Vende thelbësore për t'u parë në Bordeaux

Pallati Rohan

Zgjidhni vende thelbësore për të parë në Bordo Nuk është një detyrë e lehtë. Ky qytet francez ka kataloguar më shumë se 350 monumente, gjë që e bën atë të dytin me trashëgiminë më të madhe artistike në vend, vetëm pas Paris.

Quhet "Perla e Akuitanisë" për të qenë kryeqyteti i këtij rajoni dhe i prefekturës së Gironde, qyteti i Bordeaux është i njohur edhe për vreshtat që e rrethojnë Por, mbi të gjitha, ajo është e zhytur në histori, pasi u themelua në shekullin III para Krishtit me emrin Burdigala. Tashmë në kohën romake ishte kryeqyteti i Galia Aquitaine, megjithëse shkëlqimi i saj i madh erdhi në shekullin e XNUMX-të. Pikërisht qendra e saj historike, e njohur si Porti i Hënës dhe të listuara si Trashëgimia Botërore, ka shumë ndërtesa neoklasike të këtij shekulli. Por, nëse doni të dini vendet thelbësore për të parë në Bordeaux, ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Katedralja Bordeaux dhe monumente të tjera fetare

Katedralja e Bordosë

Katedralja e Shën Andreas, një nga vendet thelbësore për t'u parë në Bordeaux

La Katedralja e Shën Andreas Është ndërtimi më i rëndësishëm fetar në qytetin galik. Ajo u ndërtua në shekullin e XNUMX-të pas kanuneve romane. Megjithatë, reformat e mëvonshme i dhanë asaj stilin aktual, që është gotik angevin. Ka planimetri kryq latin dhe dimensione mbresëlënëse, 124 metra i gjatë.

Përjashtuar për të ju keni jo më pak mbresëlënëse Kulla Pey-Berland, e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të si një kullë kambanore. Arsyeja e ndërtimit të tij veç e veç ishte për të mbrojtur tempullin nga dridhjet e prodhuara nga këmbanat. Mund të ngjiteni në majë të saj. Kushton vetëm gjashtë euro dhe ju ofron pamje të mrekullueshme të qytetit.

Nga ana tjetër, jo më pak spektakolar është Bazilika e Shën Michelit, i ngritur midis shekujve XNUMX dhe XNUMX në stil gotik i ndezur. Si në rastin e mëparshëm, kambanorja është e përjashtuar dhe befason me lartësinë e saj prej 114 metrash. Por brendësia e saj mban një tjetër surprizë të këndshme për ju. ka një të mrekullueshme kuti organesh Stili i Louis XV i ndërtuar nga Audebert y cessy që strehojnë instrumente të krijuara nga organisti prestigjioz micot.

Së fundi, mes tempujve të shumtë që ka Bordeaux, ju këshillojmë të vizitoni edhe dy të tjerë. E para është bazilika e San Severino, ndërtimi i të cilit daton në shekullin e XNUMX-të, megjithëse ka pësuar edhe reforma të shumta. Në fakt, fasada e saj është neo-romane, ndërsa portali në jug është gotik. Gjithashtu, brenda duhet të shikoni altarin, të zbukuruar me relieve mesjetare dhe, mbi të gjitha, në Kapela e Zojës së Trëndafilave, me altaret e tij të çmuara alabastri.

Nga ana e saj, e dyta është Abacia e Kryqit të Shenjtë. Është një manastir i vjetër benediktin që u themelua rreth shekullit të XNUMX-të dhe prej të cilit ka mbetur kisha. Megjithatë, kjo u ndërtua në shekullin XI. përgjigjuni thirrjes santo-ingés romaneske të zhvillohet në atë krahinë të vjetër të Francë që përfshinte Bordo. Për sa i përket interierit, duhet t'i kushtoni vëmendje edhe organit të tij imponues që daton nga shekulli i XNUMX-të.

