Vendet më të rrezikshme për turizmin

Harta e botes-

Duke pasur parasysh ngjarjet aktuale, Qeveria e Spanjës, posaçërisht Ministria e Punëve të Jashtme, ka dashur ta bëjë jetën e udhëtarit pak më të lehtë duke ofruar hartë që tregon vendet më të rrezikshme për ndonjë gjë interesante dite pas dite.

Na ofrohet një hartë në të cilën rrezikshmëria e secilit prej vendeve tregohet me ngjyra. Këto ngjyra i kemi ndarë në gjithsej 4 gradë të cilën do ta shohim në detaje më poshtë.

Diapazoni maksimal i rrezikut

AFGANISTAN Herati. Mazar-E-Sharif. Shtator 2008. Një turmë njerëzish besnikë po luten në oborrin e kompleksit të Shenjtë të Hazret Aliut, në qytetin e shenjtë Mazar-E-Sharif. Populli afgan mendon se trupi i Imam Aliut është varrosur këtu. Pelegrinët vijnë nga i gjithë vendi për të bërë nderimet e tyre në varrin që përmbante brenda. Të flasësh për faktin se Afganistani po kthehet në jetë mund të jetë i tepruar, sepse gjysma e vendit është shkatërruar; varfëria mund të shihet kudo dhe kushtet e jetesës për shumicën dërrmuese janë shumë të vështira. Mijëra të veja dhe jetimë mbijetojnë duke lypur ose duke punuar si një këpucë në rrugët e rrënuara të qyteteve. Ndërsa burrat bëjnë radhë në berber për të rruajtur mjekrën dhe për të shkuar në kinema, shumica e grave ende mbajnë burka sepse kanë frikë nga tradita dhe situata e tyre nuk është përmirësuar aspak.

Afganistan

Në këtë varg gjejmë 15% të vendeve. Janë ato që janë të zeza, vjollcë dhe të kuqe:

 • Ngjyra e zezë - rreziku i nivelit 10 Ose çfarë është e njëjtë, "Udhëtimi dekurajohet në asnjë rrethanë": Kjo është e përbërë nga tetë vende në total, kryesisht sepse ato janë të përfshira në konflikte të armatosura. Ato janë: Siria, Afganistani, Somalia, Republika e Afrikës Qendrore, Mali dhe Jemeni. Nepali është gjithashtu në listë për rrezik sizmik (nuk ka ndonjë kërcënim terrorist). Papua Guinea e Re oqeanike renditet për mjedisin e saj të paqëndrueshëm.
 • Ngjyra e purpurt - niveli i rrezikshëm 9, «Spanjollët rekomandohen të largohen menjëherë nga atje»: Këtu gjejmë vetëm Irakun dhe Libinë, të shkurajuar për të udhëtuar përveç për një nevojë ekstreme dhe, nga ana tjetër, me një rekomandim për ta lënë atë menjëherë.
 • Ngjyra e kuqe - niveli i rrezikshëm 8, «udhëtimi dekurajohet përveç nga nevoja ekstreme»: Ne gjejmë në këtë listë një total prej 19 vendeve, midis të cilave është edhe Haiti, i vetmi vend amerikan në këtë rang; shtetet në Afrikën e Veriut (Tunizi dhe Egjipt) dhe në qendër të kontinentit, të tilla si Nigeria, Niger ose Kongo, ndër të tjera. Mund të gjejmë gjithashtu disa vende aziatike si Koreja e Veriut, Pakistani dhe Arabia Saudite.

Gama e zonave specifike për të shmangur

Venezuela

Venezuela

Në këtë varg gjejmë 40% të vendeve. Disa jane:

 • Ngjyra kafe - niveli 6 i rrezikut, "rekomandohet të udhëtoni me shumë kujdes dhe të përmbaheni nga veprimi në zona të caktuara": Venezuela është sot vendi më i rrezikshëm në Amerikën Latine për shkak të nivelit të lartë të pasigurisë sipas këtyre të dhënave. Në të njëjtin nivel është Ukraina, zona lindore e së cilës është akoma në konflikt; Turqia, me kufirin sirian në luftë me Shtetin Islamik; dhe Palestinën, me Rripin e trazuar të Gazës. Tajlanda ka qenë viktimë e sulmeve në vendet turistike dhe Sri Lanka janë vendet e vetme aziatike brenda një niveli përsëri të dominuar nga vendet afrikane, dhjetë në total.
 • Ngjyra portokalli - niveli 5 i rrezikut, "udhëtoni me kujdes maksimal dhe shmangni zona të veçanta": Në këtë nivel ne gjejmë gjithçka, dhe kjo nuk i referohet të gjithë vendit, por për fusha shumë specifike dhe specifike të të njëjtit. Ne e gjejmë Japoninë në këtë listë për rrezikun e saj sizmik, Korenë e Jugut për kufirin e saj me regjimin e Phenianit dhe Rusinë për Kaukazin e saj të trazuar. Kina dhe India janë gjithashtu pjesë e këtij niveli heterogjen. Sidoqoftë, shumica e 61 vendeve në këtë listë janë për shkak të kriminalitetit që ekziston në zona të caktuara të tyre. Kjo ndodh me vendet e Amerikës Latine si Brazili, Meksika, Peruja ose Kolumbia. Gjithashtu disa vende evropiane si Serbia, Shqipëria, Qipro, Shqipëria dhe Armenia.

Diapazoni i kujdesit

Togo

Togo

Me një total prej 25% të vendeve, në këtë listë gjejmë dy ngjyra që nuk ndryshojnë shumë nga njëra-tjetra:

 • Ngjyra e qelibarit - niveli i rrezikshëm 4, «udhëtoni me shumë kujdes»: Në këto vende nuk ka zona për t'u shmangur si në rastet e mëparshme, por është e nevojshme të ecni me kujdes të vazhdueshëm në të gjithë vendin. Janë gjithsej 11 vende, kryesisht afrikane, të tilla si Togo ose Gana. Ka edhe njerëz Karaibe, si Trinidad dhe Tobago, dhe Aziatikë si Malajzia. Ata janë me kujdes të mesëm të lartë për shkak të shkallës së lartë të krimit.
 • Ngjyra e verdhë - niveli i rrezikshëm 3, «udhëtoni me kujdes»: Në këtë listë mund të gjejmë një krim të lartë por pa u ekzagjeruar. Në total ka 37 vende, ndër të cilat spikasin Maroku ose Guinea Ekuatoriale. Gjithashtu Kili ose Argjentina, Ekuadori dhe Uruguai ndër të tjera.

Diapazoni i pakufizuar

Kanadë

Kanadë

Dhe së fundmi arrin atje ku mund të marrim frymë lehtësimi pasi që nuk ka asnjë kufizim në parim që parandalon udhëtimin nëpër këto vende me lehtësi (edhe pse për mendimin tim, ju nuk e dini se ku do të jetë rreziku). Në total është 20% e vendeve:

 • Ngjyra blu - niveli 1 i rrezikut, "nuk ka asnjë lloj kufizimi për të udhëtuar në vendet e mëposhtme": Shtetet e Bashkuara, Kanada, Australi, Zelanda e Re dhe 35 vende evropiane janë grupi me rrezikun më të ulët. Tajvani është i vetmi vend aziatik në një varg pa përfaqësues afrikanë ose amerikanolatinë.

Akoma, Ministria e Punëve të Jashtme ka vërejtur në çdo vend informacionin e mëposhtëm: "Kujtohet se në këtë kohë asnjë rajon i botës dhe asnjë vend nuk është i sigurt nga veprimet e mundshme terroriste."

Ne kemi konsideruar që ky informacion mund të jetë i dobishëm nëse dëshironi të bëni një udhëtim në ditët ose muajt e ardhshëm, megjithëse të gjitha masat paraprake janë të pakta. Nëse keni ndonjë pyetje nëse vendi specifik ku po udhëtoni është në ndonjë nga këto lista, sigurohuni që të vizitoni këtë lidhje. Këtu do të gjeni të gjitha informacionet e azhurnuara që ju nevojiten.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Manuel dijo

  Rreziku sizmik i Nepalit? Më shumë se Spanja apo SHBA? Në çfarë bazoni të jepni atë informacion?

  1.    Carmen Guillen dijo

   Përshëndetje Manuel!

   Isshtë informacion i drejtpërdrejtë dhe i azhurnuar nga faqja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Qeverisë së Spanjës. Ne jemi mbështetur në të për t'ju ofruar këtë artikull. Këtu mund të shihni të gjitha informacionet: http://www.exteriores.gob.es/portal/es/serviciosalciudadano/siviajasalextranjero/paginas/recomendacionesdeviaje.aspx

   Një përshëndetje!