë të Shën Patrikut, dhe kjo është arsyeja pse është një festival që nuk festohet kudo, aq më pak po flasim për një festë. Sidoqoftë, ka gjithnjë e më shumë bare dhe bare në të cilat gjatë fundjavës që përkon me festën ka të gjitha llojet e kapelave të gjelbërta dhe ju mund të shijoni një Guinness. Në qytetet e mëdha ka padyshim shumë vende për të festuar këtë festival, ku ka lotari dhe zbukurohen hapësira të gjelbërta. Edhe pse nuk është një traditë shumë e ndjekur, ajo po bëhet një parti tjetër që ne e marrim nga vendet e tjera për të pasur edhe një herë për të festuar.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*