Plaza de la Bolsa dhe hapësira të tjera urbane

Sheshi i bursës

Plaza de la Bolsa dhe Espejo del Agua

Një nga vendet thelbësore për të parë në Bordeaux është Place de la Bourse. është e vjetra Sheshi Mbretëror dhe, në qendër të saj, ju mund të shihni një skulpturë e Tre Hirit. Por elementi më karakteristik i tij është i ashtuquajturi pasqyrë e ujit, një lloj akuiferi reflektues që është më i madhi në botë në llojin e tij dhe që, pikërisht, vepron si pasqyrë.

Megjithatë, ndërtesat që përbëjnë sheshin kanë më shumë vlerë artistike. Kryesisht, ka dy: të pallati i bursës, e cila aktualisht funksionon si Dhomë e Tregtisë, dhe Muzeu Kombëtar i Doganave. Të dyja janë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe janë vërtet neoklasike.

Por ky nuk është i vetmi shesh i mrekullueshëm që Bordeaux ju ofron. Të des Quincoces Është një nga më të mëdhenjtë nga të gjitha Evropë, me gati njëqind e tridhjetë mijë metra katrorë. Urbanizimi i saj u zhvillua në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe në pjesën qendrore të tij ka një monument i girondinëve vrarë gjatë Revolucioni Francez.

Gjithashtu, sheshi i parlamentit Ndodhet shume prane Burses dhe eshte i listuar si monument historik. Si ky, ai u urbanizua në shekullin e XNUMX-të dhe ndërtesat e tij janë neoklasike, edhe pse shatërvani qendror, puna e Louis-Michel Garros, u instalua njëqind vjet më vonë.

Së fundi, Rue Sainte-Catherine është arteria komerciale par excellence e Bordo. Është një rrugë këmbësore me pak më shumë se një kilometër e gjatë që lidh gjithashtu disa nga monumentet kryesore të qytetit.

Pallati Rohan dhe Teatri i Madh

Teatër i madh

Teatri i Madh Bordeaux

Ato janë dy nga vendet thelbësore për t'u parë në Bordeaux si për rëndësinë e tyre historike ashtu edhe për vlerën e tyre monumentale. Ai pallati rohan Është selia e Bashkisë dhe është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Përsëri, ajo plotëson kanonet e neoklasicizmit dhe ishte vepër e arkitektit Richard Bonfin. Elementë të spikatur janë shkallët dhe kopshti i saj, ky i fundit i rrethuar nga dy ndërtesa të tjera që, nga ana tjetër, strehojnë Muzeu i Arteve të Bukura.

Nga ana tjetër, Teatri i Madh Bordeaux Konsiderohet si një nga më të rëndësishmit në të gjitha Francë. Është ndërtuar gjithashtu në shekullin e XNUMX-të nga arkitekti i madh victor Louis. për stilin e tij, kujton një tempull klasik, me portikun e tij prej dymbëdhjetë kolonash korintike dhe dymbëdhjetë statujat e tij në ballinë. Do të habiteni edhe nga përmasat e tij, pasi ka 88 metra gjatësi dhe 47 metra gjerësi.

Ura e Gurit, një tjetër nga vendet thelbësore për t'u parë në Bordeaux

Urë guri

Ura e famshme e gurit

Është ndoshta një nga stemat nga qyteti Aquitaine. Ajo u ndërtua në lumin Garonne me urdhër të Napoleon bonaparti në vitin 1810. Në fakt, e tij shtatëmbëdhjetë harqe kanë vlerë simbolike: është numri i shtuar në germat e emrit dhe mbiemrit të liderit francez.

Autorët e saj ishin inxhinierë charles deschamps y Jean-Baptiste Billaudel, të cilëve iu desh të përballeshin me probleme që rrjedhin nga rrymat e forta të lumit. Po kështu, disa medaljone të bardha të vendosura mbi tulla i bëjnë haraç perandorit. Por shfaqet edhe në disa pika stema e qytetit. Që nga viti 2002, ura është renditur si monument historik.

