Vendet dhe vizitat kryesore në Victoria, Australi

Melbourne

Victoria është shteti i dytë më i vogël i Australisë pas Tasmanisë dhe ndodhet në bregdetin juglindor. Edhe pse është i vogël, ky shtet ka shumë për t'u ofruar vizitorëve të tij, veçanërisht për sa i përket plazhit dhe natyrës. Por në Victoria ka shumë më tepër, dhe është se në këtë rajon ne gjithashtu gjejmë qyteti i Melburnit, me argëtimet e saj urbane.

Siç kemi thënë, ka disa gjëra interesante në Rajoni Victoria, megjithëse duhet të theksojmë dy gjërat thelbësore që nuk duhet t'i humbasim kurrë. Njëri është qyteti i Melburnit, dhe tjetri njihet si 12 Apostujt, formacione shkëmbore në bregdetin që kanë shkuar nëpër botë, dhe që na kujtojnë Plazhin e Katedraleve të Lugos.

Qyteti i Melburnit

Melburnin natën

Ky është qyteti më i rëndësishëm në rajonin Victoria. Ndërsa do të kemi shumë hapësira natyrore për të shijuar, është gjithmonë mirë të bëjmë një ndalesë në një qytet të madh si Melburni. Brenda saj mund të gjejmë shumë argëtim. Shëtisni nëpër zonën bohem të St. Kilda dhe shijoni me tramvajin e saj, blini produkte të freskëta dhe lokale në tregjet lokale në ajër të hapur, vizitoni Muzeun e Melburnit ose Sallën e tij të Ekspozitave, shikoni ndeshje kriketesh ose futbolli të Ligës Australiane janë thjesht disa nga gjërat që mund të bëjmë në këtë qytet. Dhe më e mira nga të gjitha, është që nëse asfalti na lodh ose na mbingarkon, në distanca të shkurtra mund të gjejmë vreshta të mëdha, plazhe të natyrës së egër dhe hapësira natyrore. Ky është hijeshia e madhe e Australisë dhe qyteteve të saj.

Rruga e Madhe e Oqeanit dhe 12 Apostujt

Dymbëdhjetë apostuj

Ngarja nëpër Rrugën e Oqeanit të Madh na çon drejtpërdrejt në 12 Apostujt e pabesueshëm, formacione shkëmbore që rreth 20 milion vjet më parë ishin bashkangjitur në shkëmbinjtë e bregdetit, por që për shkak të erozionit të ujit dhe erës ishin duke u lodhur derisa u izoluan. Ka shumë për të bërë në këtë zonë, të tilla si shijimi i një shëtitje në plazh, ecja nëpër shkallët Gibson poshtë shkëmbit, ose mësimi i historive të mbytjeve të anijes. Ka edhe vende që ofrojnë udhëtime me helikopter për të parë formacionet e mrekullueshme shkëmbore që dalin në det nga afër. Një nga vendet më të mira për të shijuar natyrën ashtu siç është. Për më tepër, duhet të merret parasysh se shkëmbinjtë janë duke u shkatërruar në shkallën prej rreth dy centimetra çdo vit, kështu që do të vijë koha kur nuk do të ketë asnjë, kështu që ia vlen t'i shihni me gjithë shkëlqimin e tyre.

Jeta e egër në ishullin Phillip

Ishulli Phillip

Vetëm 90 minuta nga Melburni mund të zhytemi në Jeta e egër e ishullit Phillip. Një nga pikat kryesore është Parada e Penguinit, e cila ndodh çdo ditë. Turistët mund t'i afrohen plazhit të udhëhequr nga një roje parku për të parë pinguinët që ecin drejt plazhit në një numër të madh pas një dite të zënë me peshkim në det. Por jo vetëm kjo shfaqje tërheq qindra turistë, por në këtë ishull mund të vizitoni edhe Qendrën e Konservimit Koala ose fermën që është trashëgimi kulturore, e quajtur Farmill Heritage Churchill Farm, pranë Seal Rocks, ku mund të shihni një koloni të luanëve të detit. Plazhet e tij janë gjithashtu shumë të famshëm për të patur kushte të shkëlqyera për surfim, siç është i ashtuquajturi Plazhi Woolamai.

Të qetë duke jetuar në Gadishullin Mornington

Ky është një vend afër qytetit të Melburnit, kështu që mund të shihet në një turne duke filluar nga qyteti. Në Mornington mund të dimë se çfarë është jetë e relaksuar në këtë rajon të Australisëte. Pallate të mëdha historike, tregje lokale me produkte organike dhe cilësore, parqe, natyrë dhe shumë vreshta. Këtu varietetet e verërave janë ato të pinot noir dhe chardonnay. Një tërheqje tjetër që i afron njerëzit me këtë zonë janë llixhat dhe hapësirat e saj termike, kështu që oferta për relaksim është e plotë. Më në fund, është e mundur të shijosh shumë kurse golfi dhe një kafene në Portsea.

Zbuloni vreshtat e Luginës Yarra

Lugina Yarra

Nëse Lugina Yarra njihet për diçka, është për të pasur vreshta të mëdha që prodhojnë verëra me gaz dhe pinot noir, ndër varietete të tjera më pak të njohura. Një rajon ku gjëja më interesante padyshim do të shijojë një vizitë në kantinat e verës dhe vreshtat e bukura, të cilat ofrojnë një spektakël të pashembullt. Ka më shumë se 80 kantina të ndryshme atje, por është gjithashtu një vend ku ju mund të shijoni produkte të freskëta lokale, me fruta dhe perime me origjinë organike ose salmon dhe troftë. Dhe në zonë ka edhe birraria artizanale, duke e bërë atë vendin ideal për dashamirët e gastronomisë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*