Vendet më të mira turistike në Benidorm

Benidorm

Në bregun lindor të Gadishullit Iberik, i larë nga ujërat e Mare Nostrum është një qytet turistik spektakolar: Benidorm. Ky është një vend që mund ta vizitoni me të gjithë familjen tuaj, pasi do të gjeni një gamë të gjerë argëtimi. Si shoqërues do të keni një klimë shumë të këndshme, e cila do t'ju lejojë të kaloni momente të paharrueshme në çdo kohë të vitit.

Ka shumë për të bërë në këtë qytet, kështu që Dëshironi të vizitojmë së bashku vendet më të mira turistike në Benidorm?

Megjithëse mund të mendojmë se Benidorm është një qytet i ri turistik, e vërteta është se më shumë se dy shekuj më parë ajo filloi udhëtimin e saj. Në fakt, në 1803 u botua një libër me titull 'Foto e Valencias' nga Christian August Fischer ku qyteti tashmë përmendej si një vend me interes të veçantë turistik. Pra, nëse nuk dini se ku të drejtoheni në destinacionin tuaj të ardhshëm dhe doni të siguroheni që do të keni një kohë të shkëlqyeshme, ky është padyshim qyteti juaj ku, siç do të shihni, do të jeni në gjendje të shijoni një hapësirë ​​të gjerë gamë e ofertave të kohës së lirë dhe sportive. Por para kësaj, ne do të ndalemi së pari në plazhet e saj të bukura. Dhe nëse gjithçka që qyteti ka për të ofruar ju bind, një mundësi e mirë është të merrni me qira një nga këto apartamente në Benidorm që ofrohen në Internet.

Plazhet

Plazhi Poniente

Plazhi Poniente

Nëse ka diçka me të cilën mburret ky rajon i Mesdheut, është të kesh plazhe që nuk kanë asgjë për t'u patur zili atyre të Karaibeve. Ujërat e tij transparentë dhe rëra e saj e artë pa dyshim janë shenja dalluese e saj. Nëse dëshironi të përfitoni nga disa ditë për t'u shkëputur dhe për t'u larë nga dielli, ose nëse preferoni të praktikoni sporte ujore, të tilla si zhytje në ujë ose snorkelling, ju mund ta bëni kur të doni. Më interesantet janë Cala la Almadrava, ideal për ata që kërkojnë qetësi, dhe Cala Mala Pas e cila është perfekte për t’u shijuar me fëmijë.

Sikur të mos mjaftonte, ai ka dy plazhe me pika të arritshme edhe për personat me aftësi të kufizuara, të cilat janë plazhi Poniente dhe plazhi Levante. Çfarë mund të dëshironi më shumë? Vendosni krem ​​dielli për t’u mbrojtur nga rrezet ultraviolet dhe bëhu gati të kalosh disa momente të pabesueshme.

Turizmi detar

plazh_ benidorm

La Gjiri Benidorm Shtë një nga vendet më të veçanta që mund të gjeni. Ujërat e tij të qetë dhe transparent, me mungesën e rrymave të rëndësishme, do t'ju lejojnë të shijoni një lundrim që me siguri nuk do ta harroni. Vendi i nisjes do të jetë një marinë e vogël, ku anija do të na presë që do të na çojë të njohim gjirin.

Megjithëse mund të bëni një udhëtim gjatë gjithë vitit, rekomandohet shumë ta bëni gjatë muajve të verës, që do të thotë, nga qershori deri në shtator, kur temperaturat janë më të përshtatshme për të shijuar detet që lajnë brigjet e Benidorm.

Sportiv

Benidorm Costa Blanca

Costa Blanca

Pasi të keni kaluar disa orë duke pushuar në plazh, çfarë më mirë sesa të bëni një sport të vogël. Një nga vendet që nuk mund të humbasësh është Park natyror Sierra Helada, ku mund të bëni shëtitje dhe madje edhe ngjitje, pasi shkëmbinjtë e tij janë 300 metra të lartë. Pamjet janë të mrekullueshme, kështu që mos harroni të keni kamerën gati.