Porta Cailhau dhe të tjera të murit të vjetër

Porta Cailhau

Porta Cailhau, një tjetër nga vendet thelbësore për të parë në Bordeaux

Ne gjithashtu duhet të përfshijmë ndër vendet thelbësore për të parë në Bordeaux portat e murit të tij të vjetër. Ndër ato që ruan, do të flasim për tre. Të porta e aquitaine është ndërtuar deri në vitin 1753. Është në stilin neoklasik dhe bie në sy pedimenti trekëndor i tij me stemën e qytetit të gdhendur në qendër.

Më spektakolare është thirrja zile e madhe, e cila është mesjetare. Në fakt, ajo ishte kambanorja e Bashkisë së vjetër dhe përbëhet nga dy kulla dyzet metra dhe në mes të tyre një vrimë e gjerë ku ndodhet kambana e madhe.

Është gjithashtu në stilin mesjetar dhe gotik porta cailhau, me harkun qendror të gjerë me majë. Ajo u ndërtua për të përkujtuar fitoren e Karli VII në betejën e Fornovës. Si një anekdotë, do t'ju tregojmë se ky monark vdiq pasi goditi kokën në një derë shumë të ulët. Ndoshta kjo është arsyeja pse një figurë e tij dhe një shenjë i kujtojnë kalimtarit të ketë kujdes kur kalon nën arkitrarë. Gjithashtu, brenda keni një shenjë për shtretërit e luleve që ndërtoi qytetin mesjetar dhe veglat e tij.

Gjithashtu, Cailhau është porta për në Lagjja Sainte Pierre, një nga më të bukurat në Bordo, me rrugët e tij piktoreske. Pikërisht, në këtë është sheshi i parlamentit për të cilën ju thamë më parë. Por është gjithashtu një zonë baresh dhe restorantesh ku mund të rimbushni bateritë tuaja.

Qyteti i Verës, emblema e Bordosë moderne dhe muzeumeve të tjerë

Galeria e Arteve të Bukura

Muzeu i Arteve të Bukura në Bordeaux

Faqja që ne rekomandojmë më poshtë është shumë e ndryshme nga ato të mëparshme. Sepse është një ndërtesë moderne që strehon atë që është ndoshta muzeu më i rëndësishëm i verërave në botë. Ne kemi përmendur tashmë traditën e madhe të prodhimit të verës në zonën e Bordo, verërat e së cilës janë të famshme në të gjithë planetin.

Prandaj, pak vende janë kaq të përshtatshme për të instaluar këtë muze. Vetë ndërtesa është një vepër arti, me format e saj të rrumbullakosura që simuloni një dekantues. Por, me pamjen e saj me shirita, ajo i ngjan edhe një sforcim i zhurmshëm. Sa i përket muzeut, ai mbulon historinë e verës nga gjashtë mijë vjet më parë deri në ditët e sotme. Ka tre mijë metra katrorë sipërfaqe për ekspozim njëzet fusha me tematikë interaktive. Dhe, për të përfunduar vizitën tuaj, mund të shijoni një lëng mishi të mirë në këndvështrimin 35 metra të lartë. Imagjinoni pamjet.

Nga ana tjetër, ju keni shumë muze të tjerë interesantë në Bordo. Ne ju kemi përmendur tashmë kalimthi ai i arteve figurative, e cila strehon punon Rubens, Veronese, Titian, Delacroix, Picasso dhe piktorë të tjerë të mëdhenj. Ju kemi thënë edhe për Doganat Kombëtare. Por, përveç kësaj, ne ju këshillojmë të vizitoni Muzeu i Aquitaine, i cili gjurmon historinë e Bordo nga Antikiteti deri në ditët e sotme.

Si përfundim, ne ju kemi treguar vende thelbësore për të parë në Bordo. Por, logjikisht, ka shumë të tjerë në këtë qytet të bukur të Francë që e meritojnë vizitën tuaj. Për shembull, Sinagoga e Madhe, i ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe që është një nga më të mëdhenjtë në Evropë; Lagja Lescure, e gjithë kjo një xhevahir i Art Deco-s apo i çmuar Kopsht botanik. Gëzuar për të vizituar Bordo dhe shijoni gjithçka që ju ofron.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*