Vendet më të vizituara në Azi

Qyteti i Ndaluar i Azisë

Ka qenë një kohë kur Evropa ishte shumë në modë, duke folur turistikisht, sepse Lufta e Ftohtë e kishte ndarë atë dhe kontrastet ishin mbresëlënëse. Sot mendoj Azia mund Evropën nëse mendojmë për destinacione të largëta dhe ekzotike dhe kultura shumë të ndryshme.

Udhëtarët e ndryshëm, që na pëlqejnë. Pse të provojmë të njëjtat shije, të shohim të njëjtat fytyra, të dëgjojmë gjuhë që ne tashmë njohim? Azia është kaq e ndryshme dhe kjo është arsyeja pse është kaq tërheqëse. Por ka vende më të njohura se të tjerat kur bëhet fjalë për turizmin dhe këtu është vendet aziatike më të vizituara në vitet e fundit:

Kinë

Sheshi Tiananmen

Pa dyshim që Kina tani Shtë gjigandi i turizmit aziatik. Ajo i është hapur botës në aspektin ekonomik dhe transformimet e saj të thella na tërheqin dhe i bëjnë disa nga destinacionet e saj turistike më miqësore për udhëtarët që nuk dinë asnjë fjalë të vetme kineze.

Estimatedshtë vlerësuar se çdo vit Kina pret gati 58 milion vizitorë të huaj, pa llogaritur qytetet e Hong Kongut dhe Makaos që së bashku marrin rreth 30 milion në vit. Ajo që është e sigurt është se numri i udhëtarëve në Kinën kontinentale dhe destinacionet më pak të njohura po rritet.

Muri i madh Kinez

Dera e përparme është zakonisht Pekin meqenëse ka qenë zemra politike e vendit për shekuj me radhë. Qytet i ndaluar, Sheshi Tiananmen, Maosoleum Mao, Hutongs ose lagje të vjetra që ruajnë Pekinin e vjetër, muzetë e tij dhe pallate dhe tempuj të tjerë. Dhe për të mos përmendur ato të mëdhenjtë Tregjet ku blerjet janë të shkëlqyera dhe me çmime të pabesueshme.

Shanghai

Shangai është një qytet modern, të gjallë. Gjithmonë ka qenë. Rruga Nanjing Shtë rruga për të ecur dhe për të blerë, por lagje të huaja ato janë një kënaqësi për syrin dhe për qiellzën. Dikur francezët dhe anglezët jetonin këtu dhe shtëpitë e tyre dhe gjurmët e tyre kulturore kishin mbetur. Jeta e natës është gjithashtu e shkëlqyeshme, megjithëse nuk është një qytet i lirë.

Hong Kong është një shembull tjetër i një qyteti kozmopolit. Xhungël e rrokaqiell, shkallët lëvizëse kudo, bare dhe restorante të zbukuruara, Tregjet për të humbur orë pazar dhe udhëtime me varka për të admiruar dritat e ndërtesave çdo natë.

Ka ekskursione në ishujt e afërt me tempujt e tyre dhe fshatrat piktoresk dhe një orë është Las Vegas i Lindjes, Makao, ish koloni portugeze.

Luftëtarë terrakote

Por Kina gjithashtu ka Luftëtarët Terrakotë në Xian, tempujt dhe peisazhet qiellore të Tibet, peisazhet e Guilin dhe lundrime në lumin Li dhe Yangtze me të Diga e tre grykave, për shembull. Një mijë destinacione në një, kjo është Kina dhe nderon vendin e saj numër një.

Malasia

Kuala Lumjpur

shkoj gati 25 milion vizitorë në vit dhe shumica hyjnë në vend nga Kuala Lumpur, qyteti i Petronas, kulla binjake. Përtej qytetit modern, me qendra tregtare, bare, kafene dhe restorante luksoze, ai na ofron shumë më tepër.

Në ishujt e Malajzisë mundemi përgjërim, zhytje, snorkeling, lundrim, peshkim dhe banje dielli në vendet parajsore. Dhe plazhet e Gadishullit Malaj, Langkawi ose Tioman, për të mos përmendur.

Tajlandë

Plazhet e Tajlandës

Për një çantë shpine, Tajlanda është e shkëlqyeshme sepse edhe pse ajri mund të jetë i shtrenjtë atje kostoja e jetesës është shumë e lirë. Ishujt dhe plazhet tropikale Ata janë të shkëlqyeshëm, duket se vera këtu nuk mbaron kurrë, por kryeqyteti, Bangkok, është një tjetër destinacion i mrekullueshëm.

Në fakt, Bangkok është qyteti më i vizituar në botë dhe çdo vit rreth 16 milion vizitorë e shkelin atë. Si po shkon? Bukuria dhe çmimet e ulëta janë sinonim i suksesit turistik.

Singapore

Singapore

Nëse shihni një hartë, e kuptoni që Singapori është në zonën e Malajzisë dhe Indonezisë, kështu që përfitoni dhe fitoni vizitorë. Isshtë llogaritur që në vit pak më shumë se 10 milion njerëz e vizitojnë atë.

Shumë shkojnë tek e tyre kazinoveKa dy kazino të mëdha që janë të famshme në të gjithë botën: Resorts World Sentosa, me hotel, dhe Marina Bay Sands. Fantazia moderne dhe pothuajse shkencore Kopshte nga Gjiri Ata janë një magnet tjetër i pamohueshëm turistik.

Corea del Sur

Seul

Ky vend i vogël, i shënuar nga një ndarje që vazhdon ende, është vendosur në syrin e turizmit që nga suksesi i Prodhimet kinematografike dhe televizive koreane. k-dramat Ata janë bërë jashtëzakonisht të popullarizuar në Azi së pari dhe tani konsumohen në Evropë dhe Amerikë.

Kështu, Seul, kryeqyteti, i cili është vendosja më tipike për të gjitha këto prodhime audiovizive, është destinacioni më i vizituar korean. Isshtë një qytet modern, i bukur që ka arritur të ngjisë numrin e vizitorëve në vend në gati 10 milion njerëz në vit.

Ishulli Jeju

Sigurisht, Koreja e Jugut është një vend shumë i bukur por është akoma shumë rurale, përveç Seulit dhe qytetit më të largët të Busan nuk ka qendra të tjera të mëdha urbane për t'u parë. Ishulli Jeju rekomandohet përpara Seulit dhe nëse ju pëlqen natyra, peizazhi i liqenit, gjiret dhe plazhet koreane janë destinacione të mira.

Indonezi

Indonezi

Indonezia është një grup ishujsh, të banuar dhe të pabanuar, që numërohen në mijëra. Ajo pret 7 milion e gjysmë vizitorë në vit dhe shumica e tyre ecin drejt Bali, një ishull i bukur me plazhe me rërë të bardhë, vendpushime luksoze, strehim më të lirë dhe tempuj hindu.

Ata e ndjekin atë Xhakartë dhe ritmin e tij kapital, Borneo me pyjet dhe faunën e saj dhe, Ishujt Gilli si një destinacion zhytjeje dhe snorkeling. Ata janë të preferuarit.

Indi

Mumbai në Indi

Kultura dhe historia me shumicë, kjo është India. Tre qytetet më të vizituara në Indi janë Mumbai, Delhi dhe Kolkata (Kalkuta, Bombai dhe Delhi). Askush nuk dëshiron të humbasë Taj Mahal, në Angra, fetarinë e Varanasi, Ganges dhe Plazhet Goas ose Kerala.

Nuk më duket destinacioni më i mirë për udhëtarët, miqtë e mi kanë pasur përvoja të këqija, por për shumë është udhëtimi i jetës së tyre.

Japoni

Tokio

Destinationshtë destinacioni im i preferuar në Azi por nuk është më i popullarizuari nga këndvështrimi i sasisë së turizmit. Tokio është një qytet përrallor dhe natyra malore e vendit fsheh peizazhe të paharrueshme.

Tempuj antikë, kështjella mesjetare, përralla samurai, birra të mira lokale, geisha, mali Fuji dhe parqet e tij kombëtarë, burime të nxehta, bujaria e njerëzve të saj, niveli i saj teknologjik, për mua gjithçka është e mrekullueshme.

Ndoshta jo destinacioni i preferuar sepse është larg, atje mund të arrish vetëm me aeroplan Dhe nuk keni zgjidhje tjetër veçse të përqendroheni në vend pasi pak kush prek destinacione të tjera në të njëjtin udhëtim.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*