Një mundësi tjetër është marr me qira një biçikletë dhe pedale qytetin. Ndërsa ka një larmi terrenesh, pjesëmarrësit e ngjarjeve të rëndësishme të çiklizmit kalojnë këtu, përfshirë Vuelta a España ose La Volta a la Marina. Pra, nëse jeni një sportdashës apo thjesht doni të dilni për një shëtitje, përfitoni dhe qëndroni në formë duke ecur në rrugët e qytetit.

Koha e lirë e natës

benidorm_per_the_nate

Para se të mbarojë dita, çfarë mënyre më të mirë sesa ta përfundoni duke vizituar vendet më të mira të kohës së lirë. Këtu do të gjeni një ofertë të gjerë, kështu që pyetja nuk do të jetë "çfarë të bëjmë sonte?", Por përkundrazi "çfarë po presim?" 😉. Dhe nëse ju pëlqen të luani poker, Black Jack ose lojëra të tjera klasike, vishni rrobat tuaja më të mira dhe vizitoni Kazino Mesdhetare, ku mund të shijoni receta tradicionale mesdhetare të shoqëruara me pije që ju pëlqen më shumë.

Për ata që zgjedhin diçka më të qetë, ata mund të shkojnë të vizitojnë Cirku Benidorm, e cila hapet çdo të shtunë nga gjashtë pasdite. Ky është një cirk shumë origjinal, pasi nuk përdor kafshë në shfaqjet e tij. Protagonistët janë vetë artistët, muzikantët e rrugës, xhonglerat, artistët e trapezit ... Nëse jeni i rritur, me ta mund të ktheheni në fëmijërinë tuaj për disa çaste; Dhe nëse jeni fëmijë, do të kaloni shumë mirë në një vend ku asgjë nuk është ajo që duket.

Nga rruga, nëse parashikoni se do të konsumoni shumë alkool, Benidorm vë në dispozicionin tuaj Trajnerë Grupo Benidorm 'MICROFIESTA', me të cilin synohet që pushimet të mbeten një kujtim pozitiv, ku mund të argëtohesh pa u shqetësuar. Sigurisht, duhet ta dini se shërbimi duhet të rezervohet 24 orë para nga kjo datë. faqe interneti. Në mënyrë që nata juaj të mos përfundojë keq, merrni autobusin.

Dhe… ku të qëndrojmë?

hotel_së_benidorm

Kur trupi na kërkon të pushojmë, është koha ta sigurojmë atë me komoditetin më të mirë. Në Benidorm do të gjeni shumë hotele që kanë tarraca dhe pishina të hapura me shezlong, qendra spa, pamje nga deti dhe të brendshme të të cilave do t'ju bëjnë qëndrimi ynë është i paharrueshëm. Dhomat kanë TV, lidhje Wi-Fi dhe një zbukurim shumë të zgjedhur dhe të kujdesshëm.

Edhe kështu, nëse duam të shkojmë më lirshëm, pa pasur nevojë t'u kushtojmë vëmendje orareve, mundemi marr me qira një apartament. Shtë një mundësi shumë e mirë për ata që duan më shumë privatësi. Akomodimi është shumë i lirë, duke filluar nga 15 euro për dhomë dhe natë.

Dhe meqenëse ato janë të vendosura shumë afër bareve dhe vendeve të argëtimit, ne do të duhet të aktivizojmë GPS-në e telefonit tonë celular ose të porosisim një taksi për të shkuar në vendin që duam.

Plazhi Benidorm

Shpresojmë që ky turne të ketë qenë i dobishëm për ju dhe të keni një udhëtim të mrekullueshëm. Mesdheu është shumë i veçantë që të gjithë ata që e shohin dashurohen, prandaj jam i sigurt se Në Benidorm do të gjeni pushimet që keni ëndërruar aq shumë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*