Verë 2015, plazhet më të mira në Mal të Zi

plazh-trëndafil-në-malin e Zi

Pas rënies së Murit të Berlinit dhe rikonfigurimit të Evropës Lindore, destinacione të reja turistike u shfaqën në hartë. Dhe çfarë destinacionesh! Ballkani, për shembull, është një tokë e bukur, me peizazhe të pabesueshme, njerëz të mrekullueshëm, kulturë, arkeologji dhe plazhe ëndrrash.

Sot midis destinacioneve më të njohura në Ballkan është Mali i Zi. Për disa kohë tani ka më shumë fluturime të drejtpërdrejta midis kryeqyteteve evropiane dhe këtij vendi të vogël të Ballkanit, dhe gjithashtu, pasi të hyjë brenda, linja ajrore kombëtare sjell qindra turistë në destinacionet kryesore të tilla si Svete Stefan, Petrovac, Budva ose Becici, për shembull. . Në një dekadë, Mali i Zi ka rikonfiguruar veten si një destinacion i shkëlqyer turistik, veçanërisht për plazhet e tij.

El verë në Mal të Zi është sinonim i rrobave të banjës, dhe që me përjashtime shumica e Plazhet e Malit të Zi Ata kanë gurë ose shkëmbinj, por bukuria e tyre tejkalon sikletin. Plazhi i Shën Stefan Oneshtë një nga më të njohurat, është e vërtetë. Shtë një vend portreti, një qytet mesjetar me pllaka të kuqe, ujëra të kristalta, rërë. Prandaj, shumë njerëz. PetrovacNga ana tjetër, është një vendpushim më familjar, një qytet i bukur bregdetar me disa ishuj shkëmbor në gji, rërë të kuqërremtë dhe një mori kafenesh dhe restorantesh për të humbur veten për orë të tëra.

Ulqini, më afër kufirit, është diçka tjetër. Kjo afërsi sjell shije dhe tinguj të rinj dhe ka shumë vizitorë nga Shqipëria dhe Kosova. Përveç kësaj, ajo ka një kulturë të shkëlqyer Islame kështu që bikinit bashkëjetojnë me minaret e xhamive. Një tjetër qytet bregdetar, shumë më i vogël, është Trëndafili Shtë mu në majë të gadishullit Lustica dhe nuk ka kurrë shumë vizitorë. Uji është shumë i pastër, pothuajse detar, dhe madje mund të zhyteni rreth skelës. Sigurisht, nuk ka plazh me rërë, por platforma betoni që shërbejnë si shezlong dhe trampolina (foto).

Plazhi prznoPër të mos u ngatërruar me Budva, ajo është e vendosur në një gji përpara Gjirit të Kotorrit dhe në thelb vizitohet nga Malazezët. Ujërat janë të qetë, të ulët, rërat të bardha dhe kjo tërheq shumë familje. Ka disa hije, tavolina pikniku dhe një restorant. Ka një ajër të caktuar tropikal. Më në fund, në bregdetin detar është deti Plazhi Drobni Pijesak, me malet si sfond. Shtë më i thyer, ka guralecë të bardhë dhe një pyll në buzë. Arrihet duke ecur sepse është larg rrugës, e cila në fund e ruan atë.

Këto nuk janë të vetmet Plazhet e Malit të Zi por me siguri mund t’i numërojmë ndër më të bukurat. Mbani në mend për këtë Aventurë 2015.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*