Resort Artik Kakslautten, në Laplandin Suedez

vendpushim-kakslautten

Veriu i Suedisë është provinca e Laponia. Fillimisht i gjithë ky territor i përkiste kurorës suedeze por që nga shekulli i XNUMX-të ekziston një Lapland suedez dhe një finlandez. Lapland është një destinacion i shkëlqyeshëm për të shkuar në pushime dimërore dhe për të ëndërruar me yjet.

Opsioni më origjinal është të qëndroni Resort Kakslautten, një vendpushim Arktik që ka miqësoren iglo qelqi që shihni në fotografi. A mund ta imagjinoni të flini në njërën prej tyre? Këto iglo qelqi bashkohen nga kabina, igloos dëborë dhe shtëpi tradicionale. Por pa dyshim, idhujt e qelqit janë më të mirat.

Tigrat prej qelqi janë për dy persona, idealë për çifte dhe ju lejojnë të shijoni qiellin fantastik të natës të Lapland. Ata kanë një tualet privat, krevat dopio dhe dekorim të këndshëm. Sigurisht, dushet për burra dhe gra janë jashtë, në një ndërtesë të veçantë, kështu që ato funksionojnë si një lloj kampi luksoz. Nuk ankohem!

Shumë njerëz vijnë Resort Artik Kakslauttanen për të shijuar Dritat e Veriut, midis fundit të gushtit dhe fundit të prillit. Dhe për sezonin e këtij viti, disa iglo të reja qelqi me kapacitet për katër persona dhe dushin e tyre janë tashmë gati. Më mirë! Nuk më pëlqen të ndaj banjën, megjithëse nuk do të më shqetësonte të flija në këto iglo qelqi.

Në dimër kjo hotel ne Lapland ofron safare të buta ose të renë, hipur mbi kalë, udhëtime me sajë, turne për të parë Aurora borealis, safarë të peshkimit në liqen të ngrirë, ski, ski në tatëpjetë dhe dërrasë e dëborës. Hoteli hapet në verë dhe ofron lloje të tjera aktivitetesh. Përveç kësaj, shërbimet përfshijnë një sauna tymi, not dimëror, restorante, dyqan suveniresh dhe transport.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*