Vendet më të populluara në botë

Në këto kohë pandemie kujtojmë numrin e madh të njerëzve që jetojnë në planetin tonë. Nuk ishte gjithmonë kështu, por në shekujt e fundit shek popullsisë botërore eshte rritur shumë dhe kjo paraqet sfida të mëdha.

Vendet më të populluara në botë janë Kina, India, Shtetet e Bashkuara, Indonezia, Pakistani, Brazili, Nigeria, Bangladeshi, Rusia dhe Meksika. Sfidat me të cilat përballen kanë të bëjnë me sigurimin e arsimit, shëndetit dhe punës për të gjithë. Dhe nuk është aq e lehtë. A është një vend i madh një vend shumë i populluar?

Vendet dhe popullatat

Dikush mund të mendojë, pothuajse natyrshëm, se sa më i madh të jetë një vend, aq më shumë njerëz e banojnë atë. Gabimi i parë. Madhësia gjeografike e vendit nuk lidhet me numrin e banorëve ose dendësinë e popullsisë. Kështu, kemi vende të mëdha si Mongoli, Namibia ose Australia me dendësi shumë të ulët të popullsisë. Për shembull, në Mongoli ka një dendësi prej vetëm 2.08 banorë për kilometër katror (popullsia e përgjithshme është 3.255.000 milion).

E njëjta gjë ndodh në nivelin e kontinentit. Afrika është e madhe, por ajo është e banuar nga vetëm 1.2 miliardë njerëz. Në fakt, nëse bëni një listë të vendeve me dendësi të ulët, zbuloni se ekzistojnë të paktën dhjetë vende afrikane me dendësi të ulët të popullsisë. Cili është shkaku? Epo gjeografia. Shkretëtirat shtrihen aty këtu dhe e bëjnë të pamundur shpërndarjen e popullsisë. Sahara, nëse është e nevojshme, e bën pothuajse të gjithë Libinë ose Mauritaninë të shkretuar. E njëjta gjë është Shkretëtira Namib ose Kalahari, në jug.

Namib pushton pothuajse të gjithë bregdetin e Namibisë dhe Kalahari gjithashtu pushton një pjesë të territorit të saj dhe pothuajse të gjithë Botsvana. Ose, duke vazhduar me shembuj, Koreja e Veriut dhe Australia kanë të njëjtin numër banorësh: rreth 26 milion, por ... Australia ka një masë toke 63 herë më të madhe. E njëjta gjë ndodh me Bangladeshin dhe Rusinë, popullsia e të cilave respektivisht është 145 dhe 163 milion, por fakti është se dendësia e popullsisë në Rusi është shumë më e ulët.

Le ta bëjmë të qartë atëherë nuk ka asnjë marrëdhënie të detyrueshme midis madhësisë së vendit dhe numrit të njerëzve që banojnë në të. Por këtu është lista e 5 vendet më të populluara në botë.

Kinë

Ende mbaj mend që disa vjet më parë po shkruaja për Kinën kur qeveria po kryente një regjistrim. Ndërsa në vendet e tjera kjo detyrë përfundon në një ditë, po e mundimshme, por një ditë më në fund, këtu zgjati për disa ditë. Sot Kina ka 1.439.323.776 banorë. Njëzet vjet më parë ishte pak më e vogël, me rreth 1.268.300 banorë. U rrit mesatarisht 13.4% në këto dy dekada, megjithëse pritet që deri në vitin 2050 të ulet pak dhe është në gjysmë të rrugës midis dy figurave.

Siç thamë më lart sfida e madhe e qeverisë kineze është të sigurojë arsimim, strehim, shëndet dhe punë për të gjithë ata. A jetojnë kinezët të shpërndarë mirë në të gjithë territorin? Jo, shumica jetojnë në gjysmën lindore të vendit Dhe vetëm në Pekin, kryeqytet, ka 15 milion e gjysmë njerëz. Kryeqyteti ndiqet nga Shangai, Guangzhou, Shenzhen, Chongqinh dhe Wuhan, qyteti famëkeq ku u shfaq Covid-19.

Të dhënat më interesante rreth popullsisë në Kinë janë ato shkalla e rritjes së popullsisë është 0,37% (Ka 12.2 lindje për mijë banorë dhe 8 vdekje). Jetëgjatësia këtu është 75.8 vjet. Le të kujtojmë se në vitin 1975 Politika e një fëmije si një masë për të kontrolluar rritjen e popullsisë (kontracepsioni dhe aborti legal), dhe kjo ka qenë mjaft e suksesshme. Për disa kohë tani, masa është zbutur në kushte të caktuara.

Indi

Vendi i dytë më i populluar në botë është India me 1.343.330.000 banorë. Njerëzit jetojnë të shpërndarë në pjesën më të madhe të vendit, përveç në malet e veriut dhe në shkretëtirat e veriperëndimit. India ka 2.973.190 kilometra katrorë sipërfaqe dhe vetëm në Delhi të Ri ka 22.654 banorë. Shkalla e rritjes së popullsisë është 1.25% dhe niveli i lindjeve është 19.89 lindje për mijë banorë. Jetëgjatësia është mezi 67.8 vjet.

Qytetet më të mëdha në Indi janë Mumbai me gati 20 milion, Kalkuta me 14.400, Chennai, Bangalore dhe Hyderabad.

Shtetet e Bashkuara

Ekziston një ndryshim i madh midis popullsisë totale të vendeve që janë në pozitën e parë dhe të dytë dhe asaj të tretë. Shtetet e Bashkuara janë një vend i populluar, por jo aq shumë. Ajo ka 328.677 mijë njerëz dhe shumica dërrmuese janë përqendruar në brigjet lindore dhe perëndimore. 

Shkalla e rritjes është vetëm 0.77% dhe shkalla e lindjeve është 13.42 për mijë njerëz. Qytetet më të mëdha në vend janë Nju Jorku ku jetojnë 8 milion e gjysmë njerëz, Los Angeles me pothuajse gjysmën, Chicago, Houston dhe Filadelfia. Jetëgjatësia është 88.6 vjet.

Indonezi

A e dini se Indonezia është një vend shumë, shumë i populluar? Ata e banojnë atë 268.074 njerëz. Ajo gjithashtu ka qyteti më i populluar në botë: Java. Territori i Indonezisë është 1.811.831 kilometra katrorë. Shkalla e lindjeve është 17.04 lindje për mijë njerëz dhe jetëgjatësia është 72.17 vjet.

Qytetet me popullsinë më të madhe, përveç Java-s, janë Surabaya, Bandung, Medan, Semarang dhe Palembang. Mos harroni se Indonezia është një arkipelag në Azinë Juglindore. Janë rreth 17 mijë ishuj, gjashtë mijë të banuar, rreth ekuatorit. Ishujt më të mëdhenj janë Sumatra, Java, Bali, Kalimantan, Sulawesi, ishujt Nusa Tenggara, Moluccas. Papua Perëndimore dhe pjesa perëndimore e Guinesë së Re.

Brasil

Ekziston edhe një vend tjetër amerikan në këtë 5 top vendet më të populluara në botë dhe është Brazili. Ka një popullsi prej 210.233.000 milion njerëz dhe shumica e tyre jetojnë në bregdetin e Oqeanit Atlantik, sepse një pjesë e mirë e territorit është xhungël.

Territori Brazilian ka 8.456.511 kilometra katrorë. Shkalla e lindjeve është 17.48 lindje për një mijë njerëz dhe jetëgjatësia është Vjet 72. Qytetet më të mëdha në vend janë São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Belo Horizonte, Recife dhe Porto Alegre. Brazili është i madh dhe mbulon një pjesë të mirë të Amerikës së Jugut. Në fakt është vendi më i madh në kontinent.

Këto janë 5 vendet më të populluara në botë, por pasuar nga Pakistani, Nigeria, Bangladeshi, Rusia dhe Meksika. Më tej në listë janë Japonia, Filipinet, Etiopia, Egjipti, Vietnami, Kongo, Gjermania, Irani, Turqia, Franca, Tajlanda, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Afrika e Jugut, Tanzania, Birmania, Koreja e Jugut, Spanja, Kolumbia, Argjentina, Algjeria, Ukrainë

